Milyen viszonyban álltak a Securitateval? A kuratórium számításai szerint a történész csoport az első körben mintegy 60–80 író, költő, irodalmár személyét világítaná át
Fotó: Pixabay
A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy elindítja az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programját. Ennek érdekében a kuratórium felkért egy történészekből álló csoportot a program kidolgozására – tájékoztatta szerdán a Krónikát a szervezet.
2025. április 23., 10:582025. április 23., 10:58
2025. április 23., 10:592025. április 23., 10:59
Mint írták, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány tavaly július 12-én közzétett közleményében elkötelezte magát, hogy az alapítvány névadóját, Méhes Györgyöt ért „sajtótámadások” következtében felkér egy történészt, hogy tudományos alapossággal, minden körülményt és tényezőt figyelembe véve vizsgálja meg a dokumentumokat, készítsen egy átfogó és mélyreható tanulmányt az életút ezen szakaszáról.
Az íróra vonatkozó dokumentumok pedig a tájékoztatás szerint hivatalos úton megérkeztek.
„A kuratórium osztja a Krónika online portálon 2025. április 17-én megjelent Poros akták környezete, avagy hogyan lehetne kezelni az ügynökügyeket cikkben hivatkozott történészek, Stefano Bottoni, Benkő Levente álláspontját, miszerint egy ilyen dokumentációt lényegében csak forráskutatással együtt lehet értelmezni, ami viszont számtalan további dosszié kikérését teszi szükségessé. Ennek tudatában
– jelentette be az alapítvány. Jelezték egyúttal, hogy e hatalmas munka anyagi forrásának a biztosítását Nagy Elek – Méhes György fia – vállalta. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember, jelenleg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Amint a történész csoport összeállította a kutatási programot, az alapítvány megbízást ad erre a több éves kutatómunka elvégzésére – tájékoztattak. A közlemény arra nem tér ki, hogy pontosan kik alkotják a történészekből álló csoportot.
Mint ismeretes, tavaly nyáron nagy port kavart az erdélyi közbeszédben, hogy nyilvánosságra került: Méhes György Kossuth-díjas író (1916 – 2007) együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Az Átlátszó.ro tényfeltáró portálon jelent meg írás „Méhes György ’89-ben még besúgott, 2002-ben Kossuth-díjat kapott” címmel, amelyben többek közt az szerepel, hogy „Méhest először az ötvenes években szervezték be kényszerrel.
A hetvenes évek közepétől reaktiválták: kényszer nélkül 15 éven át jelentett a romániai magyar kulturális élet színe-javáról a román titkosszolgálat számára”. A Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS) származó dokumentumok alapján a portál azt írta, az író – polgári nevén Nagy Elek – beszervezése 1953-ban történt meg először, holott a kommunista titkosszolgálat jellemzésében nem tartják megbízhatónak vagy elkötelezettnek, hanem inkább „gyávának és opportunistának”. Kiderül, két évtizeden keresztül Méhes György nem jelentett, majd a hetvenes évek közepén ismét beszervezte a rezsim elnyomó gépezete.
Balázs Imre József irodalomtörténész akkor a Krónika megkeresésére úgy vélekedett, nem befolyásolja a kollaboráns múlt felszínre kerülése Méhes György esetében az író által betöltött irodalomtörténeti helyet,
A BBTE docense egyúttal azt javasolta: továbbra is olvassunk Méhes Györgyöt, de besúgói múltja napfényre kerülését követően ne készüljenek bronzszobrok a kolozsvári íróról, és ne adjanak át róla elnevezett díjakat.
Nem befolyásolja a kollaboráns múlt felszínre kerülése Méhes György esetében az író által betöltött irodalomtörténeti helyet Balázs Imre József irodalomtörténész szerint.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben vasárnap Arad megyében.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához. A nyomozáshoz közel álló források szerint egy másik nő lakásán is házkutatást tartanak.
Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.
Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.
Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.
szóljon hozzá!