Nem seperhetjük a szőnyeg alá: az EU Bírósága elítélheti Romániát a bezáratlan szemétlerakók miatt

Nem seperhetjük a szőnyeg alá: az EU Bírósága elítélheti Romániát a bezáratlan szemétlerakók miatt

Fotó: Haáz Vince

Románia továbbra sem zárt be több tucat szabálytalanul működő szemétlerakót, ezért az Európai Unió Bírósága minden bizonnyal ismét el fogja ítélni az országot – jelentette ki egy szakmai vitán a Környezetvédelmi Alap elnöke. A Számvevőszék szerint állami és helyi hatóságok is hibásak a tarthatatlan helyzetért. Románia ellen jelenleg összesen 107 uniós kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, amelyekből 38 – azaz több mint harmada – a környezetvédelmi szakterületet érinti.

Páva Adorján

2023. június 08., 10:372023. június 08., 10:37

2023. június 08., 10:462023. június 08., 10:46

Laurenţiu Neculaescu AFM-elnök az Economedia.ro portál beszámolója szerint elmondta: 68 bezáratlan hulladékgyűjtő helyzete kötelezettségszegési eljárás tárgyát is képezte, hamarosan pedig újabb bírósági ítélet is születhet.

Idézet
Az AFM húzta a rövidebbet, nekünk kell bezárnunk őket.

Tíz városi lerakatra már lakatot tettünk, még hat maradt hátra. Ugyanakkor nagy kihívást jelentenek az ipari hulladékgyűjtő helyek, amelyeket rég eltűnt vállalkozások működtettek. Románia vállalta, hogy ezeket is környezetbaráttá teszi, ám ez a mai napig nem történt meg” – ismertette az intézményvezető.

Aki szerint rendkívül nehéz előrelépést elérni e téren, hiszen csődeljárás alatt álló vagy becsődölt cégek képviselőivel kell tárgyalniuk, illetve olyanokéval, amelyeknek egyszerűen nincsen pénzük a munkálatok elvégzésére. Neculaescu hozzátette: megvalósíthatósági tanulmányokat rendelnek, aztán kiderül, honnan kerül pénz a munkálatokra: akár uniós, akár román állami forrásokból.

Romániának már 2009-ben be kellett volna zárnia vagy korszerűsítenie kellett volna az előírásoknak nem megfelelő lakossági és ipari szemétlerakóit, ám természetesen ez nem történt meg: akkor 109 ilyen hulladékgyűjtőről tudtak. A lassú előrelépések miatt az Európai Bizottság 2017-ben az EU Bírósága elé vitte az ügyet – emlékeztet az Economedia portál. Akkor 68 létesítményről volt szó, amelyek közül 2020-ig csupán 20-at zártak be, a többi 48 esetében még terv szintjén sem látszottak előrelépések.

Miután az EU Bírósága is a szemétlerakók ügyének rendezését írta elő Romániának, a Bizottság ismét felszólítást küldött, tavaly pedig újabb bírósági eljárást kezdeményezett Románia ellen.

A szabálytalanul működő szemétlerakók ügye – annak súlyossága miatt – túllépheti a formális „ejnye-bejnyézés” szakaszát. Erre figyelmeztet tavalyi jelentésében a Számvevőszék is, amely szerint valós a veszély egy komoly kötelezettségszegési eljárásra. Az intézmény szerint a legfőbb probléma, hogy a kérdéses szemétlerakók tulajdonosai inkább bevállalják a 2021/2-es számú kormányrendeletben rögzített büntetéseket, mert azok összege jóval alacsonyabb, mint az elvárt munkálatok költsége.

A Számvevőszék szerint a jelenlegi helyzet kialakulásáért a helyi és az állami intézmények is okolhatók.

Idézet
Az Európai Unió támogatta a nem megfelelő hulladéklerakók bezárását, ám a Környezetvédelmi Alap nem hívta le a vonatkozó forrásokat, így állami költségvetésből kell megoldani. Ugyanakkor a helyi hatóságoknak is lehetőségük volt integrált hulladékkezelő központokat létesíteni uniós alapokból, ám ezt nem tették meg minden megyében”

– közölte idén márciusban a Számvevőszék. A jelentést a Szabad Európa román nyelvű honlapja is idézte egyik vonatkozó cikkében, amelyben többek között arról írnak: nemcsak az illegális vagy szabálytalanul működő tározók bezárása a probléma, hanem az is nagy gond, hogy az engedéllyel rendelkezők dugig teltek – főleg Bukarest környékén –, így lassan nem lesz hová vinni a hulladékot.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter áprilisban egy hulladékkezelés tematikájú konferencián emlékeztetett: az uniós finanszírozású országos helyreállítási terv (PNRR) 1,2 milliárd eurót irányoz elő hulladékkezelési beruházásokra Románia számára. Ezek nagy regionális hulladékkezelő központok megépítésétől a tömbháznegyedekben létesítendő „digitális szigetekig” terjednek, a szelektív gyűjtésre fektetve a hangsúlyt. A projekteket 2026-ig kell befejezni.

Az RMDSZ-es tárcavezető nehezményezte, hogy Romániában eddig nem törekedtek a hulladék termikus hasznosítására, azaz a korszerű módon történő elégetésre, amelyet Európa-szerte alkalmaznak a nem újrahasznosítható szemét esetében. „Nem gázosítják el az embereket. Vannak új, modern technológiák. Voltam Bécsben egy termikus hulladékkezelést alkalmazó központban. A technológia révén madárfészkek épülhetnek a kéményeken, Svájcban is létezik ez” – ismertette Tánczos Barna. Aki szerint ezzel az az egyetlen probléma, hogy már nem hívhatók le erre a célra uniós források. Az „utolsó vonatról” Bukarest maradt le, amely 300 millió eurós támogatást bukott el e téren.

Tánczos Barna elismerte, hogy a hatóságoknak, a polgármesteri hivataloknak, a hulladékgyűjtő cégeknek, a minisztériumnak valóban többet kell tennie a tisztaságért, de a mindenki által várt eredmény csakis akkor valósítható meg, ha a polgárok is odateszik magukat, „és nem dobálják ki a szemetet az autó ablakán”. Ha nem változik a román állampolgárok gondolkodásmódja, ha nem sikerül helyes magatartásra nevelni a társadalmat, akkor nincs esély a célok elérésére – szögezte le a miniszter.

Románia egyébként „hozzá van szokva” az uniós fegyelmezéshez. Például miközben idén januárban csak a környezetvédelmi minisztérium négy kötelezettségszegési eljárás lezárását jelentette be (az EU más tagállamából vásárolt gépkocsik forgalomba helyezési díja, árvízkockázatok felmérése és kezelése, valamint zajszennyezés terén), ugyanabban a hónapban újabb kettő indult (természetvédelmi területek óvása és légszennyezés ügyében).

Nem csoda a nagy „forgalom”: az Európai Bizottság vonatkozó gyűjtőoldala szerint

Románia ellen jelenleg összesen 100 kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, amelyekből 37 – azaz több mint harmada – a környezetvédelmi szakterületet érinti.

Bár a számok nagyok, az ország így sincs az „élbolyban”, azaz több más tagállam ellen még több eljárás zajlik.

A kötelezettségszegési eljárás az Európai Bizottság jogi eszköze az uniós jog végrehajtásának biztosítására. A Bizottság – saját vizsgálatai, illetve magánszemélyek, vállalkozások vagy más érdekeltek panaszai nyomán – feltárja azokat az eseteket, amikor felmerül az uniós jog megsértésének gyanúja. Ha az érintett tagország elmulasztja értesíteni a Bizottságot olyan intézkedések meghozataláról, amelyek teljes mértékben átültetik a szóban forgó irányelv rendelkezéseit, illetve nem szünteti meg az uniós jog vélelmezett megsértését eredményező helyzetet, a Bizottság hivatalos kötelezettségszegési eljárást indíthat ellene – olvasható az EB honlapján.

Az eljárás első lépéseként az EB felszólító levelet küld, melyben további információkat kér az érintett országtól. Ez utóbbinak a megszabott határidőn, rendszerint két hónapon belül részletes választ kell adnia a Bizottság felvetéseire. Ha az EB arra a megállapításra jut, hogy az ország nem teljesíti az uniós jog szerinti kötelezettségeit, indokolással ellátott vélemény formájában hivatalosan felkérheti az érintett tagállamot, hogy tartsa be az uniós jogszabályokat.

Ha az uniós ország továbbra sem szünteti meg a Bizottság által jogsértőnek ítélt állapotot, a Bizottság az ügyet az EU Bírósága elé utalhatja. A kötelezettségszegési ügyek többségét általában még azelőtt sikerül rendezni, hogy az ügy a Bíróság elé kerülne. Ha valamelyik tagállam egy adott irányelv kapcsán elmulasztja értesíteni a Bizottságot arról, hogy végrehajtási intézkedéseket hozott, melyek határidőre átültetik az irányelv rendelkezéseit a tagállam nemzeti jogrendjébe, a Bizottság szankciók kivetését kérheti a Bíróságtól. Ha a Bíróság arra a következtetésre jut, hogy az ország megsértette az uniós jogot, a nemzeti hatóságoknak meg kell hozniuk a Bíróság ítéletében foglaltak teljesítéséhez szükséges intézkedéseket.

Ha a bírósági ítélet ellenére az uniós ország nem hozza meg a szükséges intézkedéseket a jogsértő helyzet megszüntetésére, a Bizottság újból a Bírósághoz fordulhat.

Az uniós testület – amikor egy uniós ország ügyét másodízben a Bíróság elé utalja – pénzbüntetés kiszabását javasolja. Ez a pénzbüntetés lehet átalányösszeg és/vagy napi kényszerítő bírság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány

Tizennégy prefektust és tizenegy alprefektust váltott le csütörtök este a kormány.

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány
2024. április 11., csütörtök

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere

Hetvenöt éves korában, gyors lefolyású, súlyos betegség következtében szerda este elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község volt polgármestere.

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere
2024. április 11., csütörtök

Felszámolták a temesvári iskolában kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrása azonban továbbra sem ismert

Felszámolták a temesvári C.D. Loga Főgimnáziumban kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrását azonban nem azonosították – közölte csütörtökön Cornelia Bubatu, a Temes megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) sajtószóvivője.

Felszámolták a temesvári iskolában kialakult norovírusgócpontot, a fertőzés forrása azonban továbbra sem ismert
2024. április 11., csütörtök

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték alapfokon Cătălin Cherecheș anyósát és apósát

Három év, illetve két év 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a marosvásárhelyi törvényszék Cătălin Cherecheș volt nagybányai polgármester anyósát és apósát.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték alapfokon Cătălin Cherecheș anyósát és apósát
2024. április 10., szerda

Kelemen Hunor az RMDSZ EP-jelöltlistájának iktatásakor: a magyar emberek azt várják el, hogy az Unió megváltozzon

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerda délután iktatta a Központi Választási Irodánál (BEC) az európai parlamenti választásokon induló jelöltek listáját.

Kelemen Hunor az RMDSZ EP-jelöltlistájának iktatásakor: a magyar emberek azt várják el, hogy az Unió megváltozzon
2024. április 10., szerda

Rendőrt tartóztattak le drogkereskedelem miatt Maros megyében

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy marosvásárhelyi rendőrt és egy másik gyanúsított személyt drogkereskedelem miatt.

Rendőrt tartóztattak le drogkereskedelem miatt Maros megyében
2024. április 10., szerda

Három 15 éves kamasz menekült egy lopott autóban az Arad megyei rendőrök elől

Rendőrök üldöztek Nagylakon egy lopott autót, amelyet egy 15 éves gyerek vezetett két másik, vele egykorú gyerek társaságában.

Három 15 éves kamasz menekült egy lopott autóban az Arad megyei rendőrök elől
2024. április 10., szerda

Kolozsvári diákoknak, leendő egyetemistáknak hirdet felvételit a Mathias Corvinus Collegium

Sikeres karriert és közösségi szerepvállalást megalapozó képzéssel várja a Kolozsváron tanuló és egyetemre készülő diákokat a Mathias Corvinus Collegium (MCC). A szervezet díjmentesen nyújt ingyenes kollégiumot a hallgatóknak.

Kolozsvári diákoknak, leendő egyetemistáknak hirdet felvételit a Mathias Corvinus Collegium
2024. április 10., szerda

Életét vesztette egy munkás, aki lezuhant egy épülő besztercei tömbház hetedik emeletéről

Életét vesztette szerda reggel egy 40 éves besztercei férfi, miután lezuhant egy épülő tömbház hetedik emeletéről, 15 méteres magasságból.

Életét vesztette egy munkás, aki lezuhant egy épülő besztercei tömbház hetedik emeletéről
2024. április 10., szerda

Valaki elszállította? Vizsgálják, hogyan jutott el Nagyváradig a gyilkosság miatt elítélt magyar férfi

A Bukarestben megszökött elítéltet „biztosan” elszállította valaki Nagyváradig, ahol végül a hajnali órákban elfogták, de ez nem jelenti azt, hogy segítséget kapott – nyilatkozta Bogdan Despescu belügyi államtitkár szerdán.

Valaki elszállította? Vizsgálják, hogyan jutott el Nagyváradig a gyilkosság miatt elítélt magyar férfi