2011. január 24., 08:562011. január 24., 08:56
A máramarosszigeti központú szervezet küldötteinek tanácsa (TKT) pénteki ülésén 37-en igennel szavaztak Olosz támogatására, egy küldött pedig ellene. Béres István területi elnök lapunknak azzal indokolta a döntést, hogy a három elnökjelölt közül egyedül az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője tisztelte meg jelenlétével a TKT ülését, másrészt pedig az Olosz képviselte programban látják az RMDSZ-ben remélt változás megvalósításának esélyét. „Azt is láttuk, hogy miközben az egyik jelölt mögé hathatósan felsorakozik az RMDSZ apparátusa, sokan megpróbálják megakadályozni Olosz Gergely indulását, ezért meg kívántuk teremteni számára a megmérettetés lehetőségét” – nyilatkozta a Krónikának Béres István. Ezzel párhuzamosan Olosz összegyűjtött háromezer aláírást is, egy jelöltnek ugyanis egy területi szervezet, egy platform támogatását vagy ezer aláírást kell felmutatnia az induláshoz. Mint ismeretes, a háromszéki honatya azért kényszerült aláírásgyűjtésre, mivel saját szervezete, a Kovászna megyei „kikosarazta”, és úgy döntött, inkább Kelemen Hunor indulását támogatja.
Egyébként az eddigiek alapján alaposan valószínűsíthető, hogy a leköszönő Markó Béla székéért az eddig ismert három jelölt fog megküzdeni a szövetség február 26–27-i nagyváradi kongresszusán, és a bihari szervezet által korábban „meglebegtetett” Cseke Attila egészségügyi miniszter nem száll be a küzdelembe. Annál is inkább, mivel a szabályzatfelügyelő bizottsághoz holnap 17 óráig kell benyújtani a jelöléseket, a tárcavezetőnek addig kellene aláírásgyűjtésbe fognia vagy bihari küldöttgyűlést öszszehívnia. Az elnöki poszt elnyerésére a legnagyobb eséllyel induló Kelemen Hunor mögé időközben felsorakozott az RMDSZ Gyergyó- és Udvarhelyszék területi szervezete is, ugyanakkor a Beszterce-Naszód megyei szervezet állandó tanácsa ugyancsak a kulturális miniszter támogatását javasolta a január 29-én összeülő megyei küldötteknek. Az RMDSZ Nők a Nőkért Szövetség platformja szombati országos közgyűlésén már Eckstein-Kovács Péter mellett tette le a voksot. Az államelnöki tanácsos támogatása nem véletlen, hiszen Eckstein korábban kötelező kvótát, meghatározott arányt javasolt a szebbik nem képviselői számára az RMDSZ testületeiben, illetve választási listáin. „Tarthatatlan, hogy az RMDSZ-nek csak két női képviselője legyen a parlamentben, hogy a politikai pártok között a szövetségben a legrosszabb az arány a nők fontos tisztségekben való jelenlé-tét tekintve” – hangsúlyozta a politikus az ülésen.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.