Incze Lajos, Halmi polgármestere arra panaszkodott, hogy a hideg miatt az eper is késni fog (archív felvétel)
Fotó: Capsunihalmeu.ro
A rengeteg csapadék és a hideg tavaszkezdet késlelteti a termést, ami fejfájást okozhat a mezőgazdaságban dolgozóknak. Sok az új módszer, de kevés a támogatás. Szatmári agrármérnökkel, szőlőtermesztővel és polgármesterrel jártuk körbe a szélsőséges időjárás és az anyagi problémák okozta gondokat.
2021. március 30., 07:582021. március 30., 07:58
A szélsőséges időjárás megnehezíti a gazdák munkáját, akik arra panaszkodnak, hogy a tavalyi év őszén rengeteg volt a csapadék. Ez lebénította a földek megművelését, illetve a márciusi hideg sem az ő malmukra hajtja a vizet, mivel késik a termés. „A tavasz a mezőgazdaságban általában a vetés, az ültetés, a befektetés időszaka, mely magában is zsúfolt periódus a gazdáknak. Ez az év tartós hidegekkel köszöntött, megnehezítve az éves metszési munkálatainkat, melyeket egyből a növényvédelmi eljárások, rendszerint permetezés követne. Elmondható, hogy az idei év is nagy kihívásokat ígér, de hiszem, hogy kellő odafigyeléssel ezek a nehézségek leküzdhetők” – fogalmazott a Krónikának Fehér Gyula szatmárhegyi agrármérnök.
A szőlőtermesztésben is vannak kihívások, mivel a 25-30 Celsius-fok közötti az ideális hőmérséklet a vegetációs időszakban. Ha ez 22 fok alá esik vagy 33 fölé emelkedik, megakadályozza a szőlő megfelelő fejlődését. Reizer Gergő szatmári szőlőtermesztő a kiszámíthatatlan időjárás ellenére bízik abban, hogy megelőzhetők a nagyobb károk.
Egy másik jelentős problémaforrás a gyakori esőzés, illetve a nagy mennyiségű csapadék rövid idő alatti lecsapódása. A nedves, párás környezet ideális a gombák szaporodásához és megélhetéséhez, ezek veszélyt jelentenek a szőlőre. Az utóbbi években érezhető volt a gyakori esőzés negatív hatása, bár a megfelelő időben elvégzett szakszerű védekezés mindig megteszi a hatását” – részletezte a szakember.
Az utóbbi évek viszontagságos időjárása változtatásokra kényszerítette a termesztőket. Fehér Gyula szerint a mezőgazdaságban elengedhetetlen az évről évre történő fejlesztés, annak érdekében, hogy versenyképes legyen a termelés. „Ezek a korszerűsítések szükségesek, mindig nagy befektetéssel járnak, melyek sokszor csak több év munkája után térülnek meg; gondolok itt egy modern gabonaszárító berendezésre, vagy egy korszerű, hűtőházra mely különböző gyümölcsféléket tárolására alkalmas – részletezte a szatmárhegyi agrármérnök. – Itthon, a saját gazdaságunkban sajnos ezek a lehetőségek még nem elérhetőek, ezért a legtöbb gyümölcsfélénket megpróbáljuk már feldolgozott formában értékesíteni. Például szilvalekvár, különféle aszalványok, natúr almalé formájábban. Az egyes gabonaféléket és az olajnövényeket az állattartásban hasznosítjuk. Összesítve elmondható, hogy nagy figyelemmel, kellő tapasztalattal és egy kis szerencsével ezek a bizonytalan időjárási viszonyok is kiküszöbölhetők.”
Fontos tényezőként a trágyázást említi, ami tápanyagot és ásványokat juttat a szőlőtőkébe. „Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesen és jó erőben tartsuk az ültetvényt” – tette hozzá a szatmári szakember.
Incze Lajos, Halmi polgármestere arra panaszkodott, hogy a hideg miatt az eper is késni fog, a palánta még nem tud dolgozni. A községben sok termesztőnek a fátyolfóliázás a bevett módszere, ami segíthet abban, hogy tíz vagy tizenkét nappal korábban lehessen termés. Arra a kérdésre, hogy milyen támogatásnak örvendenek a mezőgazdaságban dolgozók, úgy fogalmazott:
Megyeszinten az első ilyen társulás az epertermesztők körében történt. Huszonöt-harminc ember összegyűlt, ám a különböző vélemények miatt ez nem működött.
Fehér Gyula is úgy érzi, hogy a támogatások csak hírből érték el a mezőgazdaságban dolgozókat: ezek elvesznek a bürokrácia útvesztőjében. Hozzátette, hogy sokszor a mezőgazdaságot csak kampánybeszédekben veszik komolyan, és „elvész” a négyéves munka során. Tapasztalatai szerint a belföldi pályázati lehetőségek vagy támogatások csak kis százaléka jut el a rászoruló kisgazdákhoz, és általában a nagy multik leányvállalatai gyarapodnak belőle. Viszont létezik egy európai uniós pályázati és támogatási rendszer is, amely minden évben segíti a gazdákat, és igyekszik életben tartani az ágazatot.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
szóljon hozzá!