Fotó: Bíró Kovács Blanka
Nem engedik a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskola pedagógusai, diákjai és szüleik, hogy egyetlen tanácshatározattal megszüntessék tanintézetüket. A városházát bíráló érintettek kedden utcára vonultak.
2017. január 31., 19:162017. január 31., 19:16
Fúvószenekari kísérettel vonultak kedden a sepsiszentgyörgyi városháza elé a Kós Károly Szakközépiskola pedagógusai, diákjai és a szülők egy része, akik a tanintézet önállóságának megtartásáért demonstráltak.
A tiltakozók a hatalomról, a felelősségről és a népszolgálatról szóló idézeteket tartottak a magasba, az egyik táblán például Antal Árpád polgármestert idézik, aki tavaly novemberben, a magyar iskolák érdekében szervezett megmozduláson úgy fogalmazott: „aki iskoláinkat támadja, azt üzeni, nem akar az erdélyi magyarságnak jövőt ebben az országban”.
Ehhez kapcsolódva a keddi felvonuláson Korda Ernő, a szülőbizottság tagja felidézte az újraállamosított Székely Mikó Kollégium védelmében szervezett tiltakozó akciót, majd feltette a kérdést, hogy vannak „nagybetűs iskolák, amelyeket meg kell védeni, és olyanok, amelyeket egy tanácshatározattal fel lehet számolni?” Péter Sándor nyugdíjas pedagógus arról beszélt: vannak helyzetek, amikor nemcsak a számok alapján kell dönteni.
Tiltakoznak a brassais szülők
Az emberi, illetve a gyermeki jogok megsértésének tartja a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum biológia–kémia szakos kilencedik osztályának megszüntetését Lingner Lilla, a 8. A. osztály szülői bizottságának elnöke. Az édesanya a Főtér.ro portálnak elküldött közleményében rámutatott: felháborítónak tartja, hogy egyszerű tollvonással elintézik, hogy a gyermekek ne maradhassanak abban az iskolában, amely 8 éve második otthonuk. Lingner Lilla hangsúlyozta: kiállnak az iskolájukért, tiltakoznak a diszkrimináció ellen, nem engedik, hogy más döntsön arról, hogy hol tanuljanak tovább a gyermekeik. Amint arról beszámoltunk, a következő tanévtől a diáklétszám rohamos csökkenése miatt megszüntetik a Brassai elméleti képzést nyújtó kilencedik osztályát.
Komán László, a Kós Károly Szakközépiskola igazgatója beszédében arra tért ki: a helyi sajtóból kellett értesülniük arról, hogy a tanintézetet összevonják a Puskás Tivadar Szakközépiskolával. Rámutatott: amikor a helyi képviselő-testület megszavazta a vonatkozó tanácshatározatot, az ellenzéki magyar pártok és a román tanácstagok voksoltak az iskola felszámolása ellen. „A románok védték meg a 100 százalékban magyar iskolát, és abban bízunk, hogy a román prefektus fogja megmenteni” – fogalmazott az igazgató.
Komán több érvet is felhozott az önállóság megőrzése mellett, például hogy a tanügyi törvény szerint egy iskolába legalább 300 diák kell hogy járjon ahhoz, hogy önálló jogi státussal rendelkezzék, a Kós Károlynak pedig 350 tanulója van, de a tervezett új szak beindítása előrelépést eredményezhet. Az igazgató hangsúlyozta: féltik a speciális helyzetű diákjaik jövőjét, a kisegítő és a nem didaktikus személyzet megélhetését, a meglévő szakokat. Hozzátette: a költözésbe beleegyeznek, de önállóságukat nem adják fel.
A városvezetés kedden terjedelmes közleményben fejtette ki álláspontját, hangsúlyozva, hogy Sepsiszentgyörgyön az elmúlt két évtized alatt 7277-tel csökkent a diáklétszám, ez húsznál is több akkora tanintézetet jelent, mint a Kós Károly Szakközépiskola. „Az átszervezéssel az a célunk, hogy észszerűbbé és optimálisabbá, valamint gyermekbaráttá tegyük a sepsiszentgyörgyi iskolások oktatását. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy felszámoljuk a túlzsúfoltságot egyes iskolákban, ugyanakkor a kihasználatlan tereket élettel töltsük meg” – olvasható a közleményben.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!