Az épület veszélyesen leromlott állapotával magyarázza a Bihar megyei Műemlékvédő Alapítvány a nagyváradi Emília-malom műemlékké nyilvánításának elmulasztását.
2014. február 05., 17:212014. február 05., 17:21
2014. február 05., 20:182014. február 05., 20:18
A Krónikához eljutatott hivatalos állásfoglalásuk szerint az 1885-ban épült ipari létesítmény megőrzésére indított eljárás felfüggesztéséről 2011 októberében döntött az igazgatótanács, annak alapjául pedig olyan szakvélemények szolgáltak, amelyek szerint a struktúra balesetveszélyes.
Mint arról beszámoltunk, a belvárosban lévő egykori gőzmalom tulajdonosa, az USL-s Bihar megyei tanácsos, Dumitru Copil már megkapta a bontási engedélyt a helyi építészeti hivataltól, attól az intézménytől, amelynek főépítésze az az Adriana Lipoveanu, aki egyben a műemlékvédő alapítvány elnöke is.
Az épület megvédésére azonban még Sárközi Zoltán elnöksége idején, 2010-ben indított eljárást az alapítvány. A procedúrát ideiglenesen leállították a rendőrségi nyomozás, illetve a per idejére, Sárközi 2012-ben történt menesztése után viszont már nem foglalkoztak vele. Az RMDSZ-es helyi tanácsos lapunknak elmagyarázta, az épület már akkor is viszonylag megromlott állapotban volt, de amíg egy struktúra áll, addig műemlékké lehet nyilvánítani.
„Ahhoz, hogy egy épület sikerüljön műemlékké nyilvánítani nagyon fontos, hogy minden érintett közreműködjön, különösen az ingatlan tulajdonosainak kell tisztában lenniük a helyzettel. A mi szerepünk az, hogy bebizonyítsuk az épületről, hogy az történelmi emlékművé nyilvánítható, restaurálható, és nem utolsó sorban hozzájárulhat a város idegenforgalmi népszerűsítéséhez” – magyarázta lapunk megkeresésére Angela Lupşea, az alapítvány ügyvezető igazgatója.
Jelezte: jelenleg nincs befejezetlen akciójuk, amit le lehet védeni, azt le is védették. Pozitív példaként említette a város főtéren található Kovács Házat, amelynek iktatásakor semmilyen problémákba nem ütköztek, az minden kritériumnak megfelelt. „A pozitív példák sora folytatódni fog, mert az alapítvány célja, hogy plusz értéket adjon a város történelmi hagyatékának. Ennek azonban van egy feltétele: összhangban kell lennie a helyi hatóságok kezdeményezéseivel” – szögezte le Lupşea.
Hochhauser Ronald nagyváradi muzeológus szerint azonban „abszolút veszteséget jelent a városnak” az Emília-malom lebontása. A szakember – aki korábban egy tanulmányt is írt erről az épületről – lapunk megkeresésére elmondta: ez az ingatlan jól tükrözi a város 19. század végi, 20. század eleji ipari kirobbanását, tulajdonosai kemény adókat fizettek a városnak.
„Eszmei értéke van, és nagy űrt hagy majd maga után” – vallja a szakember, emlékeztetve, hogy Nyugat-Európában divat a régi ipari épületeket átalakítsa és hasznosítása. Szerinte a gőzmalomból akár emeletes garázst is lehetett volna építeni, például úgy, hogy meghagyták volna a homlokzatát és egy emléktáblával emlékeztettek volna a Weinberger Jakab által elindított vállalkozásra.
Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.
Huszonöt új buszsofőrt alkalmazna az aradi helyi tömegközlekedési vállalat (CTP), de alig van jelentkező a júniustól létesítendő állásokra, dacára annak, hogy a cég állja az iskoláztatást.
A puding próbája az evés – hangzik el anyaországi közszereplők vagy egyszerű romániai magyar választópolgárok szájából, akik burkoltan, óvatosan vagy nyíltan az AUR államfőjelöltjével, George Simionnal szimpatizálnak.
Forró víz által okozott másodfokú égési sérülésekkel került be a besztercei megyei sürgősségi kórházba szerdán egy egyéves és 10 hónapos gyermek – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!