Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Százhúszezer lejes bírsággal sújtották a hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezést okozó társaságot, amely hanyagsága miatt jutottak nehézfémek az észak-erdélyi élővizekbe – közölte a Krónikával szerdán a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság. Az intézmény szerint a cég nem is igyekezett enyhíteni a baleset következményeit.
2021. március 03., 14:012021. március 03., 14:01
2021. március 03., 14:112021. március 03., 14:11
Mint arról beszámoltunk, egy bezárt máramarosi bánya elárasztott tárnáiból kiömlött, tisztítatlan bányavíz okozott nehézfémszennyezést a Lápos és a Szamos folyókon február 17-én. A bőséges esőzések nyomán a Nagybánya közeli Miszbánya térségében elárasztották a Câmpurele bánya bezárt tárnáit, amelyekből jelentős mennyiségű bányavíz ömlött a Láposbánya-patakba. A szennyezés a patakon keresztül a Lápos folyóba, majd a Szamosba jutott.
Bár az intézmény nem nevezi meg a szóban forgó társaságot, minden bizonnyal az Explo Mining COAL Kft-ről van szó, amelynek kapcsán a regionális hatóság a baleset bekövetkeztekor már előrebocsátotta, hogy a „szennyező fizet” elve alapján köteles lesz állni a járulékos költségeket is, beleértve a hatósági beavatkozást. Az igazgatóság a bírság indoklása során felrója azt is, hogy a cég nem foganatosított operatív intézkedéseket a szennyezés okai és következményei elhárítása érdekében, holott ezt a környezeti balesetek megelőzését és elhárítását célzó terv határozottan előírja. A hatóság szerint a kárelhárítási terv része volt annak a dokumentációnak, amellyel a társaság megszerezte a vízgazdálkodási engedélyt.
Mint beszámoltunk, annak ellenére, hogy a hatóságok felszólították az érintett társaságot a szennyezés forrásának megszüntetésére, még a baleset után négy nappal is szivárgott a nehézfémeket tartalmazó bányavíz a Máramaros megyei Câmpurele bánya tárnájából. A vízügyi igazgatóság szerdán közölte: már nem folyik a februári szennyezés helyszínén bányavíz a Láposbánya-patakba, de a térség patakjai, folyói továbbra is ki vannak téve az egykori bányászat hatásainak. „Ha nem történnek a bányavizek megszűrését eredményező beruházások, ezekben a patakokban, folyókban továbbra is megnövekedhet a réz-, cink-, kadmium-, ólom- és nikkelkoncentráció” – közölte lapunkkal a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság.
Fotó: Vízügyi Igazgatóság
Különben a bányavíz a február 17-i kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a Láposbánya-patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. A Lápos folyóból vett vízmintákban a mangán, a réz és a cink értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek, a vasé pedig ennél is sokkal magasabb. A szennyezés nem okozott halpusztulást a Láposban és a Szamosban, viszont Magyarországra is eljutott, ahol a nehézfém-koncentráció ugyancsak meghaladta a megengedett értékeket.
A nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezték a román vízügyi hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezésért felelős társaságot.
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!