Szakemberek fontosnak tekintik, hogy városon is felelősségteljes döntés legyen az állattartás
Fotó: Pixabay.com
Romániában tartják kedvtelésből a legtöbb állatot európai szinten egy kimutatás szerint, a hazai háztartások több mint felében található valamilyen kedvenc. A Krónika által megszólaltatott szakértők szerint viszont a statisztika félrevezető lehet, mert a vidéki háztartásokban gyakran nem kedvtelésből tartanak kutyát-macskát, hanem házőrzőként, illetve a rágcsálók elleni védekezésként.
2021. augusztus 08., 11:572021. augusztus 08., 11:57
Listavezetőnek számít Románia Európában a háztartásokban kedvtelésből tartott állatok száma tekintetében. Az Európai Állateledel Ipari Szövetség (FEDIAF) legfrissebb, a Ziarul Financiar gazdasági-pénzügyi lap által idézett jelentése szerint
A nem hivatalos összeírás szerint nálunk négymillió kutyát és ugyanennyi macskát tartanak, viszont csak 290 ezer madarat és 90 ezer díszhalat nevelnek kis kedvencként. Ezekkel a számokkal Románia listavezető Európában, kevéssel utána következik Lengyelország és Csehország, ahol a háztartások 41 százalékban tartanak kiskedvencet. A lista végén Norvégia, Ausztria, Svédország és Görögország található, ezekben az országban minden öt-hat háztartásból csak egyben tartanak kedvtelésből állatot, tehát húsz százalék körül mozog az arány.
Köztudott, hogy Romániában vidéken, falvakon szinte valamennyi háztartásban tartanak kutyát és macskát, ezek jelentős részét ellátták azonosító csippel, védőoltással rendelkeznek, tehát szerepelnek a nyilvántartásban, megjelennek a statisztikában. „Holott szigorúan véve nem kedvtelésből tartják őket, hanem például a láncra vert kutyát házőrzőnek” – mutatott rá megkeresésünkre Örsi Csaba állatorvos, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
Emlékeztetett, hogy Romániában még 2014-ben életbe lépett a kormányrendelet, amely előírja a kutyák nyilvántartásba vételét, és azonosítócsippel való ellátásukat, ugyanakkor arra kötelezi a keverék kutyák gazdáit, hogy ivartalanítsák az ebeket. Tehát miközben a keverék kutyákat a törvény szerint nem lehet szaporítani, ez mégis megtörténik, viszont kérdés, hogy mi lesz ezeknek az állatoknak a sorsa: aprópénzért eladják, elajándékozzák, vagy a kóbor ebek számát növelik.
Az igazgató hangsúlyozta, ez egy hosszú folyamat, de úgy tapasztalja, hogy jó irányban van elmozdulás. Falvakon szinte minden háztartásban találunk egy-két kutyát, és ugyanannyi macskát, ezek szerepelnek a statisztikában, de nem számítanak kedvtelésből tartott állatnak. Örsi Csaba arra is kitért, hogy városon is felelősségteljes döntés kellene hogy legyen az állattartás.
sétáltassuk, megfelelően tápláljuk, rendszeresen járjunk vele állatorvosi ellenőrzésre.
Ugyanakkor az állat mozgásigényét is fel kell mérni, mert panellakásban szenvedésre van ítélve egy nagy mozgásigényű kutya. „Ezeket a tényezőket mind figyelembe kellene venni, amikor úgy döntünk, kedvtelésből állatot tartunk, de a jó irányba halad a folyamat” – jelentette ki az igazgató.
Ugyancsak pozitív elmozdulásról számolt be lapunknak Manases Sándor kolozsvári állatorvos, hangsúlyozva: ahhoz képest, hogy honnan indult Romániában a kiskedvencek tartása, most viszonylag jól állunk. A szakember a legnagyobb előrelépésnek azt tartja, hogy nagyobb a nyitottság, az elfogadás az ivartalanítás iránt.
– ismertette a Krónikának az állatorvos.
Manases Sándor arra is kitért, hogy az idézett európai statisztika nem egyértelmű, hiszen több elemből tevődik össze. Ha valakinek egy panellakásban van 12 macskája, akkor az megjelenhet úgy is az adatokban, hogy minden lakrészben él egy cica. „Még mindig előfordul, hogy a falvakról a szaporulatot beviszik a városba, és otthagyják az első parkolóban. Ezek a kölykök bekerülnek a menhelyre és a nyilvántartásba, de ez nem azt jelenti, hogy kedvtelésből tartják valahol” – fejtette ki Manases Sándor. Hozzátette, ha az állatok számát elosztották a romániai háztartások számával, az nem mutat valós képet.
A kolozsvári állatorvos szerint Romániában abból a szempontból is árnyalt a kép, hogy sokan fajkutyát, divatkutyát akarnak, státusszimbólumként tekintenek rá, mások társat szeretnének, és szívesen fogadnak örökbe. Felhívta a figyelmet, hogy például Németországban sokan tartanak keverék kutyát, még Romániából is örökbe fogadnak állatot, míg nálunk még mindig sok esetben szempont, hogy például a kutya legyen fehér és rövid szőrű.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!