Fotó: Barabás Ákos
Jobban odafigyelnek a szórakozóhelyeken a biztonsági előírások betartására a tizenöt hónapja bekövetkezett Colectiv-tragédia óta a készenléti szakemberek tapasztalatai szerint. Egyes vendéglátósok ugyanakkor azt kifogásolják, hogy az ellenőrzéseket csak a balesetek után veszik komolyan.
„Ebben az országban csak akkor seperik el a havat, miután már felborul az autó” – így kommentálta egy sepsiszentgyörgyi vállalkozó, hogy a hatóságok országos szintű ellenőrző akcióba kezdtek, miután – alig tizenöt hónappal a Colectiv-tragédia után – január 21-ére virradó éjszaka hatalmas tűzvész pusztított az ugyancsak bukaresti Bamboo szórakozóhelyen.
Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Hostel Kultúr Pubnak otthont adó épület tulajdonosa a Krónikának úgy nyilatkozott: Bukarestben nem tartják be a törvényeket, az is szóba került például, hogy a Bambooban cigarettáztak, ilyenkor mégis az egész országot „felforgatják, mindenkit ugráltatnak”. Az üzletember szerint felháborító, hogy az előírások betartásának számonkérése nem állandó jellegű, hanem mindig egy tragédia, baleset után kapnak észbe a hatóságok. „A mások hibája miatt ugráltatnak minket” – fogalmazott lapunknak Kovács. A vállalkozó rámutatott: a pubban minden előírást betartanak, odafigyelnek a tűzvédelemre, mégis éjszaka törnek rájuk az ellenőrök. „Éjjel két órakor érkeznek, és azonnal kérik a dokumentumokat. Ezt túlzásnak tartom” – mondta a vállalkozó, akinek végül a napokban kell bemutatnia a szórakozóhely engedélyeit.
„Látványos javulás tapasztalható”
György Alfons, a Kovászna megyei készenléti felügyelőség (ISU) parancsnoka eközben a Krónikának arról számolt be: a 2015. október végén a bukaresti Colectiv klubban bekövetkezett, 64 fiatal halálát okozó tűzvész óta látványos javulás tapasztalható a tűzvédelmi előírások betartása terén. Mint kifejtette: a hatóságok fokozottabban ellenőriznek, de a cégek, sőt a magánszemélyek is elővigyázatosabbak, jobban odafigyelnek a biztonságra. „Szigorúan ellenőrzünk, de egyre kevesebb rendellenességet tapasztalunk. A Colectiv-tragédia előtt jellemző volt, hogy a klubokba, diszkókba több vendéget engedtek be, mint amennyit a terem kapacitása enged, ám most erre is figyelnek, mint ahogy arra is, hogy ne legyenek lezárva a vészkijáratok” – magyarázta a szakember.
Hozzátette: az ellenőrzések során csak egyszer kellett bírságot kiróniuk, egy sepsiszentgyörgyi szórakozóhelyen több kisebb rendellenességet észleltek. György Alfons arra is rámutatott: tavaly több mint 500 esetben kérték a segítségüket azzal kapcsolatban, miként tehetnének a tűz ellen biztonságosabbá egy-egy vendéglátóipari egységet, holott a korábbi esztendőkben évente 30-40-szer fordultak csak hozzájuk eligazításért. A szakember emlékeztetett: a törvény szerint 2017 közepéig kell mindegyik kereskedelmi egységnek és közintézménynek beszereznie a tűzvédelmi engedélyt, szerinte viszont ez nem fog mindenkinek sikerülni. Hiszen például egy 60-70 évvel ezelőtt épített iskolaépület nem felel meg a mai követelményeknek, de az előírások betartását csak akkor kérhetik számon a tanintézet vezetőitől, ha komolyabb korszerűsítésre, átalakításra kerül sor.
A polgármesteri hivatal is szigorúbb
A Colectiv-tragédia óta a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal is szigorúbb, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester lapunknak elmondta: korábban egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot kértek a működési engedély kiadásához, jelenleg viszont csak akkor bocsátják ki a dokumentumot, ha a cég már beszerezte a tűzvédelmi jóváhagyásokat. Az elöljáró hozzátette: eddig nem volt példa arra, hogy a hivatal visszavonja egy szórakozóhely működési engedélyét, holott a rendőrség rendszeresen ellenőrzi, hogy a lokálokban betartják-e az előírásokat.
Nem volt nagyobb kihágás Hargita és Maros megyében
A Készenléti Felügyelőség (ISU) a Bamboo klubban pusztító tűzvész – amelynek következtében teljesen leégett a vendéglátóipari egység, és 44 személy kórházba került – utáni két éjszaka egyébként csaknem 300 klubot és diszkót ellenőrzött, az akció nyomán 188 bírságot állítottak ki közel 300 ezer lej értékben a tűzvédelmi előírások be nem tartása miatt. A belügyminisztérium által kezdeményezett akció keretében a tűzoltók azt is megvizsgálták, hogy egy tűzvész esetében az egyes helyszíneken hogyan zajlana a mentés. A szakemberek ellenőrizték az engedélyeket, az elektromos berendezések állapotát, a menekülési útvonalakat, illetve hogy az alkalmazottak megfelelő kiképzést kaptak-e az ilyen esetekre. A legutóbbi országos szintű akcióra november közepén került sor, akkor közel félezer bírságot róttak ki a vendéglátóipari egységek működtetőire, két brassói klubot pedig bezártak, mert az előírásoknál több személyt engedtek be.
A bukaresti baleset után, január 22-ére és 23-ára virradóan Hargita megyében is ellenőrzéseket tartott a tűzoltóság, a rendőrség és a csendőrség. Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Korondon összesen hat szórakozóhelyet vizsgáltak meg: a tűzvédelmi előírások be nem tartása miatt mindegyikben figyelmeztetésben részesítették a tulajdonosokat, háromra pedig bírságot róttak ki, összesen 1500 lej értékben. A megyében szintén tavaly novemberben zajlott hasonló akció, akkor 29 kihágást találtak, és hétezer lej értékben hat egységet büntettek meg. Maros megyében tizenegy vendéglátóipari egységet ellenőrzött a Készenléti Felügyelőség, amely csak két esetben talált kisebb hiányosságokat, ezeket pedig még az ellenőrzések alatt orvosolták.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!