A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az elnökválasztás november 24-ei első fordulóját
Fotó: Pixabay
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját. A döntés megerősítette: december 8-án Călin Georgescu független jelölt, az első kör nyertese a második helyezett Elena Lasconival, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnökével méretkezik meg.
2024. december 02., 19:192024. december 02., 19:19
2024. december 02., 20:092024. december 02., 20:09
„Az alkotmánybírák egyhangúlag úgy döntöttek, hogy megalapozatlanként elutasítják Terheș Cristian Vasile jelölt fellebbezését.
– jelentette be hétfő este Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke. „Az alkotmánybíróság megállapította, hogy a külföldön leadott szavazatokat nem támadták meg, és az adott körülmények között úgy döntött, hogy azok újraszámlálása már nem szükséges (...) Még ha a jelöltek között találtak is bizonyos különbségeket (az újraszámlálás során), ezek az eltérések nem tűnnek olyan csalás eredményének, amelyek megváltoztathatnák az eredményt, csak a leadott szavazatok számlálásában elkövetett esetleges lényeges hibáknak tekinthetők, amelyeknek nincs jelentőségük az eredmény megállapításában” – mondta az alkotmánybíróság elnöke. Hozzátette, hogy az elnökválasztáson nem találtak csalást.
A taláros testület hétfőn azért ülésezett, hogy döntést hozzon az elnökválasztás első fordulójáról.
Közben a Központi Választási Iroda elküldte az alkotmánybíróságnak a szavazatok újraszámlálásának részeredményeit, amelyet a talárosok kértek. A CCR pénteken közölte, hogy csak a parlamenti választások után, hétfőn foglal ismét állást az elnökválasztás első fordulójának ügyében.
Az alkotmánybíróság – amelynek tagja az RMDSZ által delegált Varga Attila is – csütörtökön általános meglepetésre egyhangúlag úgy döntött, hogy elhalasztja az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását. Ennek nyomán a megyei és a bukaresti kerületi választási bizottságok neki is láttak az elnökválasztás első fordulójában leadott 9,4 millió szavazat újraszámolásának.
A taláros testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt – Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu – kérte a választási eredmények érvénytelenítését.
Terheș a második fordulóba szintén bejutott – a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt mindössze 2740 szavazattal megelőző – Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Beadványához több képernyőmentést csatolt arról, amint az USR vezető tisztségviselői vasárnap hajnalban Facebook-oldalukon Lasconi melletti szavazásra biztatják az Amerikában élő választókat, ahol akkor még zajlott a voksolás.
A választásokon a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként induló, júniusban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltlistáján európai parlamenti mandátumot szerző Terheș szerint három bukaresti szavazókör Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket a Lasconi javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.
Popescu kérelmét elutasította az alkotmánybíróság, mivel a törvényes határidő lejárta után adta be óvását; Terheș beadványának ügyében a testület elhalasztotta döntését, pénteken pedig szintén úgy határozott, hogy csak december 2-án, hétfőn foglal állást az államelnök-választás első fordulója érvényesítésének vagy érvénytelenítésének ügyében.
Közben az Állandó Választási Hatóság elnöke, Toni Greblă azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
Mint ismeretes, az elnökválasztás november 24-i első fordulóját általános meglepetésre az antiszemita és magyarellenes egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló, kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Călin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, mellette pedig – Marcel Ciolacu miniszterelnököt (PSD) 3 század százalékponttal megelőzve – Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje került a második fordulóba, aki az első szavazatszámlálás szerint az érvényes voksok 19,17 százalékát szerezte meg.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
szóljon hozzá!