Sok még a tennivaló az egészségügy terén – derült ki Andrea Schaechter, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai küldöttségvezetőjének szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján.
2013. július 31., 17:332013. július 31., 17:33
2013. július 31., 17:352013. július 31., 17:35
Az ország nemzetközi hitelezői – mint ismeretes – július 17-e óta tárgyalnak az újabb hitelszerződésről a román fővárosban. Az egészségügy reformját már az első, 2009-es készenléti hitelmegállapodás szándéknyilatkozatában vállalta az akkori kormány, s bár azóta történtek apró előrelépések, semmiképp sem lehet az egészségügy reformjának a megvalósulásáról beszélni.
Éppen ezért hívta fel szerdán elődjeihez hasonlóan a bukaresti illetékesek figyelmét a tennivalókra az IMF-delegáció új vezetője is. Mint rámutatott, az egészségügyi minisztériumnak meg kell határoznia az alapellátásban megjelenített szolgáltatások körét, ezek ingyenesek lennének az egészségbiztosítási hozzájárulást fizetők számára, azonban a más jellegű orvosi szolgáltatásokra már a hitelezők képviselője szerint egy pluszbiztosításra is szükség lenne.
„A szaktárcának kész van az akcióterve, most az a legfontosabb, hogy ezt gyakorlatba ültesse\" – fogalmazott Andrea Schaechter, aki úgy látja, a minisztériumnak célja az egészségügyi rendszer hatékonyságának a növelése. Ez azonban – tette hozzá – jelen pillanatban a kórházi szolgáltatásokra fókuszál, ez viszont igen költséges, így az ország hitelezői azt javasolják, hogy egészségügy helyezze át a hangsúlyt inkább a járóbeteg-ellátásra, azaz ha csak nem muszáj, ne utaljanak be senkit, hiszen így anyagi erőforrások szabadulnának fel, amelyek felhasználásával javítani lehetne a rendszer hatékonyságát.
„A kormány egyik prioritása az egészségügyi szolgáltatások minőségének javítása. Azonban ehhez biztosítani kell a szükséges finanszírozást is\" – szögezte le Schaechter. Szerinte a Ponta-kabinetnek fel kellene térképeznie, hogy honnan származhat nyeresége, hiszen – hívta fel a figyelmet – akárcsak a régió más országaiban, a romániai lakosság elöregedett, a trend pedig folytatódik.
Nicolăescu gyors reakciója
Gyorsan lépett az intés után Eugen Nicolăscu egészségügyi miniszter (fotó), alig másfél órával Andrea Schachter sajtótájékoztatója után már ő is kiállt a sajtó elé, s ismertette, hogy a közeljövőben milyen intézkedéseket kívánnak foganatosítani az egészségügyi ellátás terén. Első körben a kórházak átszervezését, illetve az egészségügyi személyzet kivándorlásának megakadályozását célzó intézkedéstervezetről számolt be. Mint hangsúlyozta, a tervezetet közvitára bocsátották a szaktárca honlapján, ennek alapjául egyébként – elmondása szerint – franciaországi minta szolgál.
Fizetéses részleg
A közkórházak ennek értelmében a területükön magánrészlegeket vagy -klinikákat alakíthatnának ki, amelyekben ugyanazok az orvosok tevékenykednének, miután lejárt az állami egységben a munkaidejük, s ezért külön bért kapnának. Ennek köszönhetően nőne a fizetésük, ami Nicolăscu szerint elejét venné a rendszerre jelenleg jellemző tömeges exodusnak. A tervezet értelmében az orvos köteles majd választani, hogy teljes munkaidőben, azaz 7 órát dolgozik az állami rendszerben, vagy sem, mindenképp munkaideje után dolgozhat a magánklinikán.
Utóbbiak kapcsán a szaktárcavezető elmondta, természetesen ezekben a magánegységekben az ellátás fizetős lesz, vagy közvetlenül a páciens fizeti ki a szolgáltatás ellenértékét, vagy pedig a magán egészségügyi biztosítása révén törleszt. Az orvos által így szerzett pénzösszeg 30 százaléka a kisegítő személyzetnek menne, míg 10 százalékot pedig a kórháznak kell majd leadnia, 60 százalék pedig neki marad. A magánklinikák esetében egyébként a minisztérium tervezete leszögezi, hogy az itt elhelyezett ágymennyiség nem haladhatja meg a közellátásban maradó ágyak 20 százalékát. A programot 2014 első negyedében, egyelőre kísérleti jelleggel kívánják bevezetni, mondta Eugen Nicolăescu.
Sokat változott a tervezet
Az egészségügyi miniszter – mint arról beszámoltunk – május végén vetette fel a teljesítményarányú bérezés bevezetését az egészségügyben. Akkor azonban még lényegesen más volt az elképzelés, hiszen azt akarták bevezetni, hogy a kórházi kezelésre szoruló betegek írásban kérhessék, amennyiben szeretnék, hogy egy adott egészségügyi intézmény orvosa kezelje vagy operálja őket, ebben az esetben pedig a pácienseknek meghatározott összeget kellett volna fizetniük a kórháznak.
Hasonlóképpen működött volna ez az állami járóbeteg-rendelőkben is. Az orvos ebben a verzióban a páciens által befizetett összeg 70 százalékát kapta volna, 20 százalék a kisegítő személyzethez került volna, a maradék 10 százalékot pedig az intézmény vezetősége osztotta volna el a többi alkalmazott között. A tervezet azonban azóta nagyon sok bírálatot kapott, s egyébként maga Nicolăscu is akkor arról beszélt, hogy a dokumentum éppen „kering\" a minisztériumban, s folyamatos az egyeztetés az orvosok és páciensek képviselőivel.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.
Kis háromszéki unitárius közösség templomának építését támogatja fellépésével Szabó Balázs magyarországi dalszerző, énekes, a Szabó Balázs Bandája alapítója, aki szerdán este lép fel önálló estjével Sepsiszentgyörgyön.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfő délután újabb elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megyére.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
szóljon hozzá!