Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

bárányhús

Húsvéti bárányhús egy székelyföldi piacon

Fotó: Borbély Fanni

A húsvéti asztal alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Míg egy évtizede a városok piacai mellett húsvét táján szinte mindenhol engedélyezett vágópontok működtek, mára a bárányhús-forgalmazás legnagyobb szeletét a nagyáruházak hasították ki, ahol kis kiszerelésben is lehet húst vásárolni. Összeállításunkban székelyföldi gasztronómiai szakemberrel és vágóhidat működtető üzletemberrel arra keressük a választ, hogy az egyik legegészségesebb húsfajtánk, a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy egész évben friss húst vásárolhassunk.

Makkay József

2025. április 18., 19:012025. április 18., 19:01

Sok erdélyi család számára elképzelhetetlen a húsvét bárányhús nélkül. A régi hagyományokra alapozó ünnepi asztal elengedhetetlen tartozékaként a Ceaușescu-rendszer legsötétebb éveiben is került bárányhús a családi asztalra, a rendszerváltás utáni évtizedek pedig igyekeztek egyenesbe hozni a megnövekedett kereslet kielégítését.

Az elmúlt három és fél évtizedben Románia Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező országa lett – csúcsévekben mintegy 9 millió birkát nevelnek az állattelepeken –,

ennek ellenére a bárányhúsfogyasztás terén sereghajtók vagyunk Európában. Az évente előállított bárány- és juhállomány mintegy 80 százaléka élőállat-exportra kerül az arab országokba, Izraelbe és a balkáni államokba. Exportálunk Nyugat-Európába is, ahol a legnagyobb felvevőpiac, Olaszország inkább Magyarországról vásárol vágott bárányokat, de kisebb részben Romániából is érkezik húsvéti áru.

A zömében európai uniós pénzekből telepített és felszerelt korszerű romániai vágóhidakon évente több millió juhot és bárányt lehetne levágni, ennek ellenére sem exportra, sem a hazai piacra nincs rá különösebb igény, a hazai juhágazat boldogulását az élőállat-export határozza meg.

Mindig ehető a bárányhús

A bárányhús évezredek óta hagyományosan népszerű étek, ami a Kárpát-medencei étkezési szokásainkba a zsidó kultúrkörből került. Trucza Adorján, a székelyudvarhelyi Páva étterem vezetője, az erdélyi konyhát új alapokra helyező Taste of Transylvania mozgalom megálmodója szerint a zsidó és a keresztény hagyományokból származó szakrális jellege ma is meghatározza a bárány fogyasztását, még akkor is, ha sokan nincsenek tisztában ennek eredetével: a zsidóság Egyiptomból történő szabadulásának bibliai történetére vezethető vissza. A húsvéti ünnepi asztalra jellemző bárányfogyasztás szakrális jellege ugyanakkor ,,Jézust, mint Isten bárányát” idézi, aki feláldozta magát a világ bűneiért.

A bárányhús fogyasztásának gasztronómiai szokása eleinkkel együtt élt, mint ahogy a nyugati kultúrkörből mintegy fél évezrede meghonosodott füstölt sonka is, ami a húsvéti ünnepi asztal elengedhetetlen tartozéka lett.

Az éttermi kínálatban szereplő bárányhúsételeket Trucza Adorján csapata tudatosan ,,kitolta” egész évre, amihez megfelelő húsbeszállítót talált: az udvarhelyszéki Ivóban működő Berke farmon évente kétszer is elletik a juhokat, így az irányított szaporításnak köszönhetően szinte egész évben rendelkezésre áll friss bárányhús az éttermek, valamint a húsboltokban vásárló közönség számára egyaránt.

A fő bárányfogyasztási idény Romániában azonban továbbra is húsvét idejére esik, amikor a nagyobb vágóhidak kínálata mellé felsorakoznak az állategészségügyi hatóság által időszakosan engedélyezett helyi vágópontok kistermelői felhozatala. A húsvét előtti bárányhús-kereskedelem legnagyobb szeletét pár éve a nagyáruházak sajátították ki. Ez egybeesik az elmúlt 4-5 esztendőben megdrágult élőállat-forgalmazással: míg hat-hét évvel ezelőtt az élő bárány kilójáért 5-7 lej körüli árat kínáltak a felvásárlók, 2022-től az arab országokba történő masszív kivitel miatt az ár legalább háromszor magasabb lett, ami a belföldi keresletre is árfelhajtó hatással bír.

A kistermelők által a piacokon kínált egész vagy fél bárány túl nagy kiadásnak bizonyult a kilónkénti 50-60 lejes áron,

a piaci igények változását hirtelen felismerő nagyáruházak pedig elkezdték kisebb tételekben – 1-2-3 kilós kiszerelésben – árulni a bárányhúst, ami mára jelentősen visszafogta a piaci kínálat iránti igényt.

bárányhús Galéria

Az egészben sült báránycomb a húsvéti asztal egyik népszerű étele

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Az elmaradhatatlan húsvéti báránysült

Trucza Adorján szerint Erdélyben az ünnepi asztalon leginkább a báránysült, a töltött bárány, és a belsőségekből készült bárányfasírt – a főleg románok körében közkedvelt drob – terjedt el. Mindhárom alapanyaga a húsvét táján kiváló minőségű szopós bárányok húsa, amelyek hazai legelőkön nevelkednek.

,,Számomra akkor jön el a tavasz, amikor megkóstolhatom a friss bárányhúst. A húsvét előtti böjtöt követően eleink számára ez volt az első fogyasztható hús, ez számított a tavasz hírnökének” – mutat rá a székelyföldi gasztronómiai szakember. A régi, szegényes paraszti konyhából maradt fenn az a szokás, hogy a ,,fülétől a farkáig” sok helyen mindent elfogyasztanak a bárányból. A töltött bárányhoz felhasználják a belsőségeket, a leves bárányfejből készül, amiben a pofarész és az egyéb fejhúsok nagyon finom falatok. Minden olyan leeső részt, amit nem tudtak frissen sültnek kemencében elkészíteni, azt felhasználták levesnek” – eleveníti fel szülei és nagyszülei étkezési szokásait az étterem-tulajdonos.

Trucza szerint sok jó receptet ismerünk, de a bárányhús tipikusan olyan alapanyag, aminek elkészítéséhez különösebb recept nem kell.

A tavaszi tejes bárány annyira kiváló minőségű hús, hogy són, borson, és egy kis fokhagymán kívül nem kell hozzá más ahhoz, hogy remek sültet készítsünk belőle.

Régen Székelyföldön, de Erdély más részein is nagypénteken kezdődött a bárányfogyasztás, a levágott bárány vérét szolgálták fel, majd a bárányt megtöltötték, illetve megsütötték, amit vasárnap reggel vittek ételszentelésre. Ilyenkorra lejárt a böjt, együtt volt a család, és mindenki a másikra figyelt.

bárányhús Galéria

Az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Romániában kevés bárányhúst fogyasztanak

Fotó: Orbán Orsolya

Élőállat-export helyett a vágottállat-forgalmazás a kívánatos

A húsvéti hagyományok ma is élnek, és az ilyenkor megélénkülő bárányhús-fogyasztást egyre több gasztronómiai szakember, és a bárányhús-forgalmazásban érdekelt vállalkozó szeretné az év többi szakaszára is kiterjeszteni. Közéjük tartozik a Trucza Adorján által menedzselt székelyudvarhelyi Páva étterem, illetve a Taste of Transylvania mozgalom, amelynek szerves része a Hargita megyei Ivóban működő Berke farm is. A Magyarországról származó tulajdonos, Szabó Tamás a bárányhizlalda mellett korszerű vágóhidat hozott létre, amely évente mintegy 8-10 ezer bárányt vág le a belföldi piacra. Ennek egy része szopós bárányként kerül egész évben felhasználásra az olyan éttermekbe, mint a Páva, de a hús egy részét feldolgozzák, illetve friss áruként értékesítik a Mercur üzletlánc székelyföldi egységeiben.

A Debrecenből származó üzletember a Krónikának elmondta, hogy jelenleg kapacitásuk egyharmadát tudják kihasználni, azaz háromszor ennyi bárányhúst dobhatnának piacra, ha volna rá igény.

,,A fogyasztói szokások megváltozásában látom a nyitás lehetőségét. Minden fórumon, kiállításon elmagyarázzuk közösen a partnereinkkel, hogy mennyire egészséges a bárányhús, melyek az étrendi előnyei a romániai piacot uraló disznó-, illetve szárnyashússal szemben” – fogalmazott portálunknak a Berke farm vezetője.

Szabó Tamás abban látja a fő problémát, hogy a román állam korlátlanul megengedi az élőállat-exportot, holott a Romániában rendelkezésre álló bárányvágóhidak jóval magasabb hozzáadott értékkel tudnák hasznosítani exportra, illetve a belföldi piacra egyaránt a bárányhúst. Meglátása szerint az élőállat-export okozza a román mezőgazdasági-élelmiszeripari mérleghiányt: feldolgozott formában történő értékesítésével a juh- és bárányhús sokkal nagyobb bevételt hozna a román nemzetgazdaságnak. Ezzel párhuzamosan megélénkülne az egészséges étkezés szempontjából is kívánatos belföldi bárányhúsfogyasztás, ami húsvéti szokásból egész évre kiterjedő élelmiszer lehetne.

korábban írtuk

Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)
Bárány helyett gida: húsvétra készülődnek a juh- és kecsketartó gazdák (VIDEÓ)

Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.

korábban írtuk

Bárányhús húsvétra 40-50 lejért: a gazdáknak jobban megéri az élőállat-export
Bárányhús húsvétra 40-50 lejért: a gazdáknak jobban megéri az élőállat-export

Idén is 40-50 lej között alakul a húsvéti bárányhús kilogrammonkénti ára. A Krónika által megkérdezett szakemberek szerint a kis kérődzők pestise komoly gazdasági károkat okozott a juhtartó gazdaságokban, idén márciusra azonban helyreállt a kereslet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”