Fotó: Barabás Ákos
Egy tavalyi módosítás miatt késik a pedagógusok decemberi bére, amelyet ezentúl nem a helyi önkormányzatokon, hanem a tanfelügyelőségeken keresztül utalnak ki az iskoláknak.
2018. január 11., 11:092018. január 11., 11:09
2018. január 11., 12:062018. január 11., 12:06
Adminisztratív változás okozza a pedagógusok decemberi bérének késését, az oktatási minisztérium döntése nyomán ugyanis változott az összegek átutalásának módja – erősítették meg a lapunknak nyilatkozó szakemberek Liviu Pop oktatási miniszter kijelentéseit. A késlekedés tényére Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője hívta fel a közvélemény figyelmét: a politikus Facebook-oldalán közölte, hogy a tanügyben dolgozók juttatása a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) „hozzá nem értése miatt késik”.
Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő elmondta: a pedagógusok eddig minden hónap 5-e és 15-e között kapták meg bérüket attól függően, hogy a helyi önkormányzatok melyik napot jelölték ki az átutalásra.
A szaktárca tavaly végrehajtott módosítása ugyanakkor elsősorban a kifizetés módjában okoz változást: eddig a béralap az állami költségvetésből a helyi önkormányzatokhoz került, amelyek folyósították az összeget az iskoláknak. Ettől az évtől teljes mértékben az oktatási minisztérium büdzséjéből fedezik a fizetéseket, a szaktárca pedig a megyei tanfelügyelőségeken keresztül osztja ki a juttatásokat.
Görbe Péter szerint a módosításra azért volt szükség, mert a tanügyi szakszervezetek többször jelezték, hogy változtatni kellene a fizetések átutalásának módján. Arra hivatkoztak, hogy év elején rendszerint késett az oktatók bére, mivel több önkormányzat késve fogadta el az évi költségvetést.
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő is megerősítette, hogy mindössze adminisztratív jellegű átállásról van szó. A Krónikának kifejtette:
„Valójában nem késnek a fizetések, hanem megváltozott az utalás időpontja” – magyarázta Kiss Imre. Egyébként ebben a hónapban, mivel 14-e vasárnapra esik, a tanügyben dolgozók január 12-én kapják meg bérüket. A háromszéki főtanfelügyelő azt is közölte: tulajdonképpen nem történt jelentős változás azzal, hogy immár nem az önkormányzatokon keresztül folyósítják a tanügyi béreket, hiszen eddig is a tanfelügyelőség koordinálta a kifizetéseket, csak a központból utalt pénzek átmentek az önkormányzatok számláján is.
– részletezte Kiss Imre. Ezt megerősítette Sztakics Éva sepsiszentgyörgyi alpolgármester is, aki lapunknak elmondta: az önkormányzat büdzséjén gyakorlatilag csak „átfolyt” a pedagógusbérekre szánt összeg.
Kiss Imre ugyanakkor arra is kitért: a társadalombiztosítási járulék egy részének az alkalmazottakra való átruházása nyomán várhatóan nem változik a pedagógusok bére, bár ez a gyakorlatban csak februárban derül ki. Hozzátette:
A vonatkozó rendelet ugyan még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, de az előzetes számítások szerint a megemelt fejkvótából befolyó összeget is Bukarestből kell kiegészíteni a fizetések biztosításához.
Raluca Turcan bejegyzésére egyébként Liviu Pop oktatási miniszter ugyancsak a Facebookon reagált. A tárcavezető azt ígérte: az összes tanügyi alkalmazott meg fogja kapni január 12-én, de legkésőbb 15-én decemberi bérét. A miniszter arra is kitért: eddig csak bizonyos oktatási tevékenységeket álltak kizárólag a tanügyi tárca büdzséjéből, például a diákoknak járó ösztöndíjakat, a tanulók ingázásának, valamint az országos vizsgák megszervezésének költségeit.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!