Románia még mindig hiányosságokkal bír a kiskorúak egészséghez való jogának biztosításában, és bár a törvényi keret megfelel a nemzetközi elvárásoknak, a gyakorlatba ültetéssel problémák vannak – kongatta meg a vészharangot csütörtöki nagyváradi sajtótájékoztatóján Biró Rozália.
2014. június 05., 17:262014. június 05., 17:26
A Bihar megyei RMDSZ-es szenátor (képünkön) emlékeztetett arra, hogy az egy héttel ezelőtti parlamenti konferencián Raed Arafat államtitkár is rámutatott az évek óta húzódó problémára, és mihamarabbi egységes stratégiát szorgalmazott a helyzet rendezésére.
Ahogyan ugyanis azt Biró Rozália is hangsúlyozta, aggasztóan hiányos a kommunikáció az ügyben érintett intézmények között, miközben az országban magas a csecsemőhalálozási ráta (kétszerese az európai átlagnak), a vidéki orvosi intézményekben szörnyű körülmények uralkodnak, nem biztosítanak egyenlő bánásmódot a különböző társadalmi közegből érkező pacienseknek, gyakoriak a gyermekelhagyások, hiányos az ellátásra vonatkozó tájékoztatás, és kevés lehetőség van a gyermekek ingyenes vagy innovatív kezelésre.
A konferencia lezárásaként ezért munkacsoportokat hoztak létre, amelyeknek hat hónap áll a rendelkezésükre, hogy javaslatokat dolgozzanak ki a problémák felszámolására. Néhány elképzelés már most megfogalmazódott, így például jó ötletnek tartanák, ha a egészségügyi minisztériumon belül külön szakosztály foglalkozna a gyermekegészségüggyel, a gyermekorvosok szakképesítésének időszakát pedig meghosszabbítanák és ingyenes ellátását garantálnának a kicsiknek.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Keresnek a tűzoltók egy férfit, aki Maroshévízen a Marosba esett – számolt be vasárnap este a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!