Felháborító és pedagógiaellenes a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium magyar tannyelvű ötödikes képzőművészeti osztályának megszüntetése, ezáltal Közép-Erdély egyetlen magyar tannyelvű képzőművészeti tagozatának jövője vált bizonytalanná – szögezi le szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében a Barabás Miklós Céh (BMC).
2017. január 09., 19:262017. január 09., 19:26
A kolozsvári székhelyű romániai magyar képzőművészeti egyesület rámutat: az osztály bezárásának híre külföldön is felháborodást keltett képzőművészeti körökben és a művészetkedvelő közönség berkeiben. Az Apáczai képzőművészeti képzése ugyanis „nemcsak hazai körökben, de nemzetközi viszonylatban is elismerést vívott ki magának” – olvasható a Kolozsi Tibor szobrászművész, az egyesület elnöke és Németh Júlia művészettörténész, alelnök által aláírt levélben.
Leszögezik továbbá: igaz ugyan, hogy a képzőművészeti nyelvezet mint kifejezési forma egyetemes, de a hozzá fűződő szókincsanyag birtokbavételének előfeltétele az anyanyelven való tanulás. „Ezért a gimnáziumban működő képzőművészeti tagozat nem különleges adomány, hanem nemzetközösségi oktatásunk amúgy is szegényes palettájának speciális színfoltja, amit az oktatási minisztérium, valamint a Kolozs megyei tanfelügyelőség illetékes vezetőinek is tiszteletben kellene tartaniuk” – fogalmaznak levelükben a Barabás Miklós Céh vezetői.
Állásfoglalásukat egyébként elküldték mindkét intézménynek, továbbá azt kérik az RMDSZ-től, mindent tegyenek meg azért, hogy a második félévben újra működhessen a képzőművészeti osztály. Mint kifejtették: elengedhetetlenül fontosnak tartják, hogy a Kolozs megyei tanfelügyelőség a következő, 2017/2018-as tanév beiskolázási tervébe iktasson be egy újabb képzőművészeti profilú 5. osztályt, mert az alapvető előfeltétele a gimnázium képzőművészeti tagozatának fennmaradáshoz. „Hangsúlyozzuk ugyanakkor, hogy nemzetközösségünk iskolai neveléssel kapcsolatos és ezen belül a tehetségápolást érintő elvárásainkban egyúttal a hazai magyar (és nemcsak) képzőművész-társadalom igénye is megfogalmazódik” – zárul a Barabás Miklós Céh közleménye.
Amint arról beszámoltunk, tavaly novemberben derült ki, hogy megszűnik a képzőművészeti osztály a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumban, miután az oktatási minisztérium írásban nem engedélyezte az indítását, holott szóban korábban ígéretet tett rá. A megszűnt képzőművészeti osztályba járó 16 diák egy része az iskolában maradt, a többiek visszatértek abba a tanintézetbe, melyből átjöttek – közölte a döntést követően az iskola vezetősége.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!