Pörög az ingatlanpiac. Kolozsváron a nagy kereslet miatt az év eme időszakában még a félig kész lakásoknak is magas bérleti díjért akad gazdája
Fotó: Rostás Szabolcs
Albérletkeresési nagyüzem jellemzi az egyetemi tanév rajtja előtti időszakot azokban a városokban, amelyekben felsőoktatási intézmény működik, így a fokozott kereslet áremelést is maga után von. A lakástulajdonosok ugyanis tudatában vannak annak, hogy ilyenkor a gyengébb lakásokat is áron felül ki lehet adni, a jó helyen fekvő, jól felszerelt lakásoknak pedig még inkább megkérik az árát. Különleges helyzet jellemzi viszont a székelyföldi városokat, ahol Marosvásárhely kivételével alig beszélhetünk az albérletek piacáról, annyira kevés a kiadó lakás.
2019. október 01., 21:342019. október 01., 21:34
2019. október 01., 21:542019. október 01., 21:54
Az egyetemi tanévkezdés előtti megszokott történet zajlik a kolozsvári ingatlanpiacon: ebben az időszakban mindent magas áron ki lehet adni, aztán két-három hónap múlva újrarendeződik a piac – összegezte megkeresésünkre Bónis Endre. A kolozsvári Reform Ingatlanközvetítő ügyvezetője kifejtette, ebben az időszakban mindent ki lehet adni, még az is előfordul, hogy félkész állapotban kibérelik a lakást, hiszen nagy a kereslet, és ahhoz képest kisebb az ajánlat.
– osztotta meg velünk sokéves tapasztalatát az ingatlanközvetítő. Hozzátette: néhány hónap múlva a piac újrarendeződik, hiszen a kényszermegoldásként kibérelt túl drága, nem megfelelő ingatlanokból kiköltöznek a bérlők, a visszalépések az árakat is befolyásolják.
Jelenleg az amúgy is magas bérleti árak tovább növekedtek,
természetesen a bér a felszereltségtől és a lakóövezettől is függ. Az ingatlanpiacot érdekes módon az is befolyásolja, hogy amikor elkezdődik az egyetemi év, nagyon zsúfolt a kincses város, nehézkes a közlekedés, ez a keresést is akadályozza, ezért sokan úgy döntenek, nem járják be a várost, hanem kiveszik az első lakást, amit megnéznek. Az ingatlanközvetítők feladata is bonyolultabb ilyenkor, hiszen mire megtekintik a második lakást, lehet, hogy az elsőt egy másik csatornán már kiadták.
A jelenlegi időszak egyik érdekessége, hogy a külföldi diákoknak előkészített bérlemények piaca telítődött. „Ez tipikusan kolozsvári jelenség: amikor látják, hogy a perec keresett, hirtelen mindenki perecet kezd árulni, amíg aztán nagyobb lesz a kínálat, mint a kereslet, és akkor egy részük belebukik. Ez történt a külföldi diákoknak az általuk keresett lakónegyedekben bebútorozott lakásokkal, ezeket már nehezebb kiadni, hiszen ezt a szintet a helyiek már nem tudják megfizetni” – mondta Bónis Endre. A szakértő különben minden lakáskeresőnek azt tanácsolja, ebben az időszakban ki kell bérelni azt, ami van, aztán néhány hónap múlva lehet váltani, kedvezőbb ajánlatot keresni. Az eladásokra is kitért, hangsúlyozva, bár számítottak rá, hogy bekövetkezik egy válság, ez nem történt meg, továbbra is érkeznek készpénzzel a vásárlók, akik befektetés céljából veszik a kolozsvári ingatlant, ők pörgetik a piacot és az árakat.
Most van a szezonja. Az egyetemi tanévkezdés előtt keresnek a legtöbben albérletet
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen is nagy a kínálat, de nagy a kereslet is, így nem csoda, hogy a tanév kezdetén megugranak az árak – mondta el lapcsaládunk érdeklődésére Trella-Várhelyi Tamás ingatlanügynök. Mint rámutatott,
Az orvosi és gyógyszerészeti egyetem közelében levő modern, kétszobás tömbházlakásért 400 eurót is elkértek és kaptak, de a bútorozott és fontosabb konyhai eszközökkel felszerelt lakások ára sehol nem ment 300 euró alá. A távolabb eső, kedvezőtlenebb fekvésű üres kétszobásokért is kaptak 200 eurót a tulajdonosok, a garzonok ára is elsősorban a helyszíntől és felszereltségtől függ. Megtudtuk, az egyetem közelében levő, garzonnak sem nevezhető, 21 négyzetméteres lakásokat bebútorozva 200 euróért lehet bérelni, a háromszobások bérleti díja 400 eurónál kezdődik. „Most már mindenki elhelyezkedett, talált lakást magának, így aki ezután szeretne lakást kiadni, már nagyon nehezen és alacsonyabb áron teheti meg. A nagy, őszi albérletkeresés lecsengett” – mondta az ingatlanszakértő.
Enyhén drágult az albérlet a tavalyhoz képest Brassóban is – derül ki az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál által hétfőn, az egyetemi tanév kezdetére időzítve közzétett elemzéséből.
de ha valaki vállalja, hogy Bertalan városrészbe kötözik, akkor egy 24 négyzetméteres garzon 180 euróért is megkaphat.
A kétszobás lakások ára a tavalyi 300 eurós átlagárról 320 euróra emelkedett, igaz az Astra környékén 200 euróért is találni. Enyhe növekedésről számol be a portál a háromszobás lakások esetében, amelyek átlagára a tavalyi havi 380 euróról 395 euróra emelkedett.
Temesváron is nagyjából a tavalyi havi 200 eurós szinten maradt a garzonok átlagos bérleti díja. A kétszobások esetében viszont jócskán nőtt díjszabás: a 2018-as 300 euró után ma már 320 eurót is elkérnek egy ilyen lakásért berendezve a tulajdonosok.
A háromszobás lakás viszont a tavalyi 380 eurós szint körül maradt, ám a Take Ionescu út környékén havi 300 euróért is ki lehet bérleni egy háromszobást.
Sepsiszentgyörgyön eközben szinte lehetetlen feladat a diákoknak, egyetemistáknak albérletet találni, hiszen nincs kiadó ingatlant, emiatt az árak „elszaladtak”. Kész János, a sepsiszentgyörgyi SIC-Imobprest ingatlanközvetítő ügyvezetője lapunknak elmondta, mivel nagyon kevés a kiadó bérlemény, annak megkérik az árát, így havi 200 eurót is ki kell fizetni egy kétszobás lakásért.
– részletezte a szakértő. Hangsúlyozta, kiadó lakás csak elvétve akad, azt általában hosszú távra kibérelik azok a családok vagy egyedülálló felnőttek, akinek nincs saját lakásuk, így a bérlemények évekre előre foglaltak.
Nemes Zoltán ingatlanügynök a megkeresésünkre szintén arról beszélt, hogy mivel Csíkszeredában is sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat, nagyon gyorsan albérlőre találnak a kiadásra szánt lakások, s nemcsak az egyetemi tanév kezdetén, hanem egész évben. A tanév kezdetén emelkednek az árak, az ügynökségekhez szinte be sem kerülnek a lakások. Nemes Zoltán nem kívánt albérleti díjakról beszélni, hiszen mint hangsúlyozta, nem az ügynökségeken keresztül zajlanak ezek az ügyletek, így nem mérvadó, hogy ők mit tudnak a piaci árakról. Rákerestünk a csíkszeredai árakra az adásvétellel és bérléssel foglalkozó internetes portálon. Volt, aki garzonlakást keresett és 900 lejes havi díjat kínált, hiszen sürgős volt neki. Más kétszobás, bebútorozott lakását 330 euróért szerette volna kiadni, de találtunk négyszobás albérletet is, amit 280 euróért kínáltak. Több egyetemista keresett bérelhető garzonlakást 100 euróért, vagy legalább egy szobát 500 lejért.
Maximilián Éva, az egyik székelyudvarhelyi ingatlanügynökség irodavezetője kérdésünkre szintén arról számolt be, hogy már szeptember elején nagyon sokan keresték a kiadó lakásokat, de ők sajnos nem sokat tudtak segíteni. „A kiadó lakásokra sokszor még hirdetést sem kell feltenni, mert az ismerősök, rokonok körében terjed a híre, és gyorsan kerül bérlő.
2020–2021-re ígérik a befektetők, hogy új lakópark épül, hátha akkor ez a nagy hiány némiképp mérséklődni fog” – mondta az irodavezető, akitől megtudtuk, hogy Székelyudvarhelyen egy kétszobás lakást 150–200 euróért lehet bérelni, a bútorozott garzonlakások havi bérleti díja 100–120 euró között van.
Egy gyergyószentmiklósi ingatlanügynökség képviselője, Ambrus Enikő szerint a kisvárosban is nagy kereslet van a bérlakások iránt, különösen a csendőrképző miatt, hiszen így még több fiatal keresi a kvártélyt. „Sokan keresik a kiadó lakásokat, s ezek hiányában kollégiumokban, rokonoknál helyezkednek el. Mindenkinek egyénileg kell megoldást keresnie. Hozzánk jönnek, de mi nem sokat segíthetünk, mert míg az eladásra szánt lakások hirdetéseit behozzák, a bérelhető lakásoknak nem kell reklám, nem kell ügynök” – magyarázta Ambrus Enikő.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!