Fotó: Pinti Attila
A jó idő beköszöntével egyre többen pattannak kerékpárra, hogy két keréken fedezzék fel környezetüket, hogy sportoljanak, szórakozzanak. Sőt egyre többen vannak, akik nemcsak egy laza hétvégi biciklizésre voksolnak városukban, hanem kirándulni is kerékpárral járnak, amihez többnyire bicikliszállítás szükségeltetik. Utánajártunk, hogyan kéne, hogyan lehet, hogyan érdemes autóval biciklit szállítani.
2024. május 13., 09:592024. május 13., 09:59
Bár egyre több erdélyi nagyváros bicikliúthálózata fejlődik, a legtöbb település közelében még hiánycikk a kerékpárosok számára külön fenntartott sáv, így ha valaki el szeretne jutni a természetbe, kénytelen országúton is tekerni. Ennek elkerülésére sokan választják azt a megoldást, hogy a biciklit, bicikliket felpakolják az autóra, és elszállítják a kiválasztott kirándulóhelyre, ahol immár a forgalom veszélyeitől távol élvezhetik a testmozgást.
Ám a kerékpárok elszállítása a túra, kirándulás kiindulópontjára megannyi kérdést vethet fel. Ezek közül a legalapvetőbb a „kint vagy bent”, amit elsősorban az autó mérete, a szállított biciklik mennyisége határoz meg.
Másfelől ez a megoldás macerával jár, hiszen általában ajánlott vagy szükséges kivenni a kerekeket, illetve fennál a beltér összekoszolásának veszélye. Fontos tudni, hogy ma már nem csak gumipókok segítségével rögzíthetjük a beltérben a kerékpárokat, hogy ne csúszkáljanak, dülöngéljenek ide-oda, hanem az egyterű modellekhez (kombi) általában olyan sínt is lehet kapni a kivehető ülés helyére, amellyel biztonságosan rögzíthetők a biciklik.
Ha az autó méretei, esetleg az utasok száma nem teszi lehetővé a beltérben történő szállítást, marad a kültér. Ennek talán legklasszikusabb példája a tetőcsomagtartó – pár évtizede talán el sem tudtunk képzelni más lehetőséget. Ennek egyik legnagyobb hátránya a fogyasztás növelése: százkilométerenként akár két literrel többet fogyaszthat az autó biciklikkel a tetején. Előnye azonban, hogy ha a kerékpárok nem túl nehezek, akkor pár pillanat alatt rögzíthetők a felszerelt tárolóhoz.
A téma kapcsán megkerestük a székelyudvarhelyi Rajna Bike tulajdonosát. Kakasy Botond a Krónikának úgy fogalmazott, a bicikliszállítás sok esetben jelentős befektetés, hiszen például
A szakember kiemelte, hogy ez a megoldás azért is egyre kevésbé népszerű, mert a nehezebb bicikliket, a manapság közkedvelt ebike-okat – melyek súlya legalább 25 kilogramm körül mozog – igencsak megerőltető ilyen magasra felpakolni.
Napjainkban azegyik legnépszerűbb megoldást a vonóhorogra szerelt biciklitartó jelenti, melynek több változata is létezik. Van olyan, amelyiken a kerékpár vagy kerékpárok kissé „megemelt” helyzetben vannak, így azok nem takarják a számtáblát, illetve az autó hátsó fényeit, és
Kakasy Botond kiemelte, hogy ez a megoldás természetesen akkor a legideálisabb, ha az autónak már van vonóhorga, hiszen ha nincs, ennek felszerelése ötszáztól ezer lejig terjed. Léteznek a csomagtartóra szerelhető tárolók is, de ezek nagyon megnehezítik a csomagtartóhoz való hozzáférést, így nem túl népszerűek.
Kakasy Botond kiemelte, hogy
A szakember leszögezte, hogy bármelyik megoldást is választjuk, érdemes nem a legolcsóbb tartót vásárolni, hanem a prémium márkák között keresgélni, ugyanis ezek létjogosultságát visszaigazolja az idő. Elárulta: bár évek óta foglalkozik kerékpárok szervizelésével, javításával, sportklubot vezet, kirándulásokat szervez, tanácsokat ad, nem tapasztalta (sem ő sem ügyfelei), hogy a román rendőrség kifejezett figyelmet tulajdonítana a kerekpárszállításnak, hogy miként valósítják meg az autósok. Egyébként tapasztalatai nagyon jók: az ügyfelek meglepően felkészülten, körültekintően, a biztonságot szem előtt tartva érkeznek hozzá.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!