Jövőt építeni a végeken: zarándoklatra készül a közösségéhez, hitéhez ragaszkodó barcasági és királyföldi csángó magyarság

A Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklat2016-ban. Újabb találkozóra készülnek •  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

A Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklat2016-ban. Újabb találkozóra készülnek

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

Második alkalommal szervezik meg a Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklatát: Brassóban, Tatrangon, Zajzonban, Bácsfaluban tartanak rendezvényeket június 29. és július 2. között. A főszervező, Koszta István evangélikus püspökhelyettes, brassói lelkész beszélt az esemény jelentőségéről a Krónikának.

Kiss Judit

2023. június 26., 07:592023. június 26., 07:59

2023. június 26., 08:002023. június 26., 08:00

A barcasági és a dél-erdélyi szórványban élő magyarság számára fontosak azok az identitást meghatározó közösségi alkalmak, amelyek a keresztyén- és a magyar öntudat megerősítését, a hagyományok és gyökerek értékelését és újraértelmezését, az összetartozástudatunk erősítését szolgálják – olvasható a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház által szervezendő Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklatának felhívásában.

•  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház Galéria

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

Az idei, második rendezvénysorozatot a

„Boldog az a nép, amely tud neked ujjongani, amely orcád világosságában járhat” (Zsolt.89,16.) mottóval tartják június 29. és július 2. között,

az első zarándoklatra 2016-ban került sor. A főszervező, Koszta István evangélikus püspökhelyettes, brassói lelkész a Krónika megkeresésére elmondta, bár az elmúlt években nem tarthatták meg a zarándoklatot, de az életet nem lehet bezárni, az igazi kapcsolatokat nem lehet megszakítani, a közösségi igény pedig igenis él nap mint nap a gyülekezetekben, a lelkészek körében.

•  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház Galéria

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

A Barcaságban a lakosság alig 15 százaléka magyar

Idézet
Barcaság, a brassói régió magyar szempontból is rendkívül fontos, stratégiailag jelentős helye. Erdély egyik legfejlettebb gazdasági régiójáról beszélünk, ahol ma is kisebbségben, de mégis tömbben, jelentős számú iskolázott, jól képzett magyar ember él és dolgozik.

Brassó és vidéke összlakosságának kb. 70-80 évvel ezelőtt 40-45 százaléka volt magyar, magyar anyanyelvű, mára ez az arány 15 százalék alá csökkent, betudhatóan a nagyarányú román betelepítési politikának. Ma is nagy feladatunk, megtartani, erősíteni ezt a népességet” – mondta a püspökhelyettes.

Kifejtette, ez a vidék a Székelyföld és a tömbromán Dél-Erdély közötti etnikai határvonalon helyezkedik el, kitéve egy fokozott és tudatos évszázados asszimilációnak és a magyarság megléte, megmaradása, sőt számbeli, szellemi, anyagi gyarapodása azon is múlik, hogy a közösség életét szervező, szolgáló építő egyházak, oktatási intézmények, politikai képviselet, egyéb szerveződések milyen minőségű munkát végeznek, milyen intenzitással és mennyire szervezetten.

Koszta István, a a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház püspökhelyettese, brassói lelkész a június végén-július elején tartandó zarándoklat főszervezője •  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház Galéria

Koszta István, a a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház püspökhelyettese, brassói lelkész a június végén-július elején tartandó zarándoklat főszervezője

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

Koszta István azt is elmondta, hogy a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyházhoz tartozó hívek többsége a Barcaságban él, vagy a Barcaságból származik, csángó magyar eredetű.

Identitásőrzés a szórványban sötét korszakokban is

„Egyházunk jelenléte markánsan meghatározta és ma is meghatározza a barcasági lét mindennapjait. Feladatának tekinti a gyülekezetépítést, közösségszervezést, ennek keretében a vallási és kulturális értékek népszerűsítését. Nemzeti és vallási értékeink megőrzése mindig is fontos részét képezték hivatásának. A trianoni tragédia sem törte meg egyházunk, népünk alkotókészségét – száz év távlatából is azt látjuk, hogy az élet győzedelmeskedett” – fogalmazott Koszta István.

Mint mondta, küzdelmek és hosszú, sokszor végtelennek látszó, de következetes munka nyomán sikerült létrehozni a nagy-romániai önálló Evangélikus Egyházat: így kezdődött az erdélyi magyar evangélikusság önálló, kínkeserves zarándoklata Nagy-Romániában.

Idézet
Isten megtartotta népünket az egymást váltogató sötét korszakok ellenére is, mi pedig szülőföldünkön élünk, alkotunk, jövőről álmodunk.

2016. június 30. – július 2. között tartottuk meg a Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Reformációi Zarándoklatát első ízben, a találkozó a szórványban élő magyar közösségeink identitását meghatározó és megerősítő, az összetartozás érzését tápláló, a gyökerek és hagyományok értékelését és újraértelmezését formáló alkalom volt” – mutatott rá Koszta István. Hozzátette, a találkozó elsődleges célja a dél-erdélyi csángó magyar szórványközösségek megerősítése és identitásának formálása volt, ugyanakkor

fontosnak tartották, hogy egy olyan alkalmat teremtsenek, ahol minden csángó magyar találkozhat. Így együtt lehetett a moldvai, a gyimesi, a barcasági, sőt az országhatárokon túli, magát csángó magyarnak valló, vagy a csángókkal szimpatizáló személy is.

Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház püspöke a  Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklatán 2016-ban •  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház Galéria

Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház püspöke a Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklatán 2016-ban

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

Sikeres rendezvény volt, több mint 2500 résztvevővel, a találkozó nagy hatással volt a barcasági magyar közösségre.

Újra becsülete lett a csángó viseletnek

Koszta István arról is beszélt, hogy a találkozónak köszönhetően többek között a csángó ruhának ismét nagy becsülete lett, előkerültek a szőttesek a ládafiából és felkerültek a családi asztalokra, elkezdődött egy értékmegőrző visszarendeződés, amely az ősi hagyatékot előásta. „Előkerültek a csűrökben kallódó szövőszékek és elkezdődött a szövés, az értékmentés.

Idézet
Asszonyok gyűltek össze, és szövő-, varró-, hímzőköröket hoztak létre Hétfaluban, elkezdődött a csángó ruhák varrásának ideje. Büszkén mondogatják egymásnak, hogy a következő találkozóra mindenkinek lesz népviselete. Íme, micsoda ereje van egy olyan közösségi alkalomnak, ahol az eredetiség van kihangsúlyozva”

– fogalmazott a püspökhelyettes.

Annak fontosságát emelte ki, hogy felismerik, hogy Isten úton levő népe, és együtt erősek. „Bátorítjuk, gyámolítjuk egymást ezen az úton, tudatosul bennünk, hogy összetartozunk! Ebben és az ilyenszerű élethelyzetben lélegzik a közösségünk. 2020. július 2-5. között került volna megszervezésre a II. Barcasági és Királyföldi Csángó Magyarok Zarándoklata, de sajnos a koronavírus okozta járvány miatt a rendezvény elmaradt. Elmaradt a találkozás élményeiből fakadó lelki töltekezés. Pedig szórványban kihangsúlyozottan fontos a személyes találkozás, amit nem lehet virtuálisan pótolni, hiszen az online tér, a szintetikus, mesterséges „valóság” nem helyettesítheti az életet, a megélt közösségi létezést, a személyes jelenlétet, a kézfogást, az ölelést” – mutatott rá a püspökhelyettes.

A barcasági csángó magyarok  találkozójának köszönhetően a csángó ruhának ismét nagy becsülete lett, előkerültek a szőttesek a ládafiából •  Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház Galéria

A barcasági csángó magyarok találkozójának köszönhetően a csángó ruhának ismét nagy becsülete lett, előkerültek a szőttesek a ládafiából

Fotó: Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház

Mint mondta, ezért, Isten segítségében bízva 2023-ban sem tesznek le tervükről és június 29. és július 2. között az adott lehetőségek szerint megszervezik ezt a fontos találkozót. „Elengedhetetlen tehát az erős újrakezdés egyházunk életében. Ki kell lépnünk az online térből az valós életbe.

Idézet
A keresztyénség tartalmának, életgyakorlatának a lényege a communió, a látható, valóságos közösség, a valóságosan jelen levő Jézus Krisztussal és egymással.

Ebben a közösségben, a mi nagy családunkban szeretnénk gyümölcsöztetni az előző találkozó emlékét és lelkületét” – fogalmazott. Hozzátette, szeretnék, ha ez a rendezvény gyülekezeteik tagjait újból megszólítaná, összegyűjtené. „Jó lenne, ha a pürkereci templomhegy zarándokhellyé válna, ahonnan minden ember az összetartozás hitében megerősödve, térjen haza. Erős vár a mi Istenünk!” – fogalmazott a püspökhelyettes.

Brassó, Tatrang, Pürkerec, Zajzon

A zarándoklat június 29-én a Brassó megyei Bácsfaluban kezdődik. A Hazatérés versus elvándorlás a népszámlálási statisztikák tükrében című kerekasztal-beszélgetésen jelen lesz Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Markó Attila politikus, valamint Gál József vállalkozó az Amerikai Egyesült Államokból, házigazda Adorjáni Dezső Zoltán püspök. Tatrangon az evangélikus templomban tartanak áhítatot, majd néprajzi előadás, kiállítás, táncház szerepel a programban.

Június 30-án a rendezvénysorozat keretében, Barcaság reformációjára és Johannes Honterusra emlékezve vesperás istentiszteletet tartanak a brassói Fekete templomban, igét hirdet Kondor Péter magyarországi evangélikus püspök, beszédet mond Adorjáni Dezső Zoltán püspök, Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, a zarándoklat fővédnöke.

Július 1-én, a zarándoklat keretében a résztvevők ellátogatnak a pürkereci templomhegyhez, ahol istentiszteletet tartanak, igét hirdet Adorjáni Dezső Zoltán püspök, beszédet mond Kövér László házelnök, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, valamint Kirsch Gábor Ferenc, az RMDSZ Brassó megyei szervezetének elnöke. Tartanak szabadtéri sokadalmat vásárral, hagyományos termékek bemutatásával. Július 2-án a Brassó megyei Zajzonban istentiszteletet tartanak, újraszentelik a felújított istenházát. A részletes program az eseményről a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház Facebook-oldalán található.

korábban írtuk

A Hagyományok Háza könyvajándéka barcasági iskoláknak
A Hagyományok Háza könyvajándéka barcasági iskoláknak

A Hagyományok Háza könyvcsomagjával és egy magánadománnyal gazdagodott az apácai Apáczai Csere János Általános Iskola, valamint a Keresztvári Általános Iskola könyvtára. Az ajándékot az intézmény munkatársa adta át.

korábban írtuk

Anyanyelven kínál tartalmas programokat minden korosztálynak az 5. Barcasági Gyermekfesztivál Brassóban és környékén
Anyanyelven kínál tartalmas programokat minden korosztálynak az 5. Barcasági Gyermekfesztivál Brassóban és környékén

Kisgyerekektől a kamaszokig minden korosztályt megszólító tartalmas programokat kínál november 7–11. között a Barcasági Gyermekfesztivál Brassóban és a környező falvakban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat