A nyári szünidőben sok diák pincérkedéssel tesz szert zsebpénzre
Fotó: Jakab Mónika
A tanulmányaik mellett munkát vállaló diákok aránya Romániában a legkisebb uniós szinten. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint nálunk sem a cégek, sem a fiatalok, de még a szülők sem támogatják a diákmunkát vagy a gyakornoki állás betöltését. A diákokat leginkább a pénz, ritkábban a tapasztalatszerzés motiválja, ám a nyaralás, táborok, fesztiválok mellett ritkán marad idejük arra, hogy munkát vállaljanak.
2022. szeptember 01., 14:162022. szeptember 01., 14:16
Az Európai Unió (EU) országaiban formális oktatásban részt vevő 15–29 éves fiatalok 23 százalékának volt tavaly hivatalosan munkája, és 3 százalékuk keresett állást, hogy munkába álljon – derül ki az Eurostat, az EU statisztikai hivatalának hétfőn közzétett adataiból.
Ez a mutató Hollandiában volt a legmagasabb, a tanulmányaik mellett a diákok 70 százaléka dolgozott, ezt Dánia (49 százalék) és Németország (42 százalék) követte a sorban. A rangsor másik végén Románia áll, mindössze 2 százalékkal, Szlovákia 4 százalékkal, valamint Magyarország és Bulgária egyenként 5-5 százalékkal. A tanulás mellett álláskeresők aránya Svédországban volt a legmagasabb – 14 százalék –, miközben Romániában, Csehországban, Magyarországon és Horvátországban 1 százalék alatt volt ez az arány.
Vannak tagállamok, amelyekben a fiatalok már tanulmányaik idején munkába állnak, részmunkaidős, hétvégi vagy diákmunkát vállalnak. Az egyes országok helyzetét e tekintetben oktatási rendszerük mellett olyan más tényezők befolyásolják, mint például a munkaerő-piaci sajátosságok vagy bizonyos kulturális jellemzők.
Fotó: Pál Árpád
Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója a Krónikának elmondta, nálunk egyelőre sem a fiatalok, sem a cégek, de még a szülők sem érdekeltek abban, hogy a diákok, egyetemisták a tanulmányaik végeztével párhuzamosan munkát is vállaljanak, ezt a hazai jogszabályok sem ösztönzik.
A szakember kifejtette, a nyári munka iránt elenyésző az érdeklődés, viszont növekszik azok száma, akik egyetemi éveik alatt részmunkaidőben, gyakornokként a szakmájukban dolgoznak. Ez utóbbi hátterében az áll, hogy hatalmas a képzett munkaerőhiány, a vállalatok vadásznak a szakemberek után, az egyetemen is keresik a tehetséges fiatalokat, már első vagy másodéven alkalmazzák őket azzal a feltétellel, hogy a tanulmányaik befejezése után is ott maradnak.
– mutatott rá az igazgató. Hozzátette, idén Bihar megyében tucatnyi cég alkalmazott diákokat, ilyen esetben a munkaerő-elhelyező ügynökség minden fiatal alkalmazott után havi 250 lejes támogatást nyújt a munkaadónak. A tapasztalat szerint a diákok általában ott vállalnak nyári munkát, ahol a szüleik dolgoznak, és segíteni tudják őket. Másrészt a kelet-közép-európai társadalmakra inkább jellemző, hogy a szülők jobban féltik, óvják a gyerekeiket, még táborba is nehezebben engedik el őket.
„Míg Nyugat-Európában nagyságrendekkel magasabb a fiatal turisták száma, és fontosnak tartják önállóságra nevelni a fiatalokat, nálunk a szülők nem támogatják azt, hogy a fiatalok magukra utazgassanak, vagy munkát vállaljanak” – részletezte az igazgató.
Romániában ugyanakkor kétféle munkaszerződés létezik – meghatározott és meghatározatlan idejű – ezzel szemben például Olaszországban 23 típus van, tehát sokkal rugalmasabbak a törvényes keretek. A szakértő hasznosnak tartja, hogy a fiatalok vállaljanak nyári munkát, hiszen ezáltal elsajátítják a munkakultúrát, megszokják a csapatmunkát, a kötött programot.
A cégeknek is érdemes lenne nyitni ezen a téren, hiszen lehet, hogy ezzel gyakorlatilag nem nyernek, viszont segítik, hogy felkészültek legyenek a munkaerőpiacra kilépő fiatalok. Sok cégvezető azért zárkózik el, hogy diákokat, egyetemistákat alkalmazzon, mert mire betanítja őket, már odébbállnak, ám ha ezt bevállalják, segítik a fiatalokat, hogy olyan kompetenciákra tegyenek szert, amelyekkel később jobban teljesíthetnek a munkájukban – szögezte le Békési Csaba.
Fotó: Pál Árpád
A lapunk által megszólaltatott középiskolás diákok többsége azért vállal nyári munkát, hogy a keresetével kiegészítse a zsebpénzét, így tudjon magának egy-egy fesztiválbelépőt vásárolni. Az egyetemisták esetében is fontos szempont a honorárium, viszont a szakmai tapasztalat szerzése is motiválja őket, ezért nehezebben vállalnak szakképzetleneknek meghirdetett, rosszul fizetett idénymunkát.
A többség azonban azért nem vállal munkát, mert a különböző tevékenységei miatt nem ér rá, vagy mert nem talál. A 16 éves Zsófi elmondta, tervezte ugyan, hogy a nyári vakációban elmegy néhány hétre felszolgálónak egy bárba, de erre végül mégsem került sor, mert zenei táborokba jelentkezett, közbejött a családi nyaralás, egy fesztiválra is szeretett volna elmenni, és senki nem alkalmazta megszakításokkal.
Ábel a szülei cégénél segített, minimálbért kapott, fizikai munkát végzett, esetében az egyenleg pozitív, a cégük munkájába is betekintést nyert, és pénze is volt a nyári költekezésekre. Bence egyetemista, ő a szakmájában dolgozik, hangosítást és fénytechnikát biztosító cégnél részmunkaidős alkalmazott, őt a tapasztalatszerzés motiválta a munkába álláskor.
Mint mondta, utólag nem tudja eldönteni, hogy pénzért vállalt volna-e más munkát, de szerencsésnek tartja magát, hogy így alakultak a körülmények: pénzt is keres, és tapasztalatra, kapcsolatokra is szert tesz.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!