„Szólítsanak Gabriellának!” A Habsburg főhercegnő a Krónikának családról, művészetről, szőlészetről

„Szólítsanak Gabriellának!” A Habsburg főhercegnő a Krónikának családról, művészetről, szőlészetről

Habsburg Gabriella főhercegnő, szobrászművész otthon érzi magát Kolozsváron, Erdélyben

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Kolozsváron járt nemrég az utolsó magyar király unokája, Habsburg Gabriella főhercegnő, Grúzia volt németországi nagykövete. A szabadidejében absztrakt szobrászattal foglalkozó Habsburg-leszármazott egyéni tárlata megnyitója alkalmából látogatott a kincses városba, ahol a Krónikának alkalma nyílt kifaggatni őt – angol nyelven zajlott beszélgetés során – családi „örökségéről”, művészetről, diplomáciáról egyaránt.

Tóth Gödri Iringó

2023. április 15., 10:052023. április 15., 10:05

2023. április 15., 12:272023. április 15., 12:27

– Mindenekelőtt szeretném tisztázni, hogy a protokoll szerint mi a hivatalos megszólítás, amelyet az Önnel folytatott beszélgetés során használni kell, illik. Miként kell Önt szólítani? Például a Tbiliszi Szabadegyetem (Tbiliszi Free University) művészettanáraként mit vár el e téren a diákjaitól?

– Egy név az csak egy név. Egyáltalán nem fontos számomra a megszólítás. Gabriellaként dolgozom, alkotok, azt szeretem, ha Gabriellának szólítanak. Az egyetemen is mind a keresztnevünket használjuk, így a legegyszerűbb. A művészet világában is így a legegyszerűbb, nincs bonyodalom, protokoll.

– Ha jól tudom, nem először jár Erdélyben. Milyen a viszonya ehhez a térséghez? Csak egy hely, amit meglátogat, vagy valamilyen formában érzi a családja kötődését a régióhoz?

– Nem csak egy hely, azt kell mondanom, hogy itt igazán itthon érzem magam. Itt is érzem azt a közép-európai érzést, amit Ausztriában vagy Magyarországon. Németországban nőttem fel, mert Ausztriába nem léphettünk, léphettem be, de nem voltam német. Osztráknak sem éreztem magam igazán, mert ők nem akartak engem.

Idézet
Szóval Európainak érzem magam, Európában érzem otthon magam, ahol azonosak az értékeink, ahol mindenikünk kultúrája ugyanazokra az értékekre épül.

– Európa ezen felében, akár itt Kolozsváron keresi a családja jelenlétének emlékeit, szobrászati, építészeti alkotásokat, például a Karolina-szobrot?

– Nem is kell, hogy keressem, csak élvezem őket. Amikor sétálok valahova, egyszerűen csak látom ezeket az emlékeket.

Idézet
A családom itt volt, tettek is valamit, és ennek nyomai vannak.

Jó érzés, de nem keresgélem ezeket.

– Korábban emlegette Magyarországot, amelynek vatikáni nagykövete, Habsburg-Lotharingiai Eduárd is az Ön családjából származik. Milyen kapcsolat fűzi Magyarországhoz?

– Igen, és a testvérem, Habsburg György pedig Magyarország párizsi nagykövete. Természetesen nagyon közel érzem magamat Magyarországhoz, és ott is, mint Ausztriában vagy itt, Erdélyben, otthon érzem magam. Az egész régiót szeretem, országhatároktól függetlenül, amelyeknek meg kellene szűnniük.

Szégyen, hogy útlevél szükséges az átutazáshoz. De én tényleg hiszem, hogy ez már nem fog sokáig így lenni, teljesen biztos vagyok benne.

Úgy érzem, hogy az egész térséghez kapcsolódom, mindegy, hogy erről a helyről van szó vagy egy pár kilométerrel arrább lévőről.

Galéria

Fotó: MTI/Kiss Gábor

– Feltételezem, kissé már unja az ilyen jellegű kérdéseket, mégis kíváncsi vagyok, hogy miként, milyen „hangulatban” nőtt fel. Arra nevelték, hogy egyszer újra eljön a monarchiák aranykora, vagy hogy tanuljon meg haladni a világ változásaival?

– Az apám egy nagyon modern és haladó gondolkodású ember volt: sosem élt a múltban, hanem mindig a mában és a jövőben, nagyon előrelátó volt. És az is fontos tény, hogy a szüleim olyan emberek voltak, akik felneveltek hét gyereket, és ez a „hivatás”, a gyereknevelés számukra nagyon fontos volt.

Idézet
Ezért is volt lehetséges, hogy amikor én azt mondtam, művész szeretnék lenni, akkor azt mondták, hogy rendben, tanuljak művészetet, legyek művész.

És ez nagyon meghatározó volt az életemben, az, hogy tényleg azt csinálhattam, ami a szenvedélyem, amit csinálni akartam, hogy megvolt a szabadságom.

– Mikor érezte először azt, hogy alkotni szeretne?

– Nagyon korán. Volt egy tanárom, egy híres festőművész, Reinhold Heller, és általa korán kapcsolatba kerültem a kortárs művészettel, és ez egy nagyon szerencsés találkozás volt. De mindig is tudtam, hogy valamilyen művészettel szeretnék foglalkozni, például a zenét és a képzőművészetet ötvözni, de végül maradtam a képzőművészetnél.

– Bár litográfiákat is készít, legtöbb alkotásának anyaga a rozsdamentes acél. Miként esett a választása erre a sztereotípikusan nem túl nőiesnek titulált anyagra?

– Ezzel az anyaggal nem nehéz dolgozni: ha már tudod, hogy miként viselkedik, ha már dolgozol vele egy ideje, akkor szinte magától megy. Kezdetben, a művészeti akadémián sokat dolgoztam fával, és szerettem is, szerettem az illatát, az érintését. Nekem nagyon fontos az érintés. De közben rájöttem, hogy amikor a fával való munka során a darabokat kombinálom, akkor csavarozni, szögezni vagy ragasztani kell, és amikor egy kiállításra kell vinni az alkotást, akkor szét kell szedni, és ez nem volt összhangban az én formanyelvemmel. Aztán egyszer, még a tanulmányaim alatt, volt egy elképzelésem, hogy szeretnék egy nagy installációt készíteni fémből és fából. Akkor hegesztettem először – olyan emberekkel, barátokkal az akadémiáról, akik már dolgoztak fémmel –, és

Idézet
fantasztikus érzés volt, hogy a darabok összeillesztése által egy új egység jön létre. Erős, tartós egység, nem olyan, mint amikor két elemet egymás mellé teszel, és természetellenese rögzíted őket valamivel.

Így kezdtem el fémmel dolgozni, és nagyon hamar rátaláltam a rozsdamentes acélra. És azt is szeretem a fémben, hogy nagyon pontos tudok lenni a munka során, és szinte bármit lehet tenni a felülettel. A fém számomra lenyűgöző anyag: visszaverheti a fényt, a kültéri nagy darabok esőben és hóban szürkék, napsütésben szikrázók. A kedvenc anyagom.

korábban írtuk

Kolozsvárra jön acélszobor-kiállításának megnyitójára az utolsó osztrák-magyar trónörökös lánya, Gabriela von Habsburg
Kolozsvárra jön acélszobor-kiállításának megnyitójára az utolsó osztrák-magyar trónörökös lánya, Gabriela von Habsburg

Gabriela von Habsburg főhercegnőnek, IV. Károly, az utolsó osztrák császár és magyar király unokájának, Habsburg Ottó lányának nyílik képzőművészeti kiállítása a kolozsvári Művészeti Múzeumban szerdán – közölte az intézmény.

– Ezeken az alkotásokon az otthonában lévő műhelyben dolgozik?

– Sajnos nincs ilyen műhelyem. Sokáig próbáltam berendezni egyet, mert jó ötletnek tűnt, ám mivel a városon kívül élek, fás területen, az építkezésre vonatkozó szabályok nem tették lehetővé a megépítését. De találtam egy helyet a munkahelyemre menet, egy kis házat.

– A származásától, családi kötelékeitől teljesen függetlenül művészként vannak romániai vagy magyarországi kapcsolatai?

– Igen, például tanítok a kisdisznódi (Cisnădioara) nyári egyetemen Szeben megyében. Ez egy nagy nemzetközi rendezvény, ahol magyar, román és külföldi diákok is tanulnak. Ezen kívül Grúziában egy szabadegyetemen tanítok, ahol szintén sok helyről vannak diákok. De egyébként amikor tehetséges diákok, jó művészek vannak egy helyen, akkor azonnal egy „közös” nyelvet” beszélnek származástól függetlenül.

Idézet
Kolozsváron is meglátogattam a művészeti egyetemet, és nagyon jó volt megtapasztalni a hangulatot, látni a diákokat dolgozni.

– Többször emlegettük már Grúziát. Németországban felnőtt európaiként hogyan került, költözött a kelet-európai országba?

Az életemben minden a művészetemhez kapcsolódóan történt.

Idézet
A vasfüggöny lebomlása után utazni akartam, meglátogatni azokat az országokat, amelyeket addig nem tudtam, de nem úgy szerettem volna, mint egy turista.

Elhatároztam, hogy oda megyek, ahova hívnak kiállítani. Az első kiállításom Magyarországon, Sopronban volt, majd voltak tárlataim a balti államokban és a Kaukázusban is. És amikor Grúziában állítottam ki, akkor jelen volt a művészeti akadémia rektora is, aki történetesen egy szobrász, és ő hívott meg, hogy tartsak órákat, majd tiszteletbeli tanár lettem. Nagyon szeretem az országot, az ottani embereket.

– Később pedig nagykövet lett. Ez hogyan történt? Egyszer csak elkezdte (jobban) érdekelni a politika?

– Olyan családban nőttem fel, ahol az étkezések során, az asztal mellett politika volt a téma, az apám érdekelt volt a politikában.

Idézet
Úgy nőttem fel, hogy a világpolitika a családi beszélgetések része volt, szóval mindig is benne voltam valamilyen értelemben.

De mint minden, ez is a művészet által történt. A tanítványaimmal készítettem egy nagy emlékművet, aminek a felavatásakor Grúzia elnöke megadta nekem az állampolgárságot. Így megvolt az állampolgárságom, majd a 2008-as grúziai háború után megkérdezte, hogy nem képviselném-e az országot Németországban. Szóval így történt, az életemben minden a művészethez kapcsolódóan történt.

Galéria

Habsburg Gabriella beszél rozsdamentes acél szobraiból és kollázsszerű litográfiáiból nyílt kiállítása megnyitóján a kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában

Fotó: MTI/Kiss Gábor

– Van egy szőlőültetvénye is Grúziában, ahol bort készít. Kérem, meséljen erről a tevékenységéről is.

– Ez egy hobbi, egy szenvedély. Ha már volt lehetőségem, kihasználtam, vettem egy szőlőst. De sajnos nincs sok időm, hogy foglalkozzam vele, így felfogadtam valakit, hogy intézze a tennivalókat. De azért a borkészítés folyamatából kiveszem a részemet. A szőlős csak másfél órára van az otthonomtól, így igyekszem gyakran kijárni oda. Ebben az országban rengeteg egyedi szőlőfajta terem, a borkészítés pedig igazi tudomány, aminek az eredménye csodálatos.

– Művész, diplomata, Habsburg-leszármazott, édesanya, nagymama. Nehéz ennyi szerepet összehangolni?

– Az a jó, hogy az egyetlen dolog, ami valóban egyformán és nagyon igazságosan oszlik el az egész világon, az az idő: mindenkinek ugyanannyi ideje van, mindenkinek napi 24 órája van. Csak az a kérdés, hogy miként osztod be, szervezed meg magadnak. Én elég szervezett vagyok, és tudom, hogy mit akarok: azt akarom, hogy legyen időm a családomra, legyen időm a gyerekeimre és az unokáimra, hogy legyen időm a művészetemmel foglalkozni.

Gabriela Maria Habsburg-Lothringen 1956. október 14-én született Luxemburgban Habsburg Ottó osztrák főherceg és Regina szász–meiningeni hercegnő negyedik gyermekeként. Osztrák főhercegnő, IV. Károly osztrák császár és magyar király unokája; a polgári anyakönyvben a vezetéknevét „von Österreich-Ungarn”-nak jegyezték be. Filozófiát és művészetet tanult; a kortárs művészet egyik ismert alakja. 2009. november 6. és 2013. január 15. között Grúzia németországi nagykövete volt. Szabadidejében litográfiával, absztrakt szobrászattal foglalkozik, műveit elsősorban rozsdamentes acélból készíti. Április 5-én a kolozsvári Bánffy-palotában működő Művészeti Múzeumban nyílt képzőművészeti kiállítása In Between (Térköz) címmel, amely április 30-áig látogatható.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében