Élet a halál után. Az elhunyt egy-egy szerve több életet is megmenthet
Fotó: Pixabay.com
Ritkán olvasni olyan hírt, miszerint elhunyt gyerek szerveit felajánlották átültetésre, akár több gyerek, fiatal életét megmentve. A szervátültetésre várók listája hosszú, de a donorok száma nagyon kevés. Megpróbáltunk utánajárni, mennyire nyitottak Romániában az elhunytak hozzátartozói arra, hogy elvesztett szerettük szerveit másoknak adományozzák. Ismertetjük a folyamat jogi kereteit is.
2022. május 09., 07:552022. május 09., 07:55
A filmekben gyakran találkozunk azzal, hogy egy-egy személy, akár gyerek halála (agyhalála) esetén az orvos felajánlja a hozzátartozóknak annak lehetőségét, hogy mentsék meg mások életét az elhunyt szerveivel. Ám Romániában, Erdélyben nagyon ritkán hallunk ilyenről. A téma kapcsán megkerestük az Országos Transzplantációs Ügynökséget, valamint két székelyföldi kórház képviselőit faggattuk.
A szerv-, illetve szövetdonor lehet élő személy vagy elhunyt, de mindkét esetben szigorú kritériumoknak kell megfelelnie az adományozónak. Ugyanakkor egy jól koordinált rendszer szabályozza a szervkivétel, átültetés folyamatát. Gyerek szervdonorokról azért is hallunk ritkábban, mert élő személy csak akkor adományozhat szervet, ha már elmúlt 18 éves, tehát a kiskorú donorok elhunyt, illetve agyhalott gyerekek, akiknek szülei hozzájárulnak a donorrá váláshoz. A nagykorú állampolgárok még életükben rendelkezhetnek arról, hogy haláluk után szeretnének szervdonorrá válni.
Másfelől azért is hallunk ritkábban ilyen esetekről, mert az országban csak két olyan gyermekkórház van, amely rendelkezik jóváhagyással ilyen jellegű tevékenységekhez: a Kolozsvári Sürgősségi Gyermekkórház és a Jászvásári Szent Mária Sürgősségi Gyermekkórház. Másfelől gyerekek halála esetén az érzelmi sokk miatt általában nagyon nehéz a szülők jóváhagyását megszerezni. Mindezek ellenére azonban vannak pozitív példák is.
Egyik döntést sem kell megindokolni, így az Országos Transzplantációs Ügynökség alkalmazottainak nincsenek hivatalos információi arról, hogy melyek az érvek, illetve az ellenérvek. Azt is megtudtuk, hogy Romániában 20–25 százalékos az elutasítási arány a szervek halál utáni adományozása esetében, ami megfelel az európai átlagnak.
A transzplantációs rendszerről megtudtuk, hogy egy nagyon aprólékosan felépített, jól átgondolt szisztémáról van szó. A transzplantációra akkreditált intézményekben legkevesebb két egészségügyi alkalmazott speciálisan ki van képezve: egy intenzív terápiás orvos, aki beazonosítja a potenciális donort, diagnosztizálja, agyhalottnak nyilvánítja, biztosítja a fiziológiás körülményeket a donornak, és egy orvos vagy egy asszisztens, aki az intézmény transzplantációs koordinátora. Romániában minden transzplantációs koordinátor hazai és külföldi szakképzést is végzett a témában. Másfelől az Országos Transzplantációs Ügynökség is rendszeresen, évente vagy kétévente szervez találkozókat, tájékoztatókat, képzéseket, melyek keretein belül a legújabb kutatási eredményeket, technikai fejleményeket, jogszabályváltozásokat, illetve az európai ajánlásokat ismertetik a szakemberekkel.
(consimt la donarea post-mortem în scop terapeutic a organelor, ţesuturilor şi celulelor). Az egészségügyi és az igazságügyi minisztérium közös, 1158-3793/C/2012-es számú rendelete értelmében jött létre az Országos Szerv-, Szövet- és Sejtdonor Nyilvántartás (RND), melynek technikai hátterét a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) adja, és amely az egészségügyi minisztériumhoz tartozik. Tulajdonképpen hardverek és szoftverek komplex rendszere, mely lehetővé teszi, hogy valós időben bekerüljenek a rendszerbe a közjegyzők által regisztrált személyek, illetve a hozzájuk tartozó nyilatkozatok. A potenciális szervdonorok adatbázisához a Vészhelyzeti Operációs Központ alkalmazottai férnek hozzá az intézmények transzplantáció-felelőseinek kérése nyomán.
Egészséges személy is adományozhat szervet, szövetet. Ennek feltétele, hogy a donor nagykorú legyen, döntésének legyen teljes tudatában, kényszer nélkül tegye azt, illetve ezt a hivatalos formanyomtatvány kitöltése és aláírása által is megerősítse. Az aláírás csak azután történhet, hogy az esetleges donort szakember tájékoztatta a lehetséges veszélyekről, következményekről. Ilyen esetben egy szakmai bizottság vizsgálja, és adott esetben hagyja jóvá a felajánlást, figyelve a motivációra, vizsgálva mind a donort, mind a szervet kapó pácienst is pszichológiai szempontból.
Elhunyt donor esetében ennek feltétele, hogy két orvos megállapítsa a szívaktivitás hiányát, a visszafordíthatatlan szívleállást, azt, hogy a páciens már nem újraéleszthető. A másik lehetőség, hogy a páciens esetében van szívműködés, ám minden agyi aktivitás visszafordíthatatlan megszűnése, azaz agyhalál állapítható meg. Utóbbit olyan orvosnak kell megállapítania, aki nem tagja a szervkivételt végző, illetve a transzplantációs csapatnak.
A téma kapcsán megkerestük a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat is. Az intézmény sajtóreferense elmondta, hogy kórházuk akkreditált szervkiemelő központ, ám a járvány miatt az elmúlt években nem történt szerveltávolítás. Azt is megtudtuk, hogy a korábbi években nem fordult elő olyan eset, amikor az elhunyt még életében meghagyta volna, hogy szerveit eladományozza – minden esetben a család ajánlotta fel az agyhalál állapotában levő páciens szerveit az orvosok javaslata nyomán.
Megkerestük a Székelyudvarhelyi Városi Kórházat is, ahol az intézmény sajtóreferense az elmúlt 15 év tapasztalatait összegezve elmondta: náluk soha nem hunyt el olyan beteg, aki még életében rendelkezett volna, hogy szervdonor szeretne lenni a halála után, illetve elhunyt hozzátartozói sem jeleztek soha felajánlást. Az olyan esetekben sem volt soha pozitív a válasz, amikor orvosaik ajánlották fel a lehetőséget a hozzátartozóknak.
Először távolítottak el idén átültetésre szánt szívet Sepsiszentgyörgyön
Sepsiszentgyörgyön idén első alkalommal került sor szervadományozására, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban távolítottak el egy donor szívét – tájékoztatott az egészségügyi intézmény vezetősége. A beavatkozásra április 30-án került sor, a műtét két órán át tartott Buzsi Janka szakorvos, az anesztézia és intenzív osztály vezetője, valamint Cătălin Costache aneszteziológiai és intenzív osztályos főorvos koordinálásával, akik egy négytagú, bukaresti, kolozsvári és marosvásárhelyi orvosokból álló sebészcsapat munkáját segítették. A szívdonornál április 28-án állapítottak meg agyhalált, a szervei közül a mája, mindkét veséje, szíve és csontjai segítik mások felépülését.
„A sebészcsapat óriási szakértelemről tett tanúbizonyságot: több szervdonáción vettem részt, ezt bonyolították le a leggyorsabban, a procedúrában nem történt semmi fennakadás. Hálával tartozunk a családnak, akik döntésükkel az élet csodájával ajándékoztak meg más betegeket” – fogalmazott Cătălin Costache. A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház az emberi szervek begyűjtésére 2014-ben szerezte meg az egészségügyi minisztérium akkreditációját az Országos Transzplantációs Ügynökségen (ANT) keresztül, az első beavatkozásra még abban az évben sor került. (Bíró Blanka)
Egy sokszorosan halálos traumát szenvedett, agyhalott tizenhét éves kamaszfiú szívét kapta meg egy súlyos szívelégtelenséggel küzdő, tizenhat éves lány. A szívátültetést Horațiu Suciu szívsebész és csapata végezte el Marosvásárhelyen.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója, akivel a romániai munkaerőpiacról beszélgettünk.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!