Fotó: Facebook/Nagyváradi Állami Filharmónia
Huszonkét év után jelentős sikert könyvelhet el a nagyváradi római katolikus püspökség: a kommunizmus idején elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatásával foglalkozó bizottság visszaszolgáltatta az egykori Katolikus Kör épületét, amelyben jelenleg a nagyváradi filharmónia működik.
2024. február 12., 16:022024. február 12., 16:02
2024. február 12., 17:352024. február 12., 17:35
Bár a testület még tavaly december 15-én döntött az ingatlan visszaszolgáltatásáról, hivatalos bejelentés nem volt, így csak hétfőn derült ki.
A püspökség még 2002-ben nyújtotta be a visszaigénylési kérelmet, vagyis több mint két évtizedig tartott, amíg megszületett a kedvező döntés a filharmónia mellett a Francisc Hubic Művészeti Népiskolának is otthont adó ingatlanról.
Mivel az épületben működő filharmóniát a megyei önkormányzat üzemelteti, a visszaszolgáltatást ez az intézmény próbálta akadályozni, amikor román vezetés állt az élén.
Kiss liberális párti utódja, a nemzeti liberális párti Cornel Popa megyei önkormányzati elnöksége idején a megyei tanács azzal az érvvel próbálta megakadályozni az ingatlan visszaszolgáltatását, hogy a 117/1948-as rendelet értelmében a kommunista hatóságok csupán két épületet államosítottak, azóta viszont két újabb épületrészt húztak fel.
Ilyen esetekben pedig a restitúciós törvény lehetővé teszi, hogy ne természetben szolgáltassák vissza az ingatlant, hanem kárpótlást fizessen az állam.
Egy megkötéssel: a püspökségnek még tíz évig meg kell tűrnie az ingatlanban a filharmóniát.
Nem biztos azonban, hogy a megyei önkormányzat annyiban hagyja a dolgot: Ilie Bolojan, a megyei közgyűlés elnöke a Jurnal Bihorean című helyi román lapnak elmondta, hogy
Călin Gal, a megyei tanács alelnöke ugyanakkor a Bihoreanul című lapnak úgy nyilatkozott:
Már csak azért sem, mert a megyei önkormányzat a Körösvidéki Múzeumnak otthont adó volt magyar királyi honvéd hadapródiskola épületéhez közeli telken jókora kulturális központot épít zöldmezős beruházásként.
A megyei önkormányzat amúgy csak február elején értesült a visszaszolgáltatás tényéről.
A lapnak
Már csak azért is, mert 2022-ben – amikor az épület belseje után a hosszú ideig felemás színekben „tündöklő” homlokzatot is példásan restaurálták – megállapodást kötöttek a megyei önkormányzattal, hogy amennyiben a püspökség jogerősen visszakapja az épületet, a megszabott tízéves határidőn túl is otthont adnak benne a kulturális intézménynek.
Amúgy
Az irgalmas rend által felépíttetett, majd a magyar államnak bérbe adott egykori Pénzügyi palotát az egyház visszakapta, de a megyei önkormányzat fellebbezett, és a katolikus egyház bizonyítékait és az azokon alapuló korábbi restitúciós döntést sutba dobva a román bíróság végül ismét elvette az ingatlant jogos tulajdonosától, és a Bihar megyei önkormányzatnak ítélte.
Az épület jelenleg felújítás alatt áll, és a megyei önkormányzat új székhelyét alakítják ki benne.
Ifj. Rimanóczy Kálmán tervezte a visszaszolgáltatott ingatlant
A katolikus egyháznak most visszaszolgáltatott impozáns, 832 négyzetméter alapterületű belvárosi ingatlant – amely a Szilágyi Dezső (Moszkva) utcában, a színház mögött, az Ady Endre Gimnázium tőszomszédságában áll –1895-ben építtette a Katolikus Kör, amit Schlauch Lőrinc bíboros támogatásával hoztak létre. Ifj. Rimanóczy Kálmán tervezte eklektikus stílusban. 1914-ben Sztarill Ferenc tervei alapján bővítették egy új, 936 négyzetméteres szárnnyal.
Szabad téren kezdődik el csütörtökön a nagyváradi filharmónia új évada, renoválják a filharmóniának is otthont adó épületet, a tervek szerint októberben beltéren tarthatnak koncerteket – mondta el Meleg Vilmos, az intézmény főigazgatója.
Saját forrásból lát hozzá, de európai uniós támogatással fejezné be Nagyvárad egyik leglátványosabb műemlék épületének felújítását a Bihar megyei önkormányzat. Az intézmény új székhelye 2025-re készülne el.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
szóljon hozzá!