Fotó: Gecse Noémi
Egyre többen keresik fel Csíkszeredában a Hargita Megyei Állami Levéltárat: tavaly mintegy kétszázan végeztek kutatást az intézményben, ahová nemcsak tudományos munkát végző szakemberek látogatnak el, hanem laikusok is kíváncsian tanulmányozzák a fellelhető iratokat.
2017. február 09., 14:232017. február 09., 14:23
A levéltár mindenki számára nyitva áll, a dokumentumokhoz pedig ingyenesen lehet hozzáférni. Bányai Daniel Péter igazgató hangsúlyozta: intézményük már rég nem az a zárt intézmény, mint ami a köztudatban él, éppen ellenkezőleg, mindenkit szívesen látnak. A Testvériség sugárúton, közvetlenül a megyei rendőrség épülete mellett található levéltár hétköznapokon hétfőtől szerdáig 8.30-tól 15 óráig, csütörtökön pedig hosszabbított programmal, 18 óráig fogadja az érdeklődőket.
„A kutatni vágyók számára nagyon egyszerű az eljárás: elég egy személyi igazolványt felmutatni. Kapnak egy látogatói kitűzőt, és már aznap tanulmányozhatják a dokumentumokat. Azonban jó, ha legalább 24 órával korábban jelzik nekünk, hogy mit szeretnének kutatni, főleg, ha nagyobb mennyiségű dokumentációról van szó, hogy tudjuk előkészíteni\" – magyarázta Bányai Daniel Péter. A levéltárat a 0266-312598-as telefonszámon vagy a harghita@arhivelenationale.ro e-mail címen lehet elérni. Az iratok tanulmányozásáért nem kell fizetni, viszont a dokumentumok lefényképezése 7 lejbe kerül.
Az igazgató elmondása szerint a csíkszeredai levéltárba az Egyesült Államokból, Kanadából, Izraelből is érkeztek látogatók, legtöbben pedig Magyarországról keresik fel az intézményt. „Levéltáros kollégák, diákok, doktori és egyetemi hallgatók jöttek, de laikusok is, akik főként anyakönyvi adatokat kerestek. Az olvasóteremben az anyakönyvek mellett adásvételi szerződéseket, iskolai iratokat és kulákokkal kapcsolatos dokumentumokat is kutatnak\" – magyarázta Bányai.
A levéltárban több mint 4000 folyóméternyi dokumentumot őriznek, mintegy 692 fondba és gyűjteménybe szervezve. Ezek nagy része közintézményi adminisztratív dokumentum, de tárolnak iskolai, katonai, egyházi, igazságszolgáltatási iratokat, ezek mellett adományokból származó iratgyűjteményeket is. Megtalálhatók a megyei levéltárban a székely határőrezredek 1770–1850 közötti iratai, Kovács Dénes magángyűjteménye 1598-ból, illetve 1684–1905 közötti anyakönyvek, valamint 1650-től a székely nemesek iratai. A legrégebbi dokumentum egy adásvételi szerződés 1563-ból, amelyet a csíkszentmiklósi Verb Ioan Deák és a háromszéki, ozsdolai Farkas Grigore kötött egy földterületre. Bányaitól tudjuk, hogy vannak olyan dokumentumok a levéltárban, amelyek még feldolgozásra várnak, illetve a digitalizálást is folyamatosan végzik, és frissítik az adatbázisukat.
Az intézmény legfontosabb tevékenysége a 4000 folyóméternyi „vagyon\" megőrzése, kezelése és bővítése. A levéltár a belügyminisztérium hatáskörébe tartozik, logisztikailag pedig a Hargita megyei rendőr-főkapitánysághoz. A levéltár alkalmazottai egyébként ellenőrzéseket is végeznek a polgármesteri hivatalokban és más közintézményekben, valamint hatóságoknál. „Amikor selejtezik az iratokat, munkatársaink ellenőrzik, hogy a kidobásra szánt dokumentációba ne kerüljenek olyanok, amelyeket archiválni kell, amelyek úgymond történelmet írnak\" – magyarázta Bányai.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
szóljon hozzá!