Tiltakozik Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere a visszaszolgáltatást szabályozó 2013/165-ös számú törvény ellen, amely szerinte hozzájárul ahhoz, hogy az ügyvédek „szétlopkodják Romániát”.
2013. szeptember 17., 17:292013. szeptember 17., 17:29
2013. szeptember 17., 17:322013. szeptember 17., 17:32
A Victor Ponta miniszterelnökhöz és a szakminisztériumokhoz intézett levelében a városvezető kifejti, hogy rossz visszaszolgáltatási törvény miatt veszítette el Marosvásárhely az iskoláit, épületeit, fontos területeit. „Az egyházaknak több ezer eurót fizetünk havonta bérként, de a szegény gyermekek mégis penészes, sokszor életveszélyes tantermekben tanulnak, például a Bolyaiban. Miért kellett vissza az egyháznak az épület, az iskola, ha nem tudja rendbe tenni? Visszaadtunk számos más épületet, amelyek most üresen, kihasználatlanul állnak” – jelentette ki az elöljáró.
Rámutatott, a színház mögötti nagyméretű modern parkolóház tervének megvalósulását is a restitúció akadályozta meg. „Az ügyvédek segítségével visszaadtak valakinek egy darab területet, amit bekerített, lehetetlenné téve, hogy a város megvalósítsa eredeti elképzeléseit. Az idei törvény kötelez engem, hogy vegyek részt abban a bizottságban, amely felleltározza a visszaigényelt területeket, ingatlanokat, és mindent elkövet annak érdekében, hogy – amennyiben lehetséges – visszaszolgáltassák azokat a volt tulajdonosoknak. Én a város vagyonát, területét, épületeit kell védjem, nem vehetek részt Marosvásárhely vagyonának elherdálásában” – nyilatkozta Dorin Florea, aki nem volt hajlandó elmondani, hogy milyen területekről és épületekről van szó, és milyen nagylélegzetű terveket nem lehetett megvalósítani a visszaszolgáltatási kérelmek miatt. Azt is szóvá tette, hogy a visszaszolgáltatási törvénynek köszönhetően a Felső-Maros mentén több ezer hektárnyi erdőt adtak oda olyanoknak, akiknek „semmilyen közük nem volt az eredeti tulajdonoshoz”.
Simon Virág
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
szóljon hozzá!