Fotó: MÚRE
Helyteleníti a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Soós Zoltánnak, Marosvásárhely polgármesterének a Krónika munkatársával szembeni lépését, károsnak tartva minden olyan gyakorlatot, ami korlátozza a közérdekű adatok megismerésének módját és jogát.
2021. november 19., 14:522021. november 19., 14:52
2021. november 19., 15:142021. november 19., 15:14
A szakmai szervezet igazgatótanácsa annak kapcsán folytatott vizsgálatot, hogy a Maros-parti város elöljárója replikát juttatott el lapunkhoz, kifogásolva a Krónikában nyomtatásban október 7-én, online formában pedig október 9-én megjelent, Porhintés a szecessziós jelleg megőrzése: üvegpalotákat húznak fel, rombolják az épített örökséget című cikkünket, de többnyire annak a címét. (A replikának lapunkban helyt adtunk, még ha nem is értettünk egyet annak megállapításaival).
A szakmai szervezet honlapján közzétett állásfoglalásában a MÚRE Igazgatótanácsa aggodalmasnak tekint minden olyan esetet, amikor egyes politikusok és munkatársaik annak érdekében, hogy a média a valóságot az ő szempontjaik szerint láttassa, a nyilvános megdorgálás és megkülönböztető bánásmód eszközével élnek. Emlékeztetnek, az utóbbi években több alkalommal fordult elő, hogy romániai magyar politikai, önkormányzati vezetők médiaeseményeikre, sajtótájékoztatóikra preferenciálisan, csak a nekik tetsző médiatermékek munkatársai számára küldtek meghívót, illetve válaszoltak ezek kérdéseire. A MÚRE szerint elfogadhatatlan a sajtó képviselőinek bármilyen indokkal történő kérdőre vonása, megleckéztetése véleménykülönbségek okán, pártállástól függetlenül, hiszen ez sérti a sajtó szabadságát, az állampolgárok alapvető jogát a tájékozódáshoz.
Válaszlevelet juttatott el szerkesztőségünkhöz a replika jogán Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere a Krónika október 7-ei számában Porhintés a vásárhelyi főtér szecessziós jellegének őrzése címmel megjelent cikk kapcsán.
„Úgy hisszük, letűnt az a korszak, amikor a politikum tisztének tekintette meghatározni, hogy az újságírók milyen munkamódszerrel dolgozzanak. Az erkölcs, a törvény és a szakmaiság keretein belül az újságíró dolga eldönteni, miként, mit és hogyan kérdezzen; az alanynak jogában áll válaszolni vagy megtagadni azt – feltéve, ha ezzel nem sérti a közérdekű információkhoz való hozzáférés jogát” – szögezi le az állásfoglalás. Az újságírószervezet úgy véli, a szelektív vagy preferenciális információszolgáltatás nem egy bizonyos újságírót vagy az általa képviselt sajtóorgánumot érint hátrányosan, hanem az adott médium fogyasztóival szemben méltánytalan.
Kitér a MÚRE Igazgatótanácsa arra is, hogy a replika joga a bizonyíthatóan tévesen közölt információk tényszerű cáfolatára vonatkozik. Ennek kapcsán megállapítja: különösen nem elfogadható egy a válaszadás jogán megfogalmazott szövegben az újságírót szankcionálni a cikk kifogásolt megfogalmazású címére hivatkozva. „Újságírói kérdésekre írásban válaszolni – különösen pandémia idején – elfogadható gyakorlat, ám nem szankcióként alkalmazva. Ellentmondásos, hogy Marosvásárhely polgármestere egyfelől azt írja, a cikk tartalmával szinte maradéktalanul egyetért, ugyanakkor szerinte »Szucher bilentyűzetéből szinte kizárólag lejárató hangvételű, részigazságokra alapozó cikkek születtek». Ebből következőleg nem a kifogásolt cikk a megkülönböztető bánásmód kiváltója” – vélelmezi a szakmai szervezet.
A MÚRE ugyanakkor nem tartja szerencsésnek, hogy lapunk a polgármester válaszát felvezető szövegben munkatársunk cikkének címét csak részben idézi, tudva, hogy a kifogás elsősorban magára a címre vonatkozik. (Ennek kapcsán annyit pontosítunk, hogy cikkünk nyomtatott, illetve online formában megjelent változatának címe terjedelmi korlátok miatt tér el egymástól – szerk. megj.) „A címadás összetett feladat, amennyiben a tájékoztatást és a figyelemfelkeltést egyaránt érvényesíteni kívánjuk. Részben jogosnak tartjuk Soós Zoltán kifogását, elsősorban a »porhintés» szó nem jó címválasztás az írás műfajának, témájának, tartalmának ismeretében. Nem valósul meg általa a tényszerűségre való törekvés. A sajtónak joga, sőt kötelessége bírálni, a visszásságokat feltárni, figyelve a tényszerűségre, arra, hogy ne torzítsuk a valóságot” – állapítja meg a MÚRE.
A szakmai szervezet hozzáteszi, bízik benne, hogy a felek közötti konfliktus megfelelő kommunikáció útján orvosolható, a kölcsönös bizalom helyreállítható, nem csupán a vitázó felek, hanem a város polgárai, a lap marosvásárhelyi olvasói érdekében. A MÚRE állásfoglalása megjegyzi: a szöveg megfogalmazásában és elfogadásában érintettként Szucher Ervin, az igazgatótanács tagja semmilyen formában nem vett részt.
Nyilatkozatok szintjén a belváros szecessziós építészeti stílusának a megőrzése mellett szálltak síkra Marosvásárhely volt és jelenlegi főépítészei. Ennek az ellenkezőjéről tanúskodik azonban a főtér megbontott összképe.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!