Fotó: Pinti Attila
A jó idő beköszöntével egyre többen pattannak kerékpárra, hogy két keréken fedezzék fel környezetüket, hogy sportoljanak, szórakozzanak. Sőt egyre többen vannak, akik nemcsak egy laza hétvégi biciklizésre voksolnak városukban, hanem kirándulni is kerékpárral járnak, amihez többnyire bicikliszállítás szükségeltetik. Utánajártunk, hogyan kéne, hogyan lehet, hogyan érdemes autóval biciklit szállítani.
2024. május 13., 09:592024. május 13., 09:59
Bár egyre több erdélyi nagyváros bicikliúthálózata fejlődik, a legtöbb település közelében még hiánycikk a kerékpárosok számára külön fenntartott sáv, így ha valaki el szeretne jutni a természetbe, kénytelen országúton is tekerni. Ennek elkerülésére sokan választják azt a megoldást, hogy a biciklit, bicikliket felpakolják az autóra, és elszállítják a kiválasztott kirándulóhelyre, ahol immár a forgalom veszélyeitől távol élvezhetik a testmozgást.
Ám a kerékpárok elszállítása a túra, kirándulás kiindulópontjára megannyi kérdést vethet fel. Ezek közül a legalapvetőbb a „kint vagy bent”, amit elsősorban az autó mérete, a szállított biciklik mennyisége határoz meg.
Másfelől ez a megoldás macerával jár, hiszen általában ajánlott vagy szükséges kivenni a kerekeket, illetve fennál a beltér összekoszolásának veszélye. Fontos tudni, hogy ma már nem csak gumipókok segítségével rögzíthetjük a beltérben a kerékpárokat, hogy ne csúszkáljanak, dülöngéljenek ide-oda, hanem az egyterű modellekhez (kombi) általában olyan sínt is lehet kapni a kivehető ülés helyére, amellyel biztonságosan rögzíthetők a biciklik.
Ha az autó méretei, esetleg az utasok száma nem teszi lehetővé a beltérben történő szállítást, marad a kültér. Ennek talán legklasszikusabb példája a tetőcsomagtartó – pár évtizede talán el sem tudtunk képzelni más lehetőséget. Ennek egyik legnagyobb hátránya a fogyasztás növelése: százkilométerenként akár két literrel többet fogyaszthat az autó biciklikkel a tetején. Előnye azonban, hogy ha a kerékpárok nem túl nehezek, akkor pár pillanat alatt rögzíthetők a felszerelt tárolóhoz.
A téma kapcsán megkerestük a székelyudvarhelyi Rajna Bike tulajdonosát. Kakasy Botond a Krónikának úgy fogalmazott, a bicikliszállítás sok esetben jelentős befektetés, hiszen például
A szakember kiemelte, hogy ez a megoldás azért is egyre kevésbé népszerű, mert a nehezebb bicikliket, a manapság közkedvelt ebike-okat – melyek súlya legalább 25 kilogramm körül mozog – igencsak megerőltető ilyen magasra felpakolni.
Napjainkban azegyik legnépszerűbb megoldást a vonóhorogra szerelt biciklitartó jelenti, melynek több változata is létezik. Van olyan, amelyiken a kerékpár vagy kerékpárok kissé „megemelt” helyzetben vannak, így azok nem takarják a számtáblát, illetve az autó hátsó fényeit, és
Kakasy Botond kiemelte, hogy ez a megoldás természetesen akkor a legideálisabb, ha az autónak már van vonóhorga, hiszen ha nincs, ennek felszerelése ötszáztól ezer lejig terjed. Léteznek a csomagtartóra szerelhető tárolók is, de ezek nagyon megnehezítik a csomagtartóhoz való hozzáférést, így nem túl népszerűek.
Kakasy Botond kiemelte, hogy
A szakember leszögezte, hogy bármelyik megoldást is választjuk, érdemes nem a legolcsóbb tartót vásárolni, hanem a prémium márkák között keresgélni, ugyanis ezek létjogosultságát visszaigazolja az idő. Elárulta: bár évek óta foglalkozik kerékpárok szervizelésével, javításával, sportklubot vezet, kirándulásokat szervez, tanácsokat ad, nem tapasztalta (sem ő sem ügyfelei), hogy a román rendőrség kifejezett figyelmet tulajdonítana a kerekpárszállításnak, hogy miként valósítják meg az autósok. Egyébként tapasztalatai nagyon jók: az ügyfelek meglepően felkészülten, körültekintően, a biztonságot szem előtt tartva érkeznek hozzá.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!