Fotó: Pinti Attila
A jó idő beköszöntével egyre többen pattannak kerékpárra, hogy két keréken fedezzék fel környezetüket, hogy sportoljanak, szórakozzanak. Sőt egyre többen vannak, akik nemcsak egy laza hétvégi biciklizésre voksolnak városukban, hanem kirándulni is kerékpárral járnak, amihez többnyire bicikliszállítás szükségeltetik. Utánajártunk, hogyan kéne, hogyan lehet, hogyan érdemes autóval biciklit szállítani.
2024. május 13., 09:592024. május 13., 09:59
Bár egyre több erdélyi nagyváros bicikliúthálózata fejlődik, a legtöbb település közelében még hiánycikk a kerékpárosok számára külön fenntartott sáv, így ha valaki el szeretne jutni a természetbe, kénytelen országúton is tekerni. Ennek elkerülésére sokan választják azt a megoldást, hogy a biciklit, bicikliket felpakolják az autóra, és elszállítják a kiválasztott kirándulóhelyre, ahol immár a forgalom veszélyeitől távol élvezhetik a testmozgást.
Ám a kerékpárok elszállítása a túra, kirándulás kiindulópontjára megannyi kérdést vethet fel. Ezek közül a legalapvetőbb a „kint vagy bent”, amit elsősorban az autó mérete, a szállított biciklik mennyisége határoz meg.
Másfelől ez a megoldás macerával jár, hiszen általában ajánlott vagy szükséges kivenni a kerekeket, illetve fennál a beltér összekoszolásának veszélye. Fontos tudni, hogy ma már nem csak gumipókok segítségével rögzíthetjük a beltérben a kerékpárokat, hogy ne csúszkáljanak, dülöngéljenek ide-oda, hanem az egyterű modellekhez (kombi) általában olyan sínt is lehet kapni a kivehető ülés helyére, amellyel biztonságosan rögzíthetők a biciklik.
Ha az autó méretei, esetleg az utasok száma nem teszi lehetővé a beltérben történő szállítást, marad a kültér. Ennek talán legklasszikusabb példája a tetőcsomagtartó – pár évtizede talán el sem tudtunk képzelni más lehetőséget. Ennek egyik legnagyobb hátránya a fogyasztás növelése: százkilométerenként akár két literrel többet fogyaszthat az autó biciklikkel a tetején. Előnye azonban, hogy ha a kerékpárok nem túl nehezek, akkor pár pillanat alatt rögzíthetők a felszerelt tárolóhoz.
A téma kapcsán megkerestük a székelyudvarhelyi Rajna Bike tulajdonosát. Kakasy Botond a Krónikának úgy fogalmazott, a bicikliszállítás sok esetben jelentős befektetés, hiszen például
A szakember kiemelte, hogy ez a megoldás azért is egyre kevésbé népszerű, mert a nehezebb bicikliket, a manapság közkedvelt ebike-okat – melyek súlya legalább 25 kilogramm körül mozog – igencsak megerőltető ilyen magasra felpakolni.
Napjainkban azegyik legnépszerűbb megoldást a vonóhorogra szerelt biciklitartó jelenti, melynek több változata is létezik. Van olyan, amelyiken a kerékpár vagy kerékpárok kissé „megemelt” helyzetben vannak, így azok nem takarják a számtáblát, illetve az autó hátsó fényeit, és
Kakasy Botond kiemelte, hogy ez a megoldás természetesen akkor a legideálisabb, ha az autónak már van vonóhorga, hiszen ha nincs, ennek felszerelése ötszáztól ezer lejig terjed. Léteznek a csomagtartóra szerelhető tárolók is, de ezek nagyon megnehezítik a csomagtartóhoz való hozzáférést, így nem túl népszerűek.
Kakasy Botond kiemelte, hogy
A szakember leszögezte, hogy bármelyik megoldást is választjuk, érdemes nem a legolcsóbb tartót vásárolni, hanem a prémium márkák között keresgélni, ugyanis ezek létjogosultságát visszaigazolja az idő. Elárulta: bár évek óta foglalkozik kerékpárok szervizelésével, javításával, sportklubot vezet, kirándulásokat szervez, tanácsokat ad, nem tapasztalta (sem ő sem ügyfelei), hogy a román rendőrség kifejezett figyelmet tulajdonítana a kerekpárszállításnak, hogy miként valósítják meg az autósok. Egyébként tapasztalatai nagyon jók: az ügyfelek meglepően felkészülten, körültekintően, a biztonságot szem előtt tartva érkeznek hozzá.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Krónikához eljuttatott tájékoztatásában a magyar honvédelmi minisztérium közli: nem tartja megfelelőnek az aradi Alsótemetőt a Románia területén nyugvó magyar világháborús hősök földi maradványainak központi temetője létrehozása céljából.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
szóljon hozzá!