Fotó: Facebook/Történelmi Máramaros RMDSZ
Teljesült a máramarosszigeti magyarok régi vágya: kihelyezték a háromnyelvű helységnévtáblákat a város bejáratainál – közölte hétfőn Facebook-oldalán a máramarosi RMDSZ.
2021. augusztus 02., 17:292021. augusztus 02., 17:29
2021. augusztus 02., 17:322021. augusztus 02., 17:32
A csatolt fotók tanúsága szerint román, magyar és ukrán nyelven olvasható Máramarossziget neve. A helyi önkormányzat június elején szavazta meg a vonatkozó határozatot,
Orosz Krisztofer, a máramarosszigeti RMDSZ elnöke a Maszol hírportálnak elmondta, a magyarság a mintegy 35 ezer lakos 13 százalékát tette ki a 2011-es népszámláláson, és bár a száma bizonyára csökkent azóta, 10-11 százaléknyi magyar még mindig él a történelmi Máramaros egykori székhelyén. A magukat ukránnak valók aránya ennél is kisebb a településen.
Béresi Ildikó, a városi képviselőtestület egyetlen RMDSZ-es tagja a Maszol kérdésére úgy fogalmazott: az, hogy a képviselőtestület valamennyi tagja megszavazta a háromnyelvű helységnévtáblák kihelyezéséről szóló határozatot, nagyobb védelmet biztosít majd neki, elfogadottabbá teszi a közvélemény előtt. Azt azonban hozzátette, hogy „mint mindenütt, itt is vannak jóindulatú románok, de örökké elégedetlenkedők is”. Amint arról beszámoltunk, 2019-ben már kihelyeztek román–magyar nyelvű helységnévtáblát, ám már másnap megrongálták.
A máramarosszigeti bíróság ügyészségén tett feljelentést a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat a város helységnévtábláit megrongálók ellen. A szolgálat közleményében emlékeztet, hogy a táblákról alig 24 óra alatt eltüntették a magyar feliratokat.
Az erdélyi magyaroknak arra van szükségük, hogy Románia következő elnöke tisztelje őket, és tegye lehetővé számukra, hogy megőrizhessék és megerősíthessék identitásukat, megtarthassák az ehhez szükséges intézményeiket – jelentette ki Kelemen Hunor.
Részegen elaludt a kocsijában az a szilágysági sofőr, akiről egy járókelő azt gondolta, hogy rosszul van, ezért segítséget kért a 112-es sürgősségi hívószámon. A részeg férfi végül a rendőrségi fogdában ébredt fel.
A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy elindítja az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programját – tájékoztatta szerdán a Krónikát a szervezet.
A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.
Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.
Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.
Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.
Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!