Fotó: Pál Árpád
Elköltöztetik Bihar megyébe azokat a medvéket, amelyek a predeali sípálya közelében bukkantak fel több ízben. A hibernálási időszak ellenére sűrűn járkálnak a nagyvadak lakott települések közelében a Székelyföldön is, nem félnek az emberektől. Szakértők óvatosságra intenek.
2020. január 13., 15:522020. január 13., 15:52
2020. január 13., 15:542020. január 13., 15:54
Egy Bihar megyei vadászterületre költöztetik azt a két medvét, amelyeket az év elején a predeali Clăbucet sípálya közelében filmeztek le. Cătălin Văsii Brassó megyei prefektus arról tájékoztatta a sajtót, hogy egyeztettek a környezetvédelmi minisztérium illetékeseivel, a helyzet elemzése után arra jutottak, hogy a két medvét Bihar megyébe költöztetik. A minisztérium azonosította be a Bihar megyei vadászterületet, amelynek gondnokai vállalták, hogy átveszik a két vadat. Amint megkapják a minisztérium és a Brassó Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság engedélyét, a két medvét befogják és átköltöztetik.
A prefektus szerint a sürgősségi helyzeteket kezelő megyei bizottságban először az a javaslat hangzott el, hogy a medvebocsot elköltöztetik, a felnőtt példányt pedig kilövik, ám végül mind a két medve elköltöztetése mellett döntöttek.
Január 2-án, 4-én, 5-én és 6-án is megjelent a medve a sípálya közelében, akkor egy síző a 112-es sürgősségi telefonszámon értesítette a csendőrséget. A helyszínre érkező csendőralakulat mintegy 500 méterre elkergette a felnőtt példányt a sífelvonó beszállójától, majd még két alakulatot küldtek a helyszínre, hogy távol tartsák a vadat.
Felborult a medvék bioritmusa, az utóbbi években egyre kevesebben vonultak téli álomra
Fotó: Pál Árpád
Noha a magasabban lévő részeken már téli álmot alszanak a medvék, más területeken ez nem így van. Székelyudvarhely környékén például legalább tizenegy medve aktív jelenleg is, ezért a vadászok óvatosságra intenek.
az állatok nem félnek az emberek közelségétől, így veszélyesek lehetnek – mondta lapunknak Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője. Hozzátette, az Agyagdomb környékén kétbocsos anyamedve szokott kószálni, míg a szejkefürdői erdőben legalább három nagyvad aktív jelenleg is. A nagyvadak veszélyesek lehetnek, ezért az igazgató semmiképp sem javasolja, hogy bárki megközelítse őket, sőt ha valaki lakott terület környékén lát medvét, mindenképp tárcsázza a 112-es segélyhívó számot, és jelentse az esetet. A vadászok egyébként csapdával igyekeznek elkapni a nagyvadakat, igaz, eddig kevés sikerrel. Bár volt olyan eset, hogy egy medve besétált a csapdába, végül sikerült elinalnia. Munkájukat ugyanakkor a szabadon kószáló kutyák is nehezítik, mivel azokat is odavonzza a csali, így nem ritka, hogy másnap a vadászoknak kell kiengedniük őket a szerkezetből.
„A medvék akkor vonulnak el téli álmot aludni, amikor az élelem megszerzéséhez több energiát kell elhasználniuk, mint amennyihez az elfogyasztásával jutnának” – magyarázta a szakember. Rámutatott, az idei tél eddig enyhének mondható, hiszen csak kevés hó hullott, így a nagyvadak viszonylag egyszerűen találnak makkot és egyéb táplálékot, ezért is maradtak éberek. Persze míg a földrajzilag alacsonyabban lévő területeken gyakran látni medvéket, addig a hegyvidéken – például a Bucsin-tetőn vagy a Hargitán – elvonultak téli álmot aludni. Ott ugyanis nagyobb hó van, nehezebb az élelem megszerzése.
Az egyesület igazgatója szerint ugyanakkor általánosságban is elmondható, hogy felborult a medvék bioritmusa, hiszen az utóbbi években egyre kevesebben vonultak téli álomra. Ugyanez tapasztalható a háromszéki Bálványosfürdőn is: gyakori, hogy közvetlenül az úttest mellett bukkannak fel medvék, amelyek láthatóan egyáltalán nem félnek az emberektől. Ottjártunkkor december utolsó napjaiban két nagyobb medvebocs merészkedett a Bálványosfürdőn található borvízforrás közelébe, ahol emberek tartózkodtak.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
1 hozzászólás