Körvonalazódik a megoldás a dési 1-es számú általános iskola összevonásra ítélt magyar osztályai esetében: amennyiben mindkettőben sikerül biztosítani a 11 fős létszámot, önállóan működhet tovább a negyedik, illetve hetedik osztály – közölte lapunkkal Péter Tünde Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes.
2013. október 15., 18:552013. október 15., 18:55
Az általános iskolában egy hónappal a tanévkezdés után tudták meg, hogy nem működhet önállóan a magyar tagozat 4., illetve 7. osztálya, miután – mivel az oktatási minisztérium nem fizette ki az ingázóknak járó támogatást – több más településről bejáró gyereket lakóhelyükhöz közelebbi tanintézetbe írattak át szüleik. Ily módon a 4. osztályban csupán 8, a 7-ikben 11 gyerek maradt, számolt be a Szabadság napilap, holott a tanügyi törvény értelmében elemi iskolákban legkevesebb 12 fővel indulhat önálló osztály, igaz, a nemzeti kisebbségek esetén kisebb létszámot is engedélyezhet a minisztérium. Bár az oktatási tárca még tavaly jóváhagyta a beiskolázási számokat, így az említett osztályok működése is biztosított volt, az iskola vezetősége szeptember 20-án a tanfelügyelőséghez fordult, kérve a kisebb létszámú magyar osztályok engedélyezését. A megyei intézmény megtagadta ezt, és elrendelte a 4. és 3., illetve 7. és 8. osztály összevonását. Az október elején kiközölt tanfelügyelőségi rendelt elleni tiltakozásként a magyar szülők hétfőn megtagadták, hogy iskolába vigyék gyerekeiket, és beadvánnyal fordultak a szaktárcához az önálló osztályok engedélyezését kérve.
Király András oktatási államtitkár a Krónika kérdésére elmondta, mivel az összevonásra vonatkozó rendeletet a tanfelügyelőség bocsátotta ki, annak is kell felülírnia azt. Mint magyarázta, a minisztérium jóváhagyta a 2013/2014-es beiskolázási tervet, így az iskola vezetőségének nem kellett volna a tanfelügyelőséghez fordulnia külön engedélyért. „Mi lepődtünk meg a legjobban, mikor egy részünkről elrendezett vélt dologról kiderült, hogy még sincs rendben” – jelentette ki az államtitkár. Mint fogalmazott, a Désen kialakult helyzetet „kicsit saját maguknak is köszönhetik” az érintettek, hiszen időben kellett volna lépniük, ha tudták, hogy nincs meg a kellő számú gyermek. Rámutatott, egyre több erdélyi településen fordul elő, hogy nincs elegendő gyermek önálló osztály indításához, azonban, ha az illetékesek időben értesülnek róla, megoldható a probléma.
Az időbeni tájékoztatást hiányolta az iskola vezetősége, elsősorban Máté Kálmán aligazgató részéről Péter Tünde Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes is, aki tegnap délután szülői fórumon vett részt Désen. A Krónikának elmondta, több tanintézetben, például a tordai iskolában vagy a kolozsvári Onisifor Ghibu Gimnáziumban sem volt biztosított a törvény által előírt gyereklétszám, de – mivel már tanévkezdés előtt tudtak a helyzetről –, sikerült elérni, hogy mindkettőben 11 diákkal induljon osztály. Ez a megoldás körvonalazódik Désen is, ugyanis Valentin Claudiu Cuibuş főtanfelügyelő az említett előzmények miatt ragaszkodik a 11 fős létszámhoz. A 7. osztály esetében ez biztosított, az erről szóló értesítést már továbbította az iskola vezetősége a tanfelügyelőségnek, így a legelső vezetőtanácsi ülésen jóváhagyják azt. Péter Tünde úgy tudja, hogy a 4. osztályba más településről íratnának át három gyereket, akik ötödiktől amúgyis Désen folytatnák tanulmányaikat. A körvonalazódó megoldás láttán a magyar gyerekek tegnap már megjelentek az iskolában, mondta a főtanfelügyelő-helyettes, aki szerint a tiltakozás eme formája amúgy sem bizonyult jónak, hiszen előző nap az egész osztályt beírták hiányzónak. Ráadásul, kötelező oktatásról lévén szó, a törvény szerint a szülők felelősségre vonhatók iskolakerülés szorgalmazásáért. Péter Tünde úgy vélte, az iskolában kialakult helyzet összekovácsolta a dési magyar közösséget, például magyar üzletemberek vállalták az ingázó gyerekek támogatását.
Mint arról beszámoltunk, hasonló eset történt szeptemberben a barssói 8-as számú általános iskolában is, ahol a szülők kérése ellenére a tanfelügyelőség nem hagyta jóvá az önálló magyar tannyelvű előkészítő osztály megalakulását. Ehelyett úgy döntött, hogy a kisdiákok a másodikosokkal összevont osztályban tanulnak. A tanfelügyelőség azzal indokolta a döntést, hogy a törvény szerint legkevesebb 12 diákkal lehet osztályt indítani.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!