Asztalos Csaba 2005 óta irányítja a testületet
Fotó: Facebook/Fondul ONG în România
Az intézmény függetlenségének megőrzését tekinti következő öt éves elnöki mandátuma prioritásának Asztalos Csaba, akit újraválasztottak az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) élére.
2020. július 01., 14:412020. július 01., 14:41
2020. július 01., 14:492020. július 01., 14:49
Az intézmény kilenc fős vezető testülete szerdán tartotta alakuló ülését, miután előző nap a parlament szavazata nyomán részlegesen megújult a diszkriminációellenes tanács összetétele. A CNCD államtitkári rangú köztisztviselők alkotta igazgatótanácsának tagjai közül idén hatnak lejárt a mandátuma, közülük hármat újraválasztottak. A testület új tagja lett Horia Grama, Kovászna megye volt prefektusa, Adrian Diaconu szociáldemokrata szenátor és Cătălina Olteanu emberi jogi aktivista.
Asztalos Csaba, a testület jelenlegi elnöke továbbra is az Országos Diszkriminációellenes Tanácsban tevékenykedhet a parlament keddi szavazása szerint, míg a bizottságba pályázó Dan Tanasă nem kapott bizalmat. Eközben megszavazták Románia új nemzetvédelmi stratégiáját is, amelyben már erőforrásként tekintenek a kisebbsége
Az alelnök az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) által támogatott Adrian Diaconu lett. Az RMDSZ által jelölt Asztalos Csaba megválasztását követően a Krónikának elmondta, továbbra is prioritásnak tekinti az intézmény függetlenségének megőrzését. A régi-új elnök fontosnak nevezte, hogy az intézmény hatékonyan jelen legyen a hazai közéletben, és minden hátrányos megkülönböztetést érintő megkeresésre objektív döntést hozzon. A diszkriminációellenes tanácsot 2005 óta irányító Asztalos Csaba azt is fontosnak tartja, hogy olyan szakembereket neveljenek ki, akik majd a helyükre léphetnek. A CNCD vezetője ugyanakkor megköszönte az RMDSZ-nek az újraválasztásához nyújtott támogatást; Asztalos korábban az RMDSZ-ben politizált, tagságáról azonban le kellett mondania.
Asztalos Csaba egyébként előző nap a parlamentben 288 támogató voksot kapott, 34-en szavaztak ellene. A szavazás szerint Adrian Diaconu (PSD jelöltje), Horia Grama (PSD), Asztalos Csaba (RMDSZ), Cristian Iura (PNL), Mariana Moț (PNL), Claudia-Sorina Popa (PNL) és Cătălina Olteanu (USR) került be a CNCD igazgatótanácsába.
Egyébként a CNCD hatáskörébe tartozik, hogy a panaszosok beadványának helyt adva, vagy hivatalból indított eljárás nyomán megállapítsa a faji, etnikai, nemi, vallási, szociális és más természetű hátrányos megkülönböztetés tényét, és megnevezze a felelőst. A diszkrimináció kihágásnak számít, a vétkest pedig a CNCD figyelmeztetésben részesítheti, vagy bírságot szabhat ki rá. Az egyének kárára történt hátrányos megkülönböztetést ezer lejtől 30 ezer lejig terjedő bírsággal lehet büntetni, csoportok diszkriminációja esetében pedig a büntetés 2000-től 100 ezer lejig terjedhet.
A diszkriminációs tanács tavaly több mint 900 ügyet vizsgált, ebből csaknem 200 esetben állapított meg diszkriminációt, és több mint 100 esetben szabott ki átlagosan 3350 lejnyi bírságot. A CNCD által elmarasztalt személyek közigazgatási bíróságon támadhatják meg a tanács határozatát. A tavaly elbírált több mint kétszáz óvás közül a bíróság az esetek több mint 80 százalékában megerősítette a CNCD döntését.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!