Nagyüzemi húsból készült „házi kolbász”: nagyobb szigor kellene a feketepiaccal szemben

Mangalicatermékek egy mezőségi kisgazdaságban. A valódi házi húsárunak ára van •  Fotó: Makkay József

Mangalicatermékek egy mezőségi kisgazdaságban. A valódi házi húsárunak ára van

Fotó: Makkay József

A házi termékek szabályozott, illetve illegális piaca egyaránt hatalmas méreteket öltött az országban. Miközben sok őstermelő élelmiszer-biztonsági engedéllyel dolgozza fel és forgalmazza mezőgazdasági termékeit, mások interneten kínálják kétes minőségű, ellenőrizetlen alapanyagú hús-, tej- és egyéb „házi készítésű” élelmiszereiket. A Krónikának nyilatkozó élelmiszer-biztonsági szakember szerint ezek fogyasztása kockázatot jelent az emberi egészségre, ugyanakkor illojális konkurenciának számít a törvényesen működő, adófizető vállalkozókkal szemben.

Makkay József

2024. október 07., 08:002024. október 07., 08:00

Az értékesítési gondok miatt az utóbbi években egyre több gazda került válaszút elé, hogy abbahagyja-e a növénytermesztést, állattenyésztést, vagy termékeit feldolgozva, jobb áron értékesítse a végterméket. Nem könnyű döntés ez, mert a mennyiségi és minőségi mutatók miatt a háztáji élelmiszer-feldolgozás eleve drágább termékeket eredményez, mint a nagyüzemi, így nehezebb a vásárlói célközönséget megtalálni. Másrészt Romániában

a „házi termékek” piacát sokan lejáratták,

akik élelmiszer-biztonsági engedély nélkül, kétes származású és minőségű alapanyagokból, feketén állítanak elő élelmiszereket, amelyeket aztán főleg interneten forgalmaznak.

A kérdéskört dr. Kincses Sándor állatorvossal, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének állategészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős falugazdászával jártuk körül, aki korábban 21 évet dolgozott a Maros megyei állategészségügyi igazgatóság alkalmazottjaként, így tisztában van a hatósági elvárásokkal és a gazdák lehetőségeivel, igényeivel egyaránt.

Kisüzemi tejfeldolgozás. Egy sajtműhely beindítása jelentős beruházást igényel •  Fotó: Makkay József Galéria

Kisüzemi tejfeldolgozás. Egy sajtműhely beindítása jelentős beruházást igényel

Fotó: Makkay József

Könnyen megszerezhető hatósági engedélyek

„A mezőgazdasági őstermelő viszonylag könnyen megszerezheti az élelmiszer-feldolgozáshoz szükséges hatósági engedélyeket. A romániai jogszabályok erre lehetőséget biztosítanak a növénytermesztő és az állattartó gazdaságok számára egyaránt. A gazda az általa megtermelt zöldséget, gyümölcsöt, tejet, húst, tojást, stb. feldolgozza és a kész élelmiszert forgalmazza piacon, interneten, üzletekben bárhol” – mutat rá a székelyföldi állategészségügyi szakember.

A gondok rendszerint abból adódnak, hogy sok gazda számára túl bonyolult feladatnak számít az állategészségügyi hatóság minimális elvárásainak a felvállalása és betartása.

Az állatorvos szerint a helyi állattartó gazdaságok keretében vágópontokat is engedélyeznek a megyei állategészségügyi igazgatóságok, azonban ennek is minimális feltételei vannak. „Nem lehet a csűr oldalán levágni a disznót, a borjút vagy a bárányt úgy, hogy közben a hús belehull a sárba, amit egy veder vízzel lemosnak, miközben a gazda ugyanazzal a ruhával csontolja ki a húst, mint amivel a trágyát kiszórta. Vannak hatósági elvárások – meleg és hideg víz, hűtőszekrény, külön helyiség, stb. –, amit be kell tartani a tej-, a zöldség-, vagy a húsfeldolgozás terén. Tapasztalatból mondom, hogy az engedélyeket nem nehéz megszerezni, ha a gazda teljesíti a feltételeket” – magyarázza a korábban hatósági állatorvosként dolgozó Kincses Sándor.

Házi kolbász füstölőben. Az engedéllyel rendelkező gazda  a vásárló igényei szerint dolgozza fel a levágott disznót •  Fotó: Makkay József Galéria

Házi kolbász füstölőben. Az engedéllyel rendelkező gazda a vásárló igényei szerint dolgozza fel a levágott disznót

Fotó: Makkay József

Érdemes-e feldolgozni kisgazdaságban a mezőgazdasági terméket?

Az igazi gondot nem az engedélyek beszerzésében látja a falugazdász, hanem a gazda által működtetett élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozás sikeres fenntartásában. A húsfeldolgozó ágazatnál maradva, az állatorvos szerint a háztáji körülmények között tartott disznó húsa jóval drágább a nagyüzeminél. Aki ebből szeretne kolbászt, és egyéb füstölt árut készíteni, annak eleve azzal kell számolnia, hogy egy kilogramm végtermék önköltsége 40-50 lejnél kezdődik. Másrészt azon is el kell gondolkodnia, hogy nyáron mit kezd a lábakkal és a disznófejjel, amikor nincs kocsonyaszezon, illetve a sertésnek olyan részeivel, amelyek nem annyira keresettek. Háztáji feldolgozásban ezek mind olyan kérdések, amelyek megfontolt döntések elé állítja a kistermelőt.

A szakember úgy látja, kicsi az esély arra, hogy a ,,házi termékként” reklámozott kolbász alapanyaga valóban a kisgazdaságban nevelt, és élősúly kilogrammonként 15 lejért, vagy ennél drágábban forgalmazott ,,házi disznóból” kerüljön ki. Készül ilyen is, de az prémiumterméknek számító árkategória, aminek külön célközönsége van.

Hasonló gond adódik a tejfeldolgozással is: aki minőségi sajtot, és más tejterméket készít a kisgazdaságban előállított jó minőségű tehén-, kecske- vagy juhtejből,

annak meg kell kérnie a végtermék árát, hogy megtérüljön az állattartói és az élelmiszer-feldolgozói munkája.

„Abból kell kiindulni, hogy a gazda milyen áron tudja értékesíteni mezőgazdasági termékeit. Ha jó árat kap érte, érdemes meggondolnia, hogy foglalkozzon-e élelmiszer-feldolgozással, ami sok kihívást rejteget a termelő számára” – érvel a mezőgazdasági szakember.

Kordában tartani a feketepiacot

Romániában általánosan elterjedt probléma, hogy a hatóságok nem ellenőrzik kellő szigorral az illegális élelmiszer-termelést és feldolgozást, emiatt az internet decemberben tele van például online ,,házikolbász-hirdetésekkel”, amit jórészt akciós nagyüzemi disznóhúsból készítenek ellenőrizetlen körülmények között. Amellett, hogy ezek fogyasztása kockázatot jelent az emberi egészségre, illojális konkurenciának számít ama vállalkozókkal szemben, akik alkalmazottakat foglalkoztatnak, és rengeteg adót fizetnek – mutat rá Kincses Sándor.

A falugazdász szerint ma Romániában az állami szervek a legálisan működő vállalkozókra „szállnak rá”, azokat ellenőrzik rendszeresen,

miközben a feketepiac szereplői vígan élnek. Ez főleg az élelmiszer-kereskedelem terén szembetűnő, és jelentős piaci zavarokat okoz az engedéllyel működő, adófizető kis- és nagyvállalkozók számára.

,,Az államnak a feketepiac visszaszorítása terén kell lépnie ahhoz, hogy a házi termékek visszanyerjék méltó helyüket, és a vásárló biztonságban érezze magát, amikor házi laskát, tejterméket, házi kolbászt vagy füstölt sonkát vásárol. Ez eleve prémiumtermék kell legyen, amiért azért fizet többet a vásárló, mert kiváló minőségű, és végigkövethető a teljes termékpálya. Amit viszont

Idézet
csak élelmiszer-biztonsági engedéllyel rendelkező őstermelő gazdák és kisvállalkozók állíthatnak elő és forgalmazhatnak”

– szögezi le dr. Kincses Sándor állatorvos, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének állategészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős falugazdásza.

korábban írtuk

Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)
Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)

Barta Anett érköbölkúti tejfeldolgozó érlelt sajtjait szerte Bihar megyében ismerik a fogyasztók. A 11 tehenes gazdaság tejét feldolgozó kis sajtműhely sokféle sajtkülönlegességet állít elő, amivel áruházakban nem találkozik a vásárló.

korábban írtuk

Bejön a vidék: magyar gazdavásár Kolozsváron sok házi termékkel (Videó)
Bejön a vidék: magyar gazdavásár Kolozsváron sok házi termékkel (Videó)

Meghaladta századik kiadását a kolozsvári Bejön a vidék kistermelői vásár. A főleg Kolozs megyei magyar gazdákat felvonultató seregszemle iránt csökkent ugyan az érdeklődés, de még mindig hűséges törzsvásárlói kör övezi a gazdák kínálatát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 18., szerda

Pokolinak látta a lemondása óta eltelt másfél évet Novák Katalin

Pokolinak látta a lemondása óta eltelt másfél évet Novák Katalin, Magyarország korábbi köztársasági elnöke, de önkénteskedett, és az Istenbe vetett hite átsegítette a nehézségeken.

Pokolinak látta a lemondása óta eltelt másfél évet Novák Katalin
2025. június 17., kedd

Meghaladta a literenkénti 3000 milligrammot a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja

Újabb hullámban jutott magas sótartalmú víz a Kis-Küküllőbe a parajdi sóbányánál zajló hétfői munkálatok nyomán, így a folyó vizében a sókoncentráció kedden meghaladta a literenkénti 3000 milligrammot.

Meghaladta a literenkénti 3000 milligrammot a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja
2025. június 17., kedd

Elsőfokú árvízvédelmi készültség érvényes kedd éjfélig a Sebes-Körösön

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) a Sebes-Körös vízgyűjtő területére.

Elsőfokú árvízvédelmi készültség érvényes kedd éjfélig a Sebes-Körösön
2025. június 17., kedd

BBTE: Magyarországról és Moldovából érkezik a legtöbb külföldi diák

Magyarországról és Moldovából érkezik a legtöbb külföldi diák a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemre, a felsőoktatási intézményben 150-200 magyarországi egyetemi hallgató tanul évente – mondta kedden Markó Bálint tanulmányi rektorhelyettes.

BBTE: Magyarországról és Moldovából érkezik a legtöbb külföldi diák
2025. június 17., kedd

A nyomtatott erdélyi magyar sajtó is súlyosan megsínylené az áfaemelést, figyelmeztet a MÚRE

A deficitcsökkentő intézkedések keretében a lehetséges áfaemelésnek a nyomtatott sajtóra gyakorolt hatására hívja fel a figyelmet a MÚRE. Az újságíró-szervezet a közszolgálati rádió, illetve televízió nehéz helyzetére is figyelmeztet.

A nyomtatott erdélyi magyar sajtó is súlyosan megsínylené az áfaemelést, figyelmeztet a MÚRE
2025. június 17., kedd

Elhalasztott hídavató: hiányosságokat fedeztek fel a 165 millió lejes építményen

Az aradi önkormányzat ellenőrző szakbizottsága technikai hiányosságokat fedezett fel a Partiumot és a Bánságot összekötő ferdekábeles hídon, ezért kötelezte a tervezőt és a kivitelezőt, hogy javítsák ki a hibákat.

Elhalasztott hídavató: hiányosságokat fedeztek fel a 165 millió lejes építményen
2025. június 17., kedd

Mélybe zuhant egy lift Temesváron, négyen is kórházba kerültek

Büntetőeljárást indított a Temes megyei rendőrség, miután kedden három személy – köztük egy gyermek – egy temesvári tömbház felvonójával a második emelet magasságából a mélybe zuhant.

Mélybe zuhant egy lift Temesváron, négyen is kórházba kerültek
2025. június 17., kedd

Új szakokkal is várja a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a felvételizőket

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a 2025–2026-os tanévre 5598 tandíjmentes helyet hirdet meg az alapképzésre felvételizőknek, emellett több, mint 10 000 tandíjköteles hely áll az érdeklődők rendelkezésére.

Új szakokkal is várja a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a felvételizőket
2025. június 17., kedd

Több erdélyi megyében is viharosra fordul az időjárás

Viharokra figyelmeztet kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Több erdélyi megyében is viharosra fordul az időjárás
2025. június 17., kedd

Parajdi sóbánya: nincs közvetlen omlásveszély, de gondot okoz a lakosság vízellátása

Az országos vízügyi igazgatóság katasztrófavédelmi főosztályának igazgatója a hétfő esti parlamenti meghallgatásakor kijelentette, hogy a parajdi sóbányánál nincs azonnali omlásveszély, viszont a lakosság vízellátásának szempontjából nehéz a helyzet.

Parajdi sóbánya: nincs közvetlen omlásveszély, de gondot okoz a lakosság vízellátása