Nem tanítja meg az iskola románul a magyar gyereket – Elisa Roff romántanár a nyelvvel való élő találkozás szükségességéről

Nem tanítja meg az iskola románul a magyar gyereket – Elisa Roff romántanár a nyelvvel való élő találkozás szükségességéről

Elisa Roff

Fotó: Forrás: Elisa Roff

Az iskolai románórák nem elegendők arra, hogy a magyar gyerekek elsajátítsák a román nyelvet, és mindennapi élethelyzetben képesek legyenek kommunikálni, megértetni magukat – jelentette ki a Krónikának Elisa Roff kolozsvári romántanár. A korábban magyar gimnáziumban, valamint magyar ajkúak számára szervezett románnyelv-táborban egyaránt oktató román nemzetiségű pedagógust a magyar gyerekek romántudásáról, a román foglalkozások hasznáról, más lehetséges nyelvtanulási módokról faggattuk.

Pap Melinda

2020. február 09., 09:292020. február 09., 09:29

– Tanított már magyar gimnáziumban, de magyar gyerekek számára szervezett székelyföldi románnyelv-táborban is. Tapasztalata szerint mennyire értenek, beszélnek az erdélyi magyar gyerekek románul?

– Különböző környezetben kapcsolatba kerülve más-más korosztályú magyar gyerekekkel, azt vettem észre, hogy a legtöbben viszonylag későn találkoznak az első román szavakkal, és még gimnazista korukban sem jutnak el oda, hogy gyakorlati szinten ismerjék a nyelvet. Ismernek szavakat, sikerül lefordítaniuk, úgy-ahogy megérteniük ezeket, de nem termékenyek a nyelvben. Nem jelenteném ki, hogy tudnak románul, mert az, hogy tudunk egy nyelvet, azt jelenti, hogy tudunk beszélni (legalább túlélési szinten) az adott nyelven. De biztosan állíthatom, hogy vannak román nyelvi ismereteik, amelyeket igyekeznek használni.

– Melyek a leggyakrabban tapasztalt hiányosságok a magyar osztályok esetében?
– A magyar osztályoknál az egyik fő kihívás az a kulturális vita, melyhez a román nyelv tanulásának sok másik aspektusa is kötődik. Akárcsak minden más gyerekek esetében, a magyar gyerekekben is megvan a tanulási, a felfedezési vágy.

Idézet
És amint megértik, hogy nem azért kell megtanulniuk románul, „mert kell”, hanem mert minden elsajátított új nyelv nyereség az ember számára, mert románul tanulni vagány és szórakoztató is lehet, akkor érdeklődővé és motiválttá válnak.

Hasonló helyzetekkel találkozva, örültem, ha a gyerekekkel kulturális cserét hajthattunk végre: én tanultam tőlük kicsit magyarul, ők tőlem románul. A kiindulópont nagyon fontos: nem szabad, hogy hátrányosan érezzék magukat amiatt, hogy magyar családba születtek és a többi (többségi – szerk. megj.) gyerekhez képest egy nyelvvel többet kell megtanulniuk.
Ha a tanulási folyamat kezdete nem megfelelő, nagyon valószínű, hogy minden egyes lépésnél nehézségek lesznek: a tanulás lassú, nehézkes lesz, hiányzik hozzá a motiváció, és végül passzív román „beszélőket” kapunk. Ez jól megmutatkozik abban, hogy azoknak a magyar gimnáziumi osztályoknak az esetében, melyekkel alkalmam volt dolgozni, a legtöbb időt kénytelen voltam a motivációjuk erősítésére szánni, majd miután a gyerekek „motorjait”beindítottuk, a tanulás kellemesen zajlott. De azon is szinte folyamatosan dolgoznom kellett, hogy visszaigazoljam: az erőfeszítéseiknek van értelme, nem hiábavalóak.

– Véleménye szerint elegendőek az iskolai románórák arra, hogy a magyar gyerekek megtanuljanak a hétköznapi helyzetekben kommunikálni az állam nyelvén?
– Az iskolai románórák soha nem lesznek elegendőek, ahogy az angolórák sem elegendőek ahhoz, hogy képesek legyenek használni a nyelvet. Az iskolában a legtöbbször beleütközünk a tanterv korlátaiba, mely egy ideális előmenetelt javasol, olyan nyelvtani fogalmakat, melyeknek az elsajátítására a diákok nincsenek mindig kellőképpen felkészítve. Ők is tudatában vannak annak, hogy nem tudnak elég jól kommunikálni (egyesek szinte egyáltalán), miközben kénytelenek bemagolni mindenféle elméleti fogalmakat, melyeket a saját anyanyelvükön is éppen csak akkor kezdenek el tanulni (néha örülnek, ha kapcsolatot tudnak felfedezni a két nyelv között), vagy melyeknek anyanyelvükön nincs is megfelelője (például a nemeknek). A románórák valószínűleg akkor lennének elegendőek, ha csak a mindennapi élethez szükséges beszédkészség fejlesztésére lennének kiélezve, de még így is szükségük van a tantermen, az iskolán kívüli nyelvi tapasztalatra. Ott, a piacon, az autóbuszon, a postán, a gyógyszertárban, a valós helyzetekben tanuljuk meg a nyelvet, nem csak a tankönyvek meséiből.

– Egyre több kolozsvári szülő járatja román-magánórára, román nyelvű sport- és egyéb foglalkozásokra a gyerekeit. Ön szerint szükség van ezekre a tevékenységekre?
– Úgy vélem, hogy épp az előbb említett szabadidős tevékenységek alkalmasak a nyelvtanulásra: bevásárláskor, orvosnál, moziban, színházban, autóbuszon – olyan környezetben, ahol a magyar gyerekek általában kerülik a román nyelv használatát. Emellett, persze, van számos sportklub, művészeti tevékenység, ahol román barátokat szerezhetnek, és gyakorolhatják a román beszédet. A magánórák és a tanfolyamok legtöbbször (ez nem feltétlenül szabály) a román nyelv és irodalom tantárgy támaszául szolgálnak. A román nyelv kommunikációs eszközként történő elsajátításához személy szerint a nyelvvel való élő találkozást, tapasztalatot javaslom.

– Milyen készségeket kellene fejlesszenek ezek a román nyelvű kiegészítő tevékenységek?
– Ha gyerekeknek szánják őket, a tanfolyamokat inkább a nem formális vetületre kellene összpontosítani, és úgy hasznosítani a rendelkezésre álló időt, hogy ne csak tanteremben tartott órák legyenek, hanem megkönnyítsék a gyerekek számára a román nyelvű kommunikációt feltételező valós helyzetekkel való találkozást. Persze adott ponton a nyelv elméleti elemeire is szükségük lesz, de leginkább arra van szükségük, hogy bátorságot nyerjenek, és minél folyékonyabban tudják beszélni a román nyelvet. Tudjanak bármikor segítséget kérni, biztonságban érezzék magukat afelől, hogy bármilyen helyzetbe is kerülnének, képesek lesznek kommunikálni és megértetni magukat.

– Tapasztalata szerint milyen hatással van a diákok fejlődésére, iskolai teljesítményére, ha szabadidőben is tanulnak románul?
– Szemmel láthatóan pozitív hatással van a gyerekek nyelvi teljesítményére, ha bármilyen román nyelvű tevékenységet látogatnak. Voltak tanítványaim, akik olyan klubokba jártak sportfoglalkozásokra, ahol az edző és a csapattársaik román nemzetiségűek voltak, és ez őket is arra kényszerítette, hogy románul beszéljenek. Örömmel tapasztalták, hogy társaik nem ítélik el, nem javítják ki őket állandóan azért, mert nem tudnak anyanyelvi szinten románul. Ez bátorítóan hatott rájuk, arra ösztönözte őket, hogy baráti kapcsolatokat kössenek román gyerekekkel, és az iskolai tevékenységükre is jótékony hatással volt: sokkal gyorsabban haladtak a tananyaggal, belátták a leckék értelmét, és alig várták, hogy új fogalmakat tanuljunk, melyeket majd a délutáni foglalkozásokon használhatnak. Szünetekben odajöttek hozzám, hogy elmeséljék, miről beszélgettek új barátaikkal, hogyan zajlottak a foglalkozások. Kedvező, kellemes és hatékony környezetben fejlődni tudtak, és maguk is elkezdtek más ilyen helyzeteket teremteni, az osztálytársaikat is bevonni ezekbe. Fantasztikus volt a haladás. Bármilyen típusú iskolán kívüli, lehetőleg nem formális román nyelvű foglalkozás hatalmas nyereség a gyerekek számára, és jó befektetés a szülőknek, mert minden bizonnyal meg fog mutatkozni az eredmény.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében