Fotó: Rostás Szabolcs
Stabil kormánytöbbségre van szüksége Romániának, ezt pedig a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közösen tudná ellátni – állapította meg Kelemen Hunor hétfő este Kolozsváron a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) ülését követően, bejelentve egyúttal, hogy a szövetség Elena Lasconit támogatja az államfőválasztás második fordulójában.
2024. december 02., 19:342024. december 02., 19:34
2024. december 02., 20:432024. december 02., 20:43
A szövetség elnöke azután állt az újságírók elé az alakulat kolozsvári ügyvezető elnökségén, hogy kiderült: az alkotmánybíróság érvényesítette az államfőválasztás november 24-ei első fordulójának eredményét. Kelemen Hunor úgy értékelt: a vasárnapi parlamenti választáson a a magyar közösség meggyőződött arról, hogy szolidárisnak kell lennie, legyőzte az apátiát és a félelmet, ebben rejlett a magas részvétel titka.
A politikus emlékeztetett, hogy az RMDSZ soha nem támogatott államfőválasztáson magyarellenes politikust, vagy olyan jelöltet, aki magyarellenes erőkkel szövetkezik. Közölte, ez történt 2000-ben is, amikor Ion Iliescu és Corneliu Vadim Tudor közül kellett választani. Hozzátette, 2004-ben az RMDSZ nem támogatta Traian Băsescut az államelnök-választáson, a magyarok egy része viszont igen, ezután azonban Kelemen szerint megbánták a döntésüket. Ugyanúgy, ahogy Klaus Iohannis magyar támogatói is.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
„Konzekvensek maradunk, ezért nem támogatunk fasiszta, legionárius eszméket valló személyt. Azt tanácsoljuk a romániai magyar embereknek, hogy ne támogassák a szavazatukkal Călin Georgescut, hanem válasszák a kisebbik rosszat, és szavazzanak Elena Lasconira” – jelentette ki Kelemen Hunor. A szövetségi elnök felrótta az államfőválasztás első fordulóját megnyerő független jelöltnek, hogy szövetkezett a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR), majd azt ajánlotta a romániai magyaroknak: képzeljék el azt az országot, ahol a botrányairól elhíresült Diana Șoșoacă a kormányfő. „Nem tudunk ilyesmit támogatni” – szögezte le Kelemen.
A lehetséges kormányzati felállás, koalíciókötés kapcsán Kelemen Hunor leszögezte: kizárt, hogy az RMDSZ szélsőséges pártokkal vállalja a hatalomgyakorlást. Véleménye szerint stabil kormánytöbbségre van szüksége az országnak, ugyanakkor meggyőződése, hogy ezt a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR és az RMDSZ alkotta széles körű koalíció képes biztosítani. „Ez a legstabilabb koalíciós többség, egyúttal a legtörékenyebb is. Mindenkinek otthon kell hagynia az önérzetéből, büszkeségéből, maga mögé kell tudnia helyezni a kampányban elhangzott sértéseket” – fogalmazott a politikus, aki szerint a koalíciós tárgyalásokra december 8-a után kerül sor, a demokratikus erőknek számító román pártok vezetőivel vasárnap este udvariassági megbeszélést folytatott, gratuláltak egymásnak a választási eredményekért.
Kelemen szerint a kisebbségi kormány nem jelentene megoldást a jelenlegi helyzetben, mert fél év múlva megbuknak, ugyanakkor káoszba sodorná az országot; szerinte széles támogatottsággal rendelkező kormánytöbbség kialakítására van szükség.
Az RMDSZ elnöke kitért arra is, hogy a szövetség várhatóan egy szenátori és egy képviselői mandátummal többet szerzett a törvényhozási megmérettetésen a négy évvel ezelőtti eredményéhez képest. Mindez azt jelenti, hogy 22 képviselője lesz az alsóházban és tíz szenátora a felsőházban. Hogy pontosan hol szerzi meg a mandátumokat, ennek kapcsán nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, bizonyosnak nevezte ugyanakkor, hogy a Hargita és Kovászna megyei képviselői és szenátori helyeket „tokkal-vonóval viszi” a szövetség.
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját.
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Partiumi megyék juh- és kecsketartó gazdái szenvedik meg elsősorban a Bihar megyei Gyapju településen március elején megjelent juhpestis gazdasági hatásait. Az állategészségügyi hatóság alelnöke szerint a közel-keleti élőállat-export zavartalan.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
szóljon hozzá!