Távoznak. A kanadai Eldorado Gold a jogi huzavonák nyomán kiszáll a felsőcsertési aranybánya-ügyletből
Kiszáll a kanadai Eldorado Gold a Hunyad megyei Felsőcsertésen tervezett aranybánya-projektből: a cég megállapodást kötött a román Deva Gold vállalatban lévő 80,5 százaléksos többségi részesedésének eladásáról.
2024. december 25., 15:552024. december 25., 15:55
Ez utóbbi cég a felsőcsertési arany-, ezüst- és ipari andezitlelőhelyek kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély birtokosa – számolt be a Profit.ro gazdasági portál az aranybányaprojekt kapcsán.
A tranzakció összértéke mintegy 30 millió dollárra rúg.
Az ügylet lezárásának feltétele többek között a projektre vonatkozó általános területrendezési terv (PUZ) jóváhagyása, majd ezt követően az építési engedély megszerzése.
A felsőcsertési koncessziót birtokló Deva Gold további részvényesei a román állami tulajdonú Minvest Rt. bányavállalat (19,25 százalék) és a kolozsvári székhelyű Cartel BAU Rt. építőipari vállalat (0,25 százalék).
A kanadaiak kivonulási szándéka a 2020-ra nyúlik vissza, miután a projektet egy évvel korábban végleg megakadályozta a területrendezési engedély jogerős bírósági megsemmisítése, amely lehetetlenné tette az építési engedélyek kiadását az Eldorado Gold által oda tervezett aranybánya számára.
A kanadai bányaprojektet több hazai és nemzetközi nem kormányzati szervezet is hevesen ellenzi.
A civil szervezetek azt kifogásolják, hogy a cég ciántechnológiát akart alkalmazni az Edélyi-szigethegységben található mintegy 5000 hektáros területén.
Ugyanakkor
A dokumentumok nyilvános véleményezési időszaka jövő év februárjáig tart
Ugyanakkor egy hivatalos dokumentum szerint a román hatóságok arra készülnek, hogy 5 évvel, 2030. január 24-ig meghosszabbítják a felsőcsertési bányászati engedély időtartamát. A teljes projektdokumentációt, beleértve a megvalósíthatósági tanulmányt is, aktualizálták a 2025-2029-es időszakra. A környezetvédelmi civil szervezetek eközben folytatják kampányukat az engedély meghosszabbítása ellen.
Az 1999-ben kiadott engedély eredeti tulajdonosa a Minvest volt, a Deva Gold 2002-ben vette át a koncessziót.
A bányászati törvény a nemesfémek esetében a kitermelt mennyiség értékének 6 százalékában szabja meg a bányajáradékot. Az állami hatóságok becslése szerint a következő öt évben 85,7 millió lej adót és bányajáradékot szed be a felsőcsertési projektből, ami átlagosan évi 17,14 millió lej.
A felsőcsertési arany- és ezüst, illetve az ipari és építőipari és andezit kitermelési költségeit a 2025. január 25. és 2030. január 24. közötti időszakra több mint 1,13 milliárd lejre becsülik.
Azon terület kiterjedése, amelyen a tervezett munkálatokat elvégeznék, több mint 245 hektár, amelynek egy része Felsőcsertés köztulajdona, a többi pedig a Deva Gold magántulajdona.
Mint arról beszámoltunk, a Hunyad megyei Felsőcsertés térségi területrendezési terve lehetővé tette volna a község térségében található arany- és ezüstlelőhely kibányászását.
A területrendezési tervet a kanadai többségi tőkével létrehozott Deva Gold Rt. javaslatára fogadta el 2010-ben Felsőcsertés önkormányzata.
Azokat a helyi szabályozásokat tartalmazta, amelyek a telkek felhasználására vonatkoznak, és a felszíni bánya, a zagytározók létrehozását és a feldolgozó üzem megépítését tették lehetővé.
A terv szerint a kitermeléshez évente 1653 tonna ciánt használnának, ami révén egy 456 hektáros területen 45 millió tonna ércből 68 tonna aranyat és 490 tonna ezüstöt nyernének ki 16 év alatt.
A beruházás 221 új munkahelyet teremtene.
A Felsőcsertésen átfolyó patak Déva határában ömlik a Marosba.
A beruházás annak nyomán lehetetlenült el, hogy a Kolozs megyei törvényszék jogerősen érvénytelenítette a területrendezési engedélyt, a céh perújrafelvételi kérelmét pedig a Bihar megyei ítélőtábla 2020 júliusában elutasította.
Felsőcsertés lakóinak emlékében még elevenen él, hogy 1971 őszén a település melletti zagytározó átszakadt, és a szennyezett víz elöntötte a falut. A szerencsétlenség – melyről a Ceaușescu-diktatúra bukásáig beszélni sem volt szabad – 89 ember halálát okozta.
Őrizetbe vettek Brassóban egy Prahova megyei férfit több szabálysértés miatt: ellopott egy járművet, a lopott kocsival Prahova megyéből Brassóba hajtott, és a radar rögzítette, amint 167 kilométer/órás sebességgel száguldozott egy brassói utcán.
Húsz tömbházlakás megrongálódott kedd este egy kigyulladt gázpalack okozta tűzben Maroshévízen.
„Legyünk egyenként Márton Áron püspökök, aki az embertelenség poklaiba is szeretetet és reményt vitt” – üzeni a Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök által aláírt karácsonyi pásztorlevél, amelyet alább közlünk.
Az év végéig Románia legnagyobb részében a nappali hőmérsékleti átlagok ingadozása várható, csapadékra december 27-ig, majd január 3. után lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Sokan felütötték a fejüket , amikor fiatalok önfeledten dézsáztak Kolozsvár Főterén, nem messze a Szent Mihály-templomtól. A trendinek gondolt fürdőzést szervező cég szerint a városháza és az egyház jóváhagyásával is rendelkeztek, ám ez félig igaz.
A Bihar megyei önkormányzat benyújtotta a finanszírozási igénylést a nagyváradi vasútvillamos-hálózat kiépítésére – a projekt becsült költségvetése 272 millió euró, amiből 41,5 százalék önerő.
A közutakat kezelő társaság (CNAIR) bejelentette, hogy hétfőn aláírták a szerződést a Kolozsvár–Dés gyorsforgalmi út megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére meghirdetett versenytárgyalás győztesével.
Az elmúlt 24 órában 29 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai 29 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott kedden a Facebook-oldalán a Salvamont.
Szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetés érvényes a következő 24 órában Erdély keleti és déli részére, Dél-Moldvára, valamint Munténiára és Dobrudzsára.
Tevékenységük révén kiemelkedő Szatmár megyei gazdákat díjaztak, és agrár-vándorbölcsők is gazdára találtak a vasárnap délután megtartott Falugazdász Gálán.
szóljon hozzá!