Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya – közölte a Club Feroviar.
2023. január 07., 18:102023. január 07., 18:10
A román állami vasúttársaság (CFR) a szakportál megkeresésére közölte, milyen eredmények, előrelépések várhatók idén infrastruktúra-fejlesztés terén.
Itt a várakozások szerint átadják a 614-es kilométerkő és az Arad megyei Berzova között 41 kilométeren keresztül húzódó új sínpárt. A felújítási munkálatok még 2017-ben kezdődtek, és a tervek szerint márciusban készülnek el vele; a beruházás pontosan 1 998 579 896,56 lejbe kerül.
Szintén 2017-ben láttak neki a Berzova és Iltő közötti 18 kilométeres vonal korszerűsítésének, amely augusztusban fejeződhet be, összesen 2 085 565 017,01 lej elköltésével. Az Iltőt a Hunyad megyei Guraszádával összekötő 6 km-es vonal bő hat év elteltével, decemberre készülhet el, 1 783 898 405,02 lejes áron. A Guraszáda és Piski közötti 23 kilométert már szeptemberben átadhatják, 3 101 195 448,78 lejes költséggel. Emellett júliusra várható a vasúti közlekedés visszaállítása a Bukarest–Grădiștea–Giurgiu-vonalon, miután átadják a Vidra és Comana közötti 12 km-es szakaszt.
A Sebes-Körös völgyében haladó Kissebes és Élesd közöti hegyvidéki szakaszon kezdődhet meg leghamarabb a Kolozsvár-Biharpüspöki vasúti pálya villamosítása és felújítása.
A CFR a Club Feroviar kérdésére jelezte, miért késtek számos fejlesztéssel. Az okok között a pandémia, illetve az ukrajnai háború miatt nehézkessé váló nyersanyag- és eszközbeszerzést, illetve a drágulást említik, ugyanakkor néhol akadályt jelentett bizonyos területek kisajátítása is. Nem várt gondokat okozott a Maros folyó mentén található talaj szerkezetének változékonysága, amely miatt késtek egyes hidak megépítésével, illetve régészeti leletek előbukkanása is hátráltatta a munkát. De a korszerű jelzőrendszerek összehangolásával is meggyűlt a bajuk a szakembereknek.
Visszavezeti a korszerűbb és gyorsabb intercity vonatokat vasárnaptól, december 11-étől az új menetrend érvénybelépésével kezdődően a Román Vasúttársaság (CFR).
A vasúti szakportál emlékeztet: tavaly nem adtak át új vasúti pályaszakaszt Romániában, csupán bizonyos csomópontok, pályaudvarok korszerűsítését fejezték be, illetve javítási munkálatokat végeztek. Ehhez képest óriási előrelépés lehet 100 kilométer új sínpár átadása, amivel a vasúti fejlesztések „megelőzhetik” az idei sztráda-megvalósításokat. Ugyanis év elején a közlekedési nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület azt közölte, hogy
Az 1000 kilométeres határ átlépését (a meglévő autópályák és gyorsforgalmi utak összhossza) várhatóan a török Nurol cég munkásai valósítják meg május-júniusban az észak-erdélyi sztráda Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 13,5 kilométeres szakaszának átadásával.
Idén sem éri el az 1000 kilométert a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hossza – derül ki a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások haladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület friss mérlegéből.
Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!