Tágul a kör. Az ígéretek szerint a városházi nyitás nem befolyásolja a Kolozsvári Magyar Napokat
Fotó: Jakab Mónika
„Jó napot kívánok, polgármester úr!” – reagált viccesen Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője Emil Boc polgármester bejelentésére, miszerint idéntől multikulturális rendezvénnyé válik a kolozsvári városnapok. Oláh Emese alpolgármester szerint a változás nem érinti a magyar napokat.
2022. február 08., 19:082022. február 08., 19:08
2022. február 08., 19:092022. február 08., 19:09
Természetesnek, magától értetődőnek tartják a kolozsvári magyar közösség képviselői az Emil Boc polgármester által ígért nyitást, miszerint multikulturális rendezvénnyé válik a kolozsvári városnapok. Oláh Emese a Krónikának elmondta, ugyan még nem tárgyaltak a részletekről, de úgy vélte, a magyar közösségnek is meg kell találnia azokat a programokat a városnapokon belül, amelyek őt képviselik.
„Erre ezentúl sokkal nagyobb hangsúlyt fog fektetni az önkormányzat” – ígérte. Hozzátette, hosszas egyeztetés után abban is sikerült megegyezni, hogy a közvetlenül az önkormányzat által szervezett rendezvények ne legyenek befolyással a Kolozsvári Magyar Napokra (KMN).
Oláh Emese alpolgármester
Fotó: Oláh Emese Facebook-oldala
A magyar alpolgármester szerint „alapvető”, hogy a magyar programok szervezésébe a magyar kulturális szervezeteket is bevonják, szerinte erre azért is szükség van, hogy minél színvonalasabb rendezvényeket tudjanak szervezni. Kérdésünkre, hogy más rendezvényeken, például a karácsonyi vásáron is hasonló hozzáállás várható-e, Oláh Emese emlékeztetett: utóbbi rendezvényt nem közvetlenül az önkormányzat szervezi, hanem egy külsős cég, melynek idén lejár a szerződése.
Az új szervezőt majd úgy választják ki, hogy kielégítse a magyar közösség igényeit is, teljesítse szerződéses kötelezettségeit. A többnyelvűséget eddig is megkövetelték a tenderfüzetben, szerződésben, és bár hiányosan és késve, de ennek eleget tett a szervezőcsapat, mutatott rá.
Kérdésünkre, hogy mi vezethetett az Emil Boc polgármester részéről tapasztalható nyitáshoz, kifejtette:
Oláh Emese a korábbi lépések között említette a magyar nyelvű városházi szórólapokat, illetve azt, hogy egyre több helyen jelent meg a magyar nyelvűség is, jegyautomatákon, honlapon.
„Ez a világ legtermészetesebb dolga. A Kolozsvári Városnapok egy multikulturális rendezvény kellett volna legyen eddig is” – értékelte a polgármester bejelentését a Krónikának Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője. A Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke rámutatott: a városnapok a város valamennyi polgárának a rendezvénye kell legyen etnikai, vallási, korosztálybeli különbségektől függetlenül.
– mondta Gergely Balázs, emlékeztetve, hogy eddig csak a magyar kultúra „nyomelemeit” lehetett megtalálni a városnapokon, így a mostani döntés mindenképp üdvözlendő.
Nem lufi. Végre multikulturálissá válik a kolozsvári városnapok
Fotó: Facebook/Zilele Clujului
A KMN főszervezője ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a városvezetés, amikor multikulturalitásról beszél, egy kalap alá veszi az őshonos kisebbségeket – például a várost építő és lakó közel 20 százalékos magyarságot – a francia, görög vagy kínai kisebbséggel.
„Ez nem egy méltányos elbírálás. Mi, kolozsvári magyarok teljesen más súllyal kellene képviseljük magunkat minden ilyen rendezvényen és a hétköznapokban is” – fogalmazott. Úgy vélte, más rendezvényeken is van pótolnivaló, többek között a sok vita tárgyát képező karácsonyi vásárt említve.
– jelentette ki. Hangsúlyozta, Kolozsvár valóban egy többkultúrájú város, nem csak etnikai értelemben, és természetes kellene legyen, hogy a különböző kultúrák meg is jelennek a város közös ünnepnapjain.
A magyar napok főszervezője ugyanakkor elismerte, hogy a történelmi távlatokon túl a jelenlegi Kolozsvár multikulturális jellegéhez az is hozzájárul, hogy nagy egyetemi városként ide vonz német, francia vagy akár magyarországi egyetemistákat. Szerinte így érthető a városvezetés azon szempontja, hogy a városnapokat mindenképp az év olyan szakában akarja tartani, amikor az egyetemisták is Kolozsváron vannak. Emlékeztetett, hogy a KMN elindításakor épp abban látták a lehetőséget, hogy nyáron kicsit kiürül, békésebb a város.
Gergely Balázs főszervező a Kolozsvári Magyar Napok tavalyi nyitógáláján
Fotó: Kolozsvári Magyar Napok
Kérdésünkre, hogyan látja, a városnapok sokszínűvé válása mennyire befolyásolhatja a magyar napok jövőjét, kijelentette:
Mi ezt idén 13. alkalommal fogjuk megtenni, és nem is merek arra gondolni, hogy a normális tágítása a horizontnak negatív módon befolyásolná a saját kulturális rendezvénysorozatunkat, seregszemlénket.”
Gergely Balázs elmondta, korábban már volt rá példa, hogy a városnapok szervezői segítséget kértek a Kincses Kolozsvár Egyesülettől, más magyar civil szervezetektől, és amennyiben idén is lesz ilyen megkeresés, igyekeznek a legjobb tudásuk szerint segíteni.
– osztotta meg kételyeit is Gergely Balázs.
Mint arról beszámoltunk, Emil Boc polgármester múlt héten jelentette be, hogy ettől az évtől multikulturális rendezvénnyé válik, és minden egyes etnikumhoz szólni kíván a kolozsvári városnapok, mely felveszi a Multikulturális Kolozsvár Napjai nevet.
Multikulturális, a helyi kisebbségeknek is szóló fesztivállá alakulnak a Kolozsvári Városnapok – jelentette be Emil Boc. A kincses város polgármestere szerint új nevet kap a rendezvény: a Multikulturális Kolozsvár Napjai néven fut majd.
Új fesztivál megszervezése is felmerült a kolozsvári városi tanács csütörtöki ülésén. Emil Boc polgármester jelezte, minél több multikulturális rendezvényt látna a kincses városban, ezért Da-Igen nevű fesztivált is rendeznének.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
szóljon hozzá!