Magyar feliratokat kérnek a négyfalusi magyarok. Géczi Gellért, a Brassó megyei város alpolgármestere és három önkormányzati képviselő írta alá a beadványt: arra kérik Nistor Radu Florea polgármestert, hogy érvényesítse a törvényt, és helyezzen ki kétnyelvű feliratokat a közintézményekre.
2014. április 28., 17:292014. április 28., 17:29
Géczi Gellért (képünkön) hétfőn a Krónika érdeklődésére elmondta, a beadványukra még nem kaptak választ, sőt a polgármester még informálisan sem hozta szóba kérésüket, nem jelezte, hogy tárgyalna a témáról. Ha addig nem kapnak választ, a következő tanácsülésen újra felvetik a kétnyelvű feliratok kérdését, bár Géczi Gellért szerint a polgármester és a román tanácstagok valószínűleg „nem örülnek majd ennek”.
„Mi végezzük a kötelességünket, hiszen a törvény a mi oldalunkon áll, a 2011-es népszámlálási adatok szerint Négyfalu magyar lakosságának aránya meghaladja a 20 százalékot, tehát kötelező a közintézményeken a kétnyelvű feliratok biztosítása” – érvelt az alpolgármester.
A négyfalusi magyar elöljárók ugyanakkor a beadványban emlékeztetnek, hogy idén februárban Dorin Florea marosvásárhelyi polgármestert 8000 lejre büntette meg az Országos Diszkriminációellenes Tanács, amiért nem biztosította a kisebbségek kétnyelvűségre vonatkozó jogait. A marosvásárhelyi polgármestert 2011-ben is megbírságolták, mert a tanintézetek homlokzatára nem tetette ki a kétnyelvű feliratokat.
A négyfalusiak szerint a marosvásárhelyi eset egyértelmű precedens, ugyanakkor hivatkoznak a 2001/215-ös közigazgatási törvényre, valamint az európai nyelvek chartájára, amelyek szintén szavatolják a kétnyelvűséget.
Arra is felhívják a négyfalusi polgármester figyelmét, hogy a tőlük alig négy kilométerre levő Tatrangon megoldották a kétnyelvűséget, az ottani polgármester minden közintézményre kitetette a feliratokat. Megemlítik továbbá, hogy a George Moroianu Gimnáziumban sincsenek magyar feliratok, a városhoz tartozó falvak általános iskoláiban és óvodáiban is hiányoznak, s nincsenek a közintézményeken sem.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!