A tisztázatlan tulajdonjogi problémák megoldása érdekében a következő nyolc évben az ország teljes területét felmérik és telekkönyvezik, az érintett tulajdonosoknak pedig nem kell fizetniük a procedúráért, mivel állami költségvetési és európai uniós forrásokból finanszírozzák – derül ki az új kataszteri jogszabályból.
2015. május 26., 19:122015. május 26., 19:12
Az alkalmazási módszertan egyelőre még kidolgozásra vár, de azt már tudni lehet, hogy az ingyenes programot már ősztől beindítaná a kormány – tudta meg a Krónika Márton Árpád parlamenti képviselőtől.
„Pontosan meg kell jelölni a pénzforrásokat, le kell szögezni, hogy ki és mikor végzi el a munkát. Mindez még hátravan, de az már biztosra vehető, hogy minden településen más időpontban rajtol a program, ezért résen kell majd lenni, mert soha vissza nem térő alkalomról van szó, annak lejárta után ismét fizetni kell majd a telekkönyvezésért” – avatott be a részletekbe a sepsiszentgyörgyi politikus.
Van, ahol újdonság a telekkönyv
A nemzeti kataszteri és telekkönyvezési programra a kormány 1,2 milliárd eurót költene el saját kasszájából, természetesen uniós támogatással kiegészítve. A kataszteri törvény szerint az eljárás során térítésmentesen lehet rendezni az eddig elhanyagolt hagyatéki ügyeket is, nem kell fizetni sem a közjegyzőnek, sem a topográfusnak, sem a telekkönyv kiállításáért.
Márton Árpádtól megtudtuk továbbá, az ország számára létfontosságú a telekkönyvi nyilvántartási rendszer aktualizálása, hiszen néhány éven belül csak azok kaphatnak területalapú és állattartás után járó uniós támogatásokat, akik fel tudják mutatni a tulajdont igazoló törvényes dokumentumokat. Romániában Erdélyt és Bukovinát kivéve nem volt telekkönyv, tehát sok helyen nemcsak pontra kell tenni, hanem a rendszert kell létrehozni.
„Sok helyen nincsenek birtoklevelek, nem történt meg a pontos felmérés, a hagyaték, a telekkönyvezés, a tulajdonosok csak használják a földeket, de a hivatalos ügyintézést elhanyagolták, mert nem volt rá pénzük. Ahol nem volt kollektivizálás – Háromszéken például Magyarhermányban vagy Zalánpatakon –, egy évszázada semmit nem jegyeztek be a telekkönyvekbe, ilyen esetben is segítséget jelent a program a tulajdonviszonyok tisztázására” – magyarázta a parlamenti képviselő.
Ugyanakkor a program célja, hogy tisztázza a szomszédos közigazgatási egységek közötti vitás területek helyzetét, például Kovászna és Hargita megyék területvitáját a Kárpát-kanyaron túli megyékkel.
„A törvény tulajdonképpen három kategóriára vonatkozik. Az első, akik megkapták a birtoklevelet, de nem telekkönyveztették tulajdonukat a költségek miatt. Egy másik csoport még meg sem kapta a birtoklevelet, rájuk később kerül sor, szükséges ugyanis a tulajdonjogot igazoló lap, de a törvény szabályozza az akár szomszédok, akár települések, akár megyék közötti vitatott területek rendezésének módját, és addig is, amíg mindez tisztázódik, a jelenlegi határok között elkezdik a munkát. Külön kategóriába tartoznak azok a települések, amelyekben az utolsó telekkönyvi bejegyzések 100–150 évesek, ezek esetében nagy segítséget jelent a hagyatéki ügyek ingyenes intézésének lehetősége” – tudtuk meg a politikustól.
Csak az állam pénze segít
Márton Árpád hangsúlyozta, egyértelmű volt, hogy ezen a területen csak akkor teremthető rend, ha a költségeket az állam állja, hiszen a magánszemélyeknek, önkormányzatoknak nincs erre pénzük. Úgy értékeli, a jogszabálynak több jótékony hatása is lehet, hiszen amellett, hogy tisztázhatja a tulajdonjogi viszonyokat, több munkahely jön létre, a földmérő cégeknek szakembereket kell alkalmazniuk. „Fellendítheti az ingatlanpiacot is, ha a rendezett tulajdonviszonyok megkönnyítik az adásvételt” – tette hozzá.
Hivatalos becslések szerint Romániában a mintegy 40 millió ingatlan 20 százaléka városi, 80 százaléka pedig vidéken található, ellenben a telekkönyvi nyilvántartásokban jelenleg csupán 7,4 millió szerepel. Kormányforrások szerint csak hét közigazgatási egységnek van teljes telekkönyvi nyilvántartása.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!