Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Meg lett mentve a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár – közölte a román művelődési miniszter. Raluca Turcan „Románia történelme valódi lapjának” nevezte a Batthyáneumot.
Megfellebbezte a Bihar megyei önkormányzat az egyházi javak visszaszolgáltatásával foglalkozó testület döntését, amellyel visszaadta az egykori katolikus kör belvárosii épületét a római katolikus egyháznak.
Huszonkét év után jelentős sikert könyvelhet el a nagyváradi római katolikus püspökség: a kommunizmus idején elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatásával foglalkozó bizottság visszaszolgáltatta az egykori Katolikus Kör épületét.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség – a többi történelmi egyházakhoz hasonlóan –, évtizedek óta vívja sajátos harcát egyházi vagyonának restitúciójáért. Számtalan peres eljáráson vannak túl, és eddig 114 restitúciós kérésüket tagadták meg.
Elfogadhatatlan a román legfelsőbb bíróságnak az egyházi ingatlanok restitúciójára vonatkozó legújabb döntése, mert rossz precedenst teremt: megkérdőjelezi a tulajdonjogot, és törvényesíti a „kommunisták lopását” – jelentette ki Kelemen.
Drasztikusan megnehezíti a magyar egyházak ingatlanjainak restitúcióját a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék új határozata. A Krónikának nyilatkozó jogász szerint a bíróság olyasmit vár el az egyházaktól, ami a 19. századi jogrendben nem is létezett.
A kolozsvári Bánffy-palota mintegy háromnegyed részének átadását kérték az épületben működő Kolozsvári Művészeti Múzeumtól Nicolae Roșca vállalkozó örökösei – írta szombaton a kolozsvári Szabadság napilap.
Két évtizede tart a Zilahi Református Wesselényi Kollégium restitúciója. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület által visszaigényelt ingatlan sorsa az alkotmánybíróságtól függ. Az évforduló kapcsán kikértük az egyház vezetőségének álláspontját.
A kommunizmus idején elkobzott erdőterületeknek a jogos tulajdonoshoz történő visszakerülése számára teremti meg a jogi keretet a bukaresti képviselőházban szerdán megszavazott jogszabály.
Azokra az erdélyi magyar földbirtokos, nemesi családokra emlékeztek a hónap elején, melyeknek tagjait – több ezer személyt – 74 évvel ezelőtt jogtalanul deportált kényszerlakhelyre a kommunista rezsim.
„Amíg Brüsszel messze van és alkalmatlan bármit végrehajtani, addig a sajtó és a hivatalok számára azt hazudik a román állam, amit szeretne” – jelentette ki a Krónikának a romániai restitúciós folyamat kapcsán báró Bánffy Farkas.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) keddi döntésében úgy találta, hogy a romániai kommunista rezsim alatt államosított ingatlanok visszaszolgáltatási mechanizmusa nem megfelelő és továbbra sem működőképes.
Tizennégy év pereskedés után birtokba vehetik a Bánffy-örökösök 2200 hektáros erdőterületüket Maros megyében, miután az igazságszolgáltatás tetemes bírság kiszabásának terhe mellett a birtoklevél kiállítására kötelezte a területi prefektust.
Az alkotmánybírósághoz kerül a zilahi Wesselényi-kollégium restitúciójának ügye a bukaresti legfelsőbb bíróság határozata, a zilahi polgármesteri hivatal akadékoskodása nyomán.
Nicolae Ciucă miniszterelnök hétfői döntése értelmében bizottság jön létre a tulajdon-visszaszolgáltatási folyamatra vonatkozó jogszabályok módosításának kidolgozására.
Alapjaiban kellene megdönteni a kolozsvári Bánffy-palota visszaszolgáltatását elérő fél érvelését – véli Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat alelnöke. Az RMDSZ politikusa szerint a megyei tanács legrosszabb esetben megvásárolja az ingatlant.
Meglehetősen borúlátóan vázolták a romániai vagyonrestitúció kilátásait jogászok, egyházfők, politikusok Markó Attilának az egyházi ingatlan-visszaszolgáltatás gyakorlatáról szóló kötete Kolozsvárt rendezett bemutatóján.