Nem alkalmazható a kölcsönösség elve a romániai magyar és a magyarországi román kisebbség helyzetének megítélésében, véli a román külügyminisztérium, mely szerint erre nem tér ki a két állam közötti együttműködési és jószomszédsági szerződés.
2015. február 10., 19:002015. február 10., 19:00
Az MTI beszámolója szerint a külügyi tárca a kolozsvári többnyelvű helységnévtáblák ügyében fejtette ki álláspontját a polgármesteri hivatal kérésére abban a perben, amelyet egy Hollandiában bejegyzett, a magyar nyelvi jogokért küzdő egyesület indított a hivatal ellen. A pert alapfokon a civil szervezet megnyerte, a másodfokon ítélkező kolozsvári táblabíróság viszont úgy vélte, a holland szervezetnek nincsen felperesi minősége a kolozsvári magyarokat érintő kérdésben.
A periratban megtalálható nyolcoldalas dokumentumot a felperes jogi képviselői juttatták el az MTI-nek. A 2014 októberében keltezett dokumentum – melyet a külhoni románok ügyeiért felelős főosztályt vezető (januárban leváltott) Stejărel Olaru államtitkár jegyez – áttekinti a kisebbségekre vonatkozó nemzetközi egyezményeket, és összehasonlítja a romániai magyar és a magyarországi román kisebbség helyzetét.
Szőcs Sándor ügyvéd, a holland alapítvány jogi képviselője az MTI-nek elmondta: az alperes kolozsvári polgármesteri hivatal azért kért véleményezést a külügyi tárcától, mert az alapfokú ítélet megállapította, hogy a hivatal rosszhiszeműen értelmezi a nemzetközi egyezményeket.
Az ítélet arra is kitért, hogy míg Romániában a kisebbségeket húsz százalékos helyi arány fölött illeti meg az anyanyelvi feliratozás joga, Magyarországon ez tíz százalékos. „A megértésről, együttműködésről és jószomszédságról szóló román–magyar szerződés nem írja elő, hogy ha az egyik állam kedvezőbb szabályozást vezet be a kisebbségek számára, a másik államnak is be kellene iktatnia ezt a saját törvényeibe. (…) Lehetetlen megállapítani, hogy az egyik állam jogrendje kedvezőbb a kisebbségekre nézve, mint a másik államé” – áll a dokumentumban.
A tárca példaként említi, hogy a kölcsönösség elve alapján a magyarországi román közösséget megilletné egy mandátum a magyar országgyűlésben. A dokumentum megállapítja, hogy a történelmi múlttal rendelkező magyarországi román közösség az eltűnés határán áll. Megemlíti, hogy a magyar törvények lehetővé teszik az „etno-business” kialakulását a kisebbségi érdekképviseletben.
Kitér arra, hogy Magyarország elméletben biztosítja az anyanyelvi oktatást a román közösség számára, de a gyakorlatban a legtöbb román iskolában „idegen nyelvként oktatják a román nyelvet”. A külügyi tárca arra is kitér, hogy a magyarországi gyakorlattal szemben Románia modellértékűen biztosítja a magyar kisebbségnek az anyanyelvi oktatáshoz való jogát.
Mint arról beszámoltunk, a kolozsvári többnyelvű helységnévtáblák ügyét a holland civil szervezet pere hozta ismét előtérbe – a másodfokú döntés után a szervezet bejelentette, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságán támadja meg a döntést.
A kolozsvári táblaügyben a kezdeményezők új, ezúttal helyi egyesületet hoztak létre Minority Rights néven, mely újabb pert indít a polgármesteri hivatal ellen. A helységnévtáblák ügye kapcsán Musai–Muszáj néven civil akciócsoport is alakult, mely különböző rendezvényekkel hívná fel a figyelmet a multikulturalizmust hirdető kolozsvári városvezetés kétkulacsos politikájára.
Hangsúlyozták, az ügy pikantériája, hogy a kincses város az Európa Ifjúsági Fővárosa címre benyújtott pályázatát is a többnyelvűségre és multikulturalizmusra alapozta, a rendezvénysorozatnak épp idén ad otthont.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!