Fotó: Iochom Zsolt
Jubileumi tanévnyitó ünnepséget tartott pénteken Csíkszeredában a gödöllői Szent István Egyetem (SZIE), amely 25 éve indította el kihelyezett agrártagozatát a székelyföldi megyeszékhelyen.
2016. szeptember 25., 19:112016. szeptember 25., 19:11
A Márton Áron Gimnázium dísztermében tartott rendezvényen részt vett a vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzést idén kezdő 40 hallgató, illetve a vadgazda mérnöki magiszteri képzésre beiratkozott 25 fiatal is.
Palkovics László magyarországi oktatási államtitkár ünnepi beszédében hangsúlyozta: ami negyed évszázada még csak a reményt jelentette a székelyföldi fiataloknak, mára valósággá vált. „A külhoni magyarság esélye a tanulásban rejlik, a legnagyobb lehetőség a fiatalság számára pedig az elsajátítható és a munkaerőpiacon hasznosítható széles körű ismeretek megszerzése. Minderre lehetőség nyílik a képzés révén” – fejtette ki Palkovics.
Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérum parlamenti államtitkára arról számolt be: a Szent István Egyetem jogelődje, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem volt az első felsőoktatási intézmény, amely a Székelyföldön magyar nyelvű kihelyezett képzést indított. Azóta Csíkszeredában ezernél is több oklevelet osztottak ki a fiataloknak, akiknek „korszerű elméleti és gyakorlati ismereteket, valamint piacképes tudást” adtak át. Nagy István azt is elmondta: közös érdek a határon túli magyarság szellemi, gazdasági és kulturális fejlődése, amelyhez a magyar kormány lehetőségeihez mérten minden támogatást megad.
Az elsőéves hallgatókat Tőzsér János, a felsőoktatási intézmény rektora is köszöntötte, történeti áttekintést nyújtva a kihelyezett képzés elmúlt negyed évszázadáról, Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora pedig a felsőoktatás fontosságáról és az egyetemeknek a régióban betöltött meghatározó szerepéről beszélt. Jakab István, az Országgyűlés alelnöke úgy vélte: a Szent István Egyetemen szerzett ismeretekkel a hallgatók a világ bármely pontján megállják helyüket, de a legfontosabb, hogy a Székelyföldön anyanyelvükön sajátíthatják el a tudást.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.
Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
szóljon hozzá!