Fotó: Barabás Ákos
Lassan hagyománnyá vált, hogy különböző okok miatt rendszerint megdrágulnak a húsvéti ünnepi asztal főbb kellékei. Többe kerül a bárányhús, és az időjárási viszonyok miatt fokozatosan emelkedik a zöldség és gyümölcs ára is.
2018. március 29., 10:232018. március 29., 10:23
2018. március 29., 10:402018. március 29., 10:40
Az előző évhez viszonyítva többet kell költeniük a húsvéti bevásárlókosárba való ünnepi kellékekre azoknak, akik az utolsó percre hagyták a bevásárlást. A termelők szerint az elmúlt hetek időjárása miatt a zöldség- és gyümölcsfélék, a piacon mutatkozó hiány, valamint a többletkiadások miatt a bárányhús
A legnépszerűbb termékek húsvét előtt továbbra is a tojás, a sonka és a kalácsok, valamint a különböző sütemények és a csokitojások, csokinyuszik. Húsvét előtt rendszeresen 30-40 százalékkal emelkedik a tojásforgalom is.
Az állattenyésztő szervezetek szerint a bárányhús nemcsak a húsvét közeledte miatt lesz drágább, mint ahogy az már megszokottá vált, hanem a tenyésztési nehézségek, a dráguló táp és munkadíj miatt is. A hó miatt a gazdák nem tudták időben kihajtani a nyájakat, így több takarmány fogyott, ami a tenyésztőknek jelentős költségnövekedést okoz.
Florin Dragomir, az Eco Mioriţa Egyesület vezetője viszont azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy a bárányok nagy hányadát Olaszországba, Spanyolországba és Görögországba exportálták, ezért hiány keletkezett a piacon, ezzel is magyarázható, hogy
Fotó: Haáz Vince
A csíkszeredai piacon a hét elején már 30 lej körüli áron kínálták a bárányhúst, ami helyi szinten 3-4 lejes drágulást jelent az előző évhez képest. A munkatársunk által megkérdezett eladók szerint az áremelés azzal magyarázható, hogy idén korábbi időpontra esett a húsvét, így fiatalabb bárányokat vágtak le eladásra.
„Egyelőre csak nézelődni jöttem a csíkszeredai piacra, hogy mi mennyibe kerül, mivel egyedül élek, ezért csak 1-2 kilónyi bárányhúst vennék, de nagyon drágának találom az árát” – válaszolta érdeklődésünkre egy idős asszony, aki Szentegyházáról jött be a megyeszékhely zöldségpiacára. Egy másik vásárló hölgyet is megkérdeztünk, ő elmondta, bárányhús helyett inkább szárnyashúst, kevés kolbászt, meg némi sonkát vesz húsvétra. Élősúlyban egyébként 12–15 lejért értékesítik a bárányhús kilogrammját.
Az otthoni, hagyományos bárányvágás idén is megengedett, ha az állat húsát kizárólag szűk családi körben fogyasztják el, és nem kerül eladásra. A kellemetlenségek elkerülése végett a szakemberek azt javasolják a lakosságnak, hogy
A tavaszi fagyok áthúzták a romániai zöldség- és gyümölcstermesztők számításait, így már biztosra vehető, hogy idén is jelentős drágulásokra lehet számítani a piacokon – ezt a hét elején Petre Daea mezőgazdasági miniszter is megerősítette. Az eddigi felmérések szerint
Tudor Dorobanţu, a zöldség- és gyümölcstermesztők országos szakszervezetének főtitkára a hét elején már arról beszélt, hogy a fagykárok miatt a termelők már jelentős terméskieséssel számolnak. „Valahogyan meg kell térüljenek a többletkiadások, nincs mit tenni” – summázta a szakszervezeti vezető. A terméskiesés miatt az importnövekedésre is mindenképp számítani kell.
Fotó: Pál Árpád
Szakértők szerint a zöldség- és gyümölcsfélék már 10 százalékkal többe kerülnek, mint januárban, mi több, a gyümölcsfélék idén már másodszor drágulnak látványosan. Szerdán egyébként a marosvásárhelyi piacon a zöldhagyma kötéséért 2 lejt kértek el, a hónapos retek kötése 1-2 lejbe került, egy fej salátáért 3 lejt kellett fizetni. Egy házi tojásért már 1 lejt is elkérnek. Ha az üzletben vásárolunk tojást, több méret és árkategória között válogathatunk. A legolcsóbbnak 60 bani darabja, a legdrágább 1,50 lejbe kerül.
Uniós „juhnagyhatalom” Románia
Románia a juhállomány tekintetében az Európai Unió országai közül a harmadik helyet foglalja el, az állatok száma 9,8 millió körüli. Ennél több juhot csak Nagy-Britanniában (24,5 millió) és Spanyolországban (15,9 millió) tenyésztenek – derül ki az Eurostat nemrég közzétett adataiból. A mezőgazdasági kereskedelmi mérleg szerint 2017 első három negyedévében Románia 315 millió euró értékben exportált élő állatot a világ különböző országaiba, ez 15 százalékkal több, mint egy évvel korábban (275 millió euró). A legfrissebb adatok szerint Romániában az egy főre számított bárányhúsfogyasztás 2,6 kg volt az elmúlt évben. A fogyasztási csúcs húsvét körül van, a bárányhússzükségletet nagyrészt belföldi forrásokból fedezik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!