Fotó: Biró István
2012. június 01., 07:522012. június 01., 07:52
Kötő József úgy fogalmazott: a Kolozsvári Magyar Napok rendezvénysorozat megszervezését tekintve a térfoglalás a legnehezebb feladata, sikerült valamennyi szükséges írásos engedélyt megszerezniük, továbbá emlékeztetett: a helyi és a megyei önkormányzattól 70 ezer lej értékű támogatást lobbiztak ki az RMDSZ önkormányzati képviselői.
Máté András ugyanakkor arról beszélt, hogy a RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által paritásos alapon a magyar napok megszervezésére létrehozott Kincses Kolozsvár Egyesületben a rájuk bizott adminisztrációs és jogi problémákat megoldották. Leszögezte: eddig is kivették a részüket a magyar napok szervezéséből, ezután is részt vesznek a szervezésben.
A Krónika kérdésére, hogy a sajtótájékoztatóra miért nem hívták meg Gergely Balázst, a magyar napok ötletgazdáját és főszervezőjét, Máté András úgy nyilatkozott: a feladatokat világosan leosztották egymás között a Kincses Kolozsvár Egyesületben, most csak a szervezési feladatok rájuk osztott részével foglalkoztak. Hozzáfűzte, az RMDSZ tavaly 40 ezer euróval járult hozzá a rendezvénysorozat költségvetéséhez, beleértve az önkormányzatoktól kilobbizott összegeket is.
Gergely Balázs lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott: udvariatlan gesztusnak tartja, hogy nem hívták meg a Kolozsvári Magyar Napokról szóló sajtótájékoztatóra. Hozzáfűzte, továbbra is számít az RMDSZ támogatására a rendezvénysorozat megszervezésében, amely egyébként jelenleg jól áll, az előkészületek a kellő ütemben zajlanak. „Reméljük, hogy a kampány nem megy a Kolozsvári Magyar Napok rovására” – tette hozzá Gergely Balázs.
Oláh Emese, az RMDSZ kolozsvári listavezetője és Máté András az RMDSZ Kolozs megyei tanácselnökjelöltje úgy vélik, minden magyar szavazat, amelyet nem az RMDSZ-re adnak le a választópolgárok, elvesztegetett voks, mert az EMNP és a Magyar Polgári Párt (MPP) közös listája nem éri majd el az 5 százalékos választási küszöböt. Máté András elmondta, véleményét a román sajtóban napvilágot látott – nemrégiben Eckstein-Kovács Péter által kétségbevont – közvélemény kutatásokra alapozza, amelyek szerinte a valós állapotot tükrözik. Oláh Emese ugyanakkor sérelmezte az EMNP egyik szórólapját, amelyen az RMDSZ ígéreteit és teljesítményét hasonlítják össze, szerinte ez színtiszta negatív kampány amelyben ők nem kívánnak részt venni. Gergely Balázs, az EMNP alelnöke kérdésünkre elismerte, hogy valóban ők készítették a szórólapot, azonban leszögezte, az ezen található valamennyi állításért vállalja a felelősséget a néppárt országos vezetősége, azok ugyanis bizonyítható, jól dokumentált tényeken alapulnak. |
A székelyföldi, az erdélyi magyarság segítése természetes a magyar kormány számára, így táborokat, közösségi programokat is támogat – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.
Az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell, a csíksomlyói Szűz Mária pedig arra kéri híveit: tanítsák meg gyermekeiket is imára kulcsolt kézzel élni, mert az imádság a remény kapuja, mondta szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka, György Alfréd.
Az Ökumenikus Segélyszervezet másfél tonnás tartós élelmiszerből álló segélyszállítmányt juttat el az árvíz sújtotta Kovászna megyei Nagyborosnyóra – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben szombaton.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat Bánságra, Erdélyi nyugati részére és Olténia délnyugati térségeire.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter péntek este arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel, Tánczos Barna pénzügyminiszterrel és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkárral együtt terepszemlét tartott Parajdon.
A csíkszentdomokosi születésű, Nyíregyházán szolgáló György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz a 2025-ös csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka. György Alfréd nem mindennapi élettörténetéről, hivatásáról nyilatkozott több sajtóorgánumnak.
Megkezdte pénteken négynapos székelyföldi látogatását a magyar államfő. Sulyok Tamás Gyimesfelsőlokon kosárlabdázott is az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceum diákjaival.
Van, aki nem veszi komolyan, hogy a segédmotoros kerékpár vezetéséhez is jogosítvány kell. A Szilágy megyei rendőr-főkapitányság tájékoztatója szerint a tetten ért segédmotorosok is bűnvádi eljárást, sőt börtönt kockáztatnak.
Ütlegelés vagy egyéb erőszakos tettek gyanúja miatt vizsgálódik a rendőrség egy Temes megyei iskola 58 éves tanárnője ellen. A pedagógus felpofozott egy hetedikes diáklányt, aki rollerrel ment be az osztályterembe, majd sértegette őt.