Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
Százhúszezer lejes bírsággal sújtották a hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezést okozó társaságot, amely hanyagsága miatt jutottak nehézfémek az észak-erdélyi élővizekbe – közölte a Krónikával szerdán a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság. Az intézmény szerint a cég nem is igyekezett enyhíteni a baleset következményeit.
2021. március 03., 14:012021. március 03., 14:01
2021. március 03., 14:112021. március 03., 14:11
Mint arról beszámoltunk, egy bezárt máramarosi bánya elárasztott tárnáiból kiömlött, tisztítatlan bányavíz okozott nehézfémszennyezést a Lápos és a Szamos folyókon február 17-én. A bőséges esőzések nyomán a Nagybánya közeli Miszbánya térségében elárasztották a Câmpurele bánya bezárt tárnáit, amelyekből jelentős mennyiségű bányavíz ömlött a Láposbánya-patakba. A szennyezés a patakon keresztül a Lápos folyóba, majd a Szamosba jutott.
Bár az intézmény nem nevezi meg a szóban forgó társaságot, minden bizonnyal az Explo Mining COAL Kft-ről van szó, amelynek kapcsán a regionális hatóság a baleset bekövetkeztekor már előrebocsátotta, hogy a „szennyező fizet” elve alapján köteles lesz állni a járulékos költségeket is, beleértve a hatósági beavatkozást. Az igazgatóság a bírság indoklása során felrója azt is, hogy a cég nem foganatosított operatív intézkedéseket a szennyezés okai és következményei elhárítása érdekében, holott ezt a környezeti balesetek megelőzését és elhárítását célzó terv határozottan előírja. A hatóság szerint a kárelhárítási terv része volt annak a dokumentációnak, amellyel a társaság megszerezte a vízgazdálkodási engedélyt.
Mint beszámoltunk, annak ellenére, hogy a hatóságok felszólították az érintett társaságot a szennyezés forrásának megszüntetésére, még a baleset után négy nappal is szivárgott a nehézfémeket tartalmazó bányavíz a Máramaros megyei Câmpurele bánya tárnájából. A vízügyi igazgatóság szerdán közölte: már nem folyik a februári szennyezés helyszínén bányavíz a Láposbánya-patakba, de a térség patakjai, folyói továbbra is ki vannak téve az egykori bányászat hatásainak. „Ha nem történnek a bányavizek megszűrését eredményező beruházások, ezekben a patakokban, folyókban továbbra is megnövekedhet a réz-, cink-, kadmium-, ólom- és nikkelkoncentráció” – közölte lapunkkal a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság.
Fotó: Vízügyi Igazgatóság
Különben a bányavíz a február 17-i kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a Láposbánya-patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. A Lápos folyóból vett vízmintákban a mangán, a réz és a cink értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek, a vasé pedig ennél is sokkal magasabb. A szennyezés nem okozott halpusztulást a Láposban és a Szamosban, viszont Magyarországra is eljutott, ahol a nehézfém-koncentráció ugyancsak meghaladta a megengedett értékeket.
A nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezték a román vízügyi hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezésért felelős társaságot.
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!