Mosolyszünet. Mezei János (balra) bomlasztással vádolja elődjét, Biró Zsolt (jobbra) szerint rossz döntések sorozata jellemzi utódja elnökségét
Fotó: Balázs Katalin
Nincs béke a Magyar Polgári Pártban (MPP): Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester és Rákossy Botond József Hargita megyei elnök kizárása után Mezei János országos elnök elődjének, Biró Zsolt parlamenti képviselőnek is ajtót mutatna. Eközben Mezei alatt is jócskán megingott a szék.
2019. szeptember 27., 20:212019. szeptember 27., 20:21
2019. szeptember 27., 20:432019. szeptember 27., 20:43
Személye ellen irányuló puccskísérletként élte meg az MPP országos választmányi ülésén történteket Mezei János, az alakulat országos elnöke, miután a pártból nemrég kizárt Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester javaslatára a testület bizalmi szavazást rendelt el a személyével kapcsolatban. A tavaly megválasztott pártvezér megbuktatása nem sikerült: a 36 fős testület jelenlévő 24 tagja közül tizenketten Mezei mellett, ugyanannyian ellene szavaztak.
Mezei a választmány ülésén közölte, szeretné, ha újra tudnák teremteni a „párton belüli harmóniát és csapatmunkát”, és ha ennek netán ő lenne az akadálya, akkor lemond. „De amennyiben a választmány bizalmat szavaz nekem, akkor azok, akik belülről, külső segítséggel bomlasztják a pártunkat, hallgassanak és távozzanak köreinkből” – szólította fel belső ellenfeleit a párt elnöke.
A döntetlen két árnyalata
A döntetlent a két egymással szembefeszülő fél teljesen másként látja. „Nem elhanyagolható szempont, hogy az összesen 34 tagból álló választmányból tízen hiányoztak a csütörtöki ülésről, tehát az eredmény semmiképp nem tükrözi a testület egészének véleményét” – vélekedtek a Mezei pártján állók. A jelenlegi elnök elődje, Biró Zsolt viszont azt állítja, hogy a hiányzók zöme sem támogatja Mezeit, mi több, az elvtelen viták miatt sokuknak a pártból is elege lett. A jelenlévők közül többen azt nehezményezték, hogy a szervezetből korábban kizártak – Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester és Rákossy Botond József Hargita megyei MPP-elnök – ott lehettek a gyűlésen, és szavaztak. Ez az érdekes helyzet az országos etikai bizottság elnökének véleményezése alapján történhetett meg, aki úgy ítélte meg, hogy a két politikusnak a pártból való kizárása jogi szempontból nem állja meg a helyét.
A csütörtök este rendezett választmányi gyűlést követően Mezei János a lehető legkeményebben nekiment Birónak. Pénteken kibocsátott sajtóközleményében nem kevesebbet állított a parlamenti képviselőről, hogy „ő és bandája egyrészt eddig is kiszolgáltatta a pártot, másrészt továbbra is az a feladata, hogy gyengítse és bomlassza a szervezetet a közelgő választások előtt”. „Bíró Zsoltot azért váltotta le a párt tagsága tavaly, mert elegük volt, hogy vazallust csinál az MPP-ből. Úgy látszik, most kihasználta a Gálfi Árpád valótlan és buta állításai által gerjesztett feszültséget, és folytatni próbálja a még pártelnökként megkezdett leépítési munkát. Hiába próbálnak egy valótlan képet beállítani a párt tagságának megosztottságáról, ez nem így van. A mindeddig »csendes« többség kitart a Magyar Polgári Párt értékrendje mellett, és nem akar visszatérni a megalkuvás útjára” – idézte Mezei Jánost az MPP sajtóirodája, amely egyébként helytelenül, hosszú í-vel írta a volt pártelnök Biró nevét.
Az alakulat alsóházi képviselője a Krónikától szerzett tudomást a pártvezetés közleményéről. Mint mondta, Mezei Jánost senki nem akarta „megpuccsolni”, csupán az udvarhelyszéki küldöttség kért bizalmi szavazást. „Csend és béke lenne, ha Mezei nem akart volna előbb engem kitessékelni a pártból, majd nem rakta volna ki Gálfit” – vélekedett az MPP élére 2012-ben megválasztott, majd pedig tavaly szeptemberben leváltott Biró Zsolt. Szerinte az új elnök ott téved, hogy úgy próbál szabadulni a kényelmetlen emberektől, hogy közben az MPP alapszabályzatát sem olvassa végig. „Ha megtenné, tudná, hogy nem a szűk körű vezetőség, hanem az országos választmány hivatott arra, hogy bárkitől is megvonja a tagságot” – pontosított az MPP volt elnöke.
Viharossá sikeredett az MPP választmányának gyergyószentmiklósi ülése
Fotó: MPP
Biró megfogalmazása szerint a párt egy éve „jóformán csak lődörög”, nem tudja, mit akar. Úgy véli, az elmúlt időszak nem arról szólt, hogy a párt határozott irányvonalon haladt volna, sokkal inkább a sorozatos kapkodások, rossz döntések vezettek el idáig. A leginkább kirívó esetnek a székelyudvarhelyit tartja, amelynek során egy szerinte alapszabályellenes tisztújítás során Mezei ki akarta zárni a számára kényelmetlen személyeket. Az elnökség által kilátásba helyezett kizárások kapcsán a választmány döntő többsége elutasította a kezdeményezést, és nem szavazott a kérdésben. Többen otthagyták a gyűlést, így kvórumhiány miatt Mezei Jánosnak nem sikerült napirendre tűznie a néhány érintett tag pártból való kizárását. A testület viszont eldöntötte, hogy harminc napon belül megismételteti a székelyudvarhelyi tisztújítást.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!