Asztalos Csaba a titkos szavazáson 288 támogató voksot kapott, 34-en szavaztak ellene
Fotó: Facebook/ARDOR
Asztalos Csaba, a testület jelenlegi elnöke továbbra is az Országos Diszkriminációellenes Tanácsban tevékenykedhet a parlament keddi szavazása szerint, míg a bizottságba pályázó Dan Tanasă nem kapott bizalmat. Eközben megszavazták Románia új nemzetvédelmi stratégiáját is, amelyben már erőforrásként tekintenek a kisebbségekre.
2020. június 30., 18:292020. június 30., 18:29
2020. június 30., 18:322020. június 30., 18:32
Megszavazta a parlament plénuma keddi ülésén az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) igazgatótanácsának hét új tagját. A tagságra pályázó 23 személy közül
Végül a szavazás szerint Adrian Diaconu (PSD jelöltje), Horia Grama (PSD), Asztalos Csaba (RMDSZ), Cristian Iura (PNL), Mariana Moț (PNL), Claudia-Sorina Popa (PNL) és Cătălina Olteanu (USR) került be az igazgatótanácsba. Az így megalakuló új testület saját soraiból választja meg a – jelenleg Asztalos Csaba vezette – CNCD új elnökét.
Benkő Erika, az RMDSZ parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, a plénumban nem volt meghallgatás és vita, csak felolvasták a jelöltek listáját, majd elkezdődött a titkos szavazás. Felidézte: egy nappal korábban a képviselőház és a szenátus jogi és emberi jogi bizottságai, valamint az alsóház esélyegyenlőségi bizottsága mind a 23 pályázó jelölését pozitívan véleményezte. „Furcsa módon ott sem volt meghallgatás, csak a listára kellett szavazni” – idézte fel a háromszéki politikus.
A Benkő Erika által vezetett Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat különben óvást nyújtott be Dan Tanasă jelölése ellen: ebben megfogalmazták, miért nem alkalmas a tisztség betöltésére. Többek között leszögezték,
– foglalta össze az óvásban felsorolt érveket Benkő Erika, aki a bizottságban nem szavazta meg a listát, éppen azért, mert Dan Tanasă is szerepelt rajta. A bizottságokban egyetlen óvást sem vettek figyelembe, arra hivatkozva, hogy a jelöltek adminisztratív feltételeket kell teljesítsenek. „Fontos, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak pártatlan, objektív szemléletű tagjai legyenek, akik nem azért kerülnek be oda, hogy egy közösség ellen munkálkodjanak” – szögezte le Benkő Erika.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) igazgatótanácsában szeretne helyet kapni a magyar szimbólumok székelyföldi használata és a magyar feliratok elleni pereiről ismert Dan Tanasă blogger, a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) elnöke.
Kedden szavazott a parlament az ország új nemzetvédelmi stratégiájától is – tájékoztatott Benkő Erika. Felhívta a figyelmet, hogy a dokumentumban
Az RMDSZ éppen ezért megszavazta a stratégiát, bár korántsem találják ideálisnak azt. A stratégiában az szerepel, hogy Oroszország jelent veszélyt a térségre. Ez annyira erőteljes hangvételű, hogy már szinte hadüzenet – értékelte Benkő Erika. Hozzátette, a dokumentum szerint prioritás a román nemzeti identitás és a román jogállam megerősítése, és veszélyként határozza meg az illiberális demokráciát.
A képviselőház és a szenátus együttes plénumának Klaus Iohannis államfő küldte elfogadásra a Románia 2020–2024-es időszakra vonatkozó nemzeti védelmi stratégiáját. A stratégia elfogadását 311 törvényhozó támogatta, négyen ellene voksoltak, 38-an tartózkodtak a szavazáskor. A dokumentum öt fejezetre tagolódik.
Az első Románia NATO- és EU-tagságából kiindulva vázolja a modern Románia jövőképét, a második a biztonsági érdekeket és célkitűzéseket sorakoztatja fel, a harmadik a nemzetközi biztonsági környezetet taglalja, a negyedik a fenyegetésekre és kockázatokra fókuszál, az ötödik pedig megszabja az ország biztonsága biztosításának főbb módozatait és irányvonalait. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói tartózkodtak a stratégiáról való szavazáskor, mivel kifogásolták, hogy a dokumentum nem sorolja a prioritások közé a korrupció elleni küzdelmet.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
szóljon hozzá!