Dacian Cioloș
Fotó: Barabás Ákos
Dacian Cioloș volt európai biztos és technokrata miniszterelnök szélsőségesen nacionalista szervezetekben kifejtett fiatalkori tevékenységéről közölt tényfeltáró cikket a Gazeta de Cluj kolozsvári hetilap.
2018. december 08., 20:482018. december 08., 20:48
2018. december 09., 09:012018. december 09., 09:01
A hetilap az internetes oldalán közölt terjedelmes cikkben a technokrata miniszterelnök múltjának egy olyan időszakáról szolgáltat információkat, amelyről Dacian Cioloș semmit nem közölt önéletrajzában. A lap állítása szerint Dacian Cioloș kolozsvári egyetemi hallgatóként a szélsőségesen nacionalista Vatra Românească szervezet tagja volt.
Azt követően, hogy 1994-ben a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen szerzett diplomát, a Gheorghe Funar vezette kolozsvári polgármesteri hivatalban helyezkedett el a mezőgazdasági osztályon. Az MTI által szemlézett lap szerint az ultranacionalista Román Nemzeti Egységpárt (PUNR) 1995-ben alapította meg az ifjúsági szervezetét, amelynek Dacian Cioloș volt az első elnöke. Az év szeptemberében ő szervezte meg az ifjúsági szervezet Kolozsváron tartott első országos tanácskozását. Ezt követően azonban Cioloș Franciaországba távozott, ahol Rennesben, majd Montpellierben tanult.
A volt miniszterelnök írásban válaszolt a lap kérdéseire. Elismerte, hogy a kolozsvári városházán dolgozott és hogy diákként több olyan akcióban is részt vett, amelyek szervezői között a Junimea Vatra Românească is ott volt. Azt nyilatkozta azonban, hogy befejezte a tevékenységét a szervezetben, amikor elkezdődtek a PUNR ifjúsági szervezetének a megalakításáról szóló tárgyalások. Arra a kérdésre, hogy töltött-e be valamilyen tisztséget a pártban vagy az ifjúsági szervezetben Cioloș csak azt válaszolta: „nem voltam párttag, tehát nyilvánvaló, hogy nem töltöttem be semmilyen tisztséget a pártban”.
A Gazeta de Cluj ugyanakkor megannyi dokumentum fénymásolatát is közli, amelyek Dacian Cioloșnak a szélsőségesen nacionalista szervezetekben folytatott tevékenységét tanúsítják. Ezek között a Junimea Vatra Românească szervezetben betöltött alelnöki tisztségét rögzítő bírósági irat, valamint a PUNR ifjúsági szervezetének a Cioloșt elnökként feltüntető belső iratai is szerepelnek.
A lap adott ponton a titkosszolgálatok kormányfőjének nevezi, és a kommunista diktatúra politikai rendőrségével is összefüggésbe hozta Dacian Cioloșt, kijelentvén, hogy a Vatra Românească a Securitate 1989 utáni politikai kifejeződése volt. Sőt a Gazeta de Cluj egyenesen azt állítja, hogy kolozsvári egyetemi tanulmányai után a későbbi kormányfőt a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) beszervezte, „kiküldte” Franciaországba, majd „beépítette” az Európai Bizottság struktúráiba, bizonyítékokkal azonban nem szolgál a lap. „Dacian Julien Cioloș számtalanszor megmutatta nekünk, hogy nem úgy viselkedik, mint egy román állampolgár” – állapította meg a politikussal szembeni ellenérzéseit egyáltalán nem leplező hetilap cikkírója.
Dacian Cioloș 2007 és 2008 között Románia mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztere volt, 2010 és 2014 között az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosi tisztségét töltötte be, majd 2015 novembere és 2017 januárja között technokrataként Románia miniszterelnöke volt. Az általa létrehozott Románia Együtt párt támogatottságát egy december eleji közvélemény-kutatás 8,2 százalékon mérte.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
2 hozzászólás