A jászvásári püspökség szeretne meggyőződni róla, hogy valóban igény van a magyar misékre
Fotó: Vörös T. Balázs/képernyőmentés
Lemondott a Moldvában engedélyezett bákói és pusztinai magyar misék egyidejűségének megköveteléséről a Jászvásári Római Katolikus Püspökség. A magyar misék ügyében meghozott döntést Anton Diacu pusztinai plébános közölte csütörtökön a Krónikával.
2025. január 23., 18:152025. január 23., 18:15
A plébános elmondta, Iosif Păuleț püspök arról tájékoztatta, hogy húsvétig meghosszabbítják a pusztinai kísérleti magyar misék rendjét. Közölte azt is, hogy februártól immár a hónap első vasárnapján tarthatják a csángó faluban a magyar misét, míg a bákói magyar mise marad a hónap utolsó vasárnapjára.
Anton Diacu hozzátette: januárban még megtartják a hónap végi misét Pusztinában, hogy az se maradjon ki, de februártól már a hónap elején lesz a magyar mise. Így a következő két vasárnap magyarul is miséznek a Szent Istvánnak felszentelt egyetlen moldvai római katolikus templomban.
Anton Diacu plébános számára az a fontos, hogy legyen béke és hitbéli közösség a csángóföldi Pusztinában
Fotó: Vörös T. Balázs/képernyőmentés
Kérdésünkre, hogy miért folytatódik a kísérleti jelleg, és minek a függvényében döntik el, hogy húsvét után is folytatódhatnak-e a magyar misék, a plébános elmondta: azt szeretnék látni, hogy hányan vesznek részt a magyar liturgián. Meg szeretnének győződni róla, hogy valóban igény van ezekre az alkalmakra. Hozzátette: számára az első pillanattól az volt a fontos, hogy legyen béke és hitbéli közösség a faluban. A püspök mostani döntése pedig szerinte azt jelzi, hogy a világ még nyitottabbá válik.
A moldvai Pusztinában afféle helyi népszavazás is megerősítette, hogy többen vannak, akik igénylik a magyar miséket, mint ahányan ellenzik vagy szükségtelennek tartják azokat. A plébános ez alapján vár püspökségi jóváhagyást magyar misék folytatásához.
A telefonon megkeresett Nyisztor Tinka, a pusztinai Szent István Egyesület elnöke nagyon jó hírnek tartotta a bejelentést. Elmondta: őt is felhívta a plébános a hírrel, neki azonban nem is említette, hogy egy újabb kísérleti szakasz következik. Ő úgy tekinti, hogy a rendszeres magyar misék most már gyökeret vernek Pusztinában. Kiváló dolognak tartotta, hogy más falvak magyar érzelmű hívei is eljöhetnek a misére, és a pusztinaiak is elmehetnek a bákóira. Így havonta immár két alkalommal szólhat magyarul az ige a moldvai templomokban.
Nyisztor Tinka arra biztatta a többi csángó falu magyarul is beszélő közösségét, hogy használják ki a pusztinai alkalmakat, és tanulják meg a pusztinaiaktól a magyar liturgiát, a magyar templomi énekeket.
A közösségi vezető azt tartotta a legfontosabb eredménynek, hogy végre elindult egy párbeszéd a hivatalos egyházi fórumok és a magyar misét igénylő pusztinai közösség között. Nem kell már beadványokat fogalmazni, hanem le tudnak ülni a plébánosukkal megbeszélni a problémákat, és az óhajuk hierarchikus úton is eljut Jászvásárba.
Az egyidejűség követelményének az elengedését azért is jónak tartotta, mert így szükség esetén tudják egymást helyettesíteni a magyarul is beszélő moldvai papok. Megjegyezte, tudomása szerint csak három ilyen pap szolgál Moldvában, és fontos, hogy ha az egyikük például megbetegedik, az se vezessen a magyar misék kimaradásához.
A madéfalvi vérengzés után Moldvába menekült székelyek által alapított Pusztinában az 1990-es években és a 2000-es évek elején vendégpapok tartottak házaknál magyar miséket az egyházi ünnepeken. A legtöbb ilyen misének éppen a Nyisztor Tinkáék udvara volt a helyszíne. Ezeket a szertartásokat nem engedték be a Szent István templomba. 2002 és 2004 között zajlott azonban a jászvásári zsinat, amelyiknek a zárórendezvényén nyilvánosan is felolvasták a pusztinai magyar misék kérését. Ennek lett a következménye, hogy 2006-tól már alkalmanként a templomban is misézhettek magyarul. Ha magyar turistacsoportok érkeztek a faluba, és pap is volt velük, a vendégeknek tarthattak magyar misét. Ezeket az alkalmakat nyilván a helyi közösség is magáénak érezte.
December 29-én kezdődik a rendszeres magyar nyelvű misézés a moldvai Pusztinában, de a jászvásári püspök utasítására a magyar misét éppen a bákói magyar mise napján és időpontjában kell tartani.
2013-ban történt újabb előrelépés. Ekkor megengedték az egyházi elöljárók, hogy a Nyisztor Tinka által vezetett Szent István Gyermekei imacsoport péntekenként 15 órától a templomban gyülekezzen, és ott magyar nyelven mondjon keresztutat. Ezeken az imákon azonban a pap nem vett részt.
Ahhoz, hogy az egyház megértőbben viszonyuljon a magyar identitásukat mindmáig megőrző csángó hívekhez, Ferenc pápa romániai látogatása, és a jászvásári egyházmegye élén, és a pusztinai plébánián történt személyi változás is kellett. Pár hónappal Ferenc pápa látogatása előtt, 2019 januárjában engedélyezte a püspökség, hogy Bákóban tartsanak havonta egy magyar misét a moldvai csángóknak. 2019. augusztus 6-án szentelték püspökké Iosif Păulețet, aki nyitottabbnak bizonyult a csángók kérése iránt.
A következő két vasárnap magyarul is miséznek a Szent Istvánnak felszentelt egyetlen moldvai római katolikus templomban
Fotó: Vörös T. Balázs/képernyőmentés
A jászvásári püspök tavaly nyáron ígérte meg a pusztinaiaknak a rendszeres magyar misézést, nem sokkal az előtt hogy a kacsikai búcsúra Kovács Gergely gyulafehérvári érseket, a budapesti Szent István-napi ünnepi misére pedig Aurel Perca bukaresti érseket hívták szónoknak. Decembertől indulhatott el a rendszeres magyar misék sora a faluban, de csalódást okozott a közösségnek, hogy a püspökség megszabta: a pusztinai magyar miséket a bákóiakkal egy időben kell tartani. Az egyidejűség követelményét megosztó szándék megnyilvánulásának tekintette a magyar közösség.
Jóváhagyta Iosif Păuleț jászvásári római katolikus püspök, hogy heti rendszerességgel magyar misét tartsanak a Bákó megyei Pusztina római katolikus templomában – közölte a Krónikával Nyisztor Tinka néprajzkutató.
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
Miközben szűk évtizeddel ezelőtt még büntethető volt magyar szinkronos mozifilmek vetítése Romániában, manapság nemcsak a tömbmagyar vidékeken egyre természetesebb az anyanyelvű moziélmény.
Az okosparkolás lényege, hogy az alkalmazás megmutatja a szabadon lévő parkolóhelyeket a belvárosban, ki lehet fizetni vele a várakozási időt, ugyanakkor kérésre értesítést küld a kötelező biztosítás lejártáról, vagy a műszaki vizsga esedékességéről.
Reggelizni ment egy nagyváradi vendéglőbe az a helyi illetőségű fiatalember, aki egy óvatlan pillanatban 20 ezer lejt lopott el a vendéglátóipari egység irodájából, a rendőrség szerdán délelőtt őrizetbe vette.
Földcsuszamlás következtében 56 ház vált gépkocsival megközelíthetetlenné szerdán a Fehér megyei Küküllőlonka településen.
Egy hónappal a 71. születésnapja után elhunyt Jancsó Árpád temesvári műszaki helytörténész, út-, híd- és vasútépítő mérnök, több tucat helytörténeti könyv szerzője.
Hatszáz fős juh- és kecskeállományával a csegezi Szilágyi Dezső Aranyosszék elismert állattartója. Videós riportunkban a húsvéti élőállat-értékesítéssel is foglalkozó termelőt arról faggattuk, hogy a tavalyi mélypont után miként talált magára a juhászat.
Tizenkilenc előadás kapott helyet a június 20. és 28. között megvalósuló 37. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjában.
Újabb erdélyi magyarellenes futballincidens miatt tesz feljelentést a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, a Brassói SR Municipal és a Székelyudvarhelyi FC közötti mérkőzésen történt.magyarellenes támadások kivizsgálását kérve a román hatóságoktól.
A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a hagyományos húsvétváró Aranymiatyánk találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat.
szóljon hozzá!