Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya – közölte a Club Feroviar.
2023. január 07., 18:102023. január 07., 18:10
A román állami vasúttársaság (CFR) a szakportál megkeresésére közölte, milyen eredmények, előrelépések várhatók idén infrastruktúra-fejlesztés terén.
Itt a várakozások szerint átadják a 614-es kilométerkő és az Arad megyei Berzova között 41 kilométeren keresztül húzódó új sínpárt. A felújítási munkálatok még 2017-ben kezdődtek, és a tervek szerint márciusban készülnek el vele; a beruházás pontosan 1 998 579 896,56 lejbe kerül.
Szintén 2017-ben láttak neki a Berzova és Iltő közötti 18 kilométeres vonal korszerűsítésének, amely augusztusban fejeződhet be, összesen 2 085 565 017,01 lej elköltésével. Az Iltőt a Hunyad megyei Guraszádával összekötő 6 km-es vonal bő hat év elteltével, decemberre készülhet el, 1 783 898 405,02 lejes áron. A Guraszáda és Piski közötti 23 kilométert már szeptemberben átadhatják, 3 101 195 448,78 lejes költséggel. Emellett júliusra várható a vasúti közlekedés visszaállítása a Bukarest–Grădiștea–Giurgiu-vonalon, miután átadják a Vidra és Comana közötti 12 km-es szakaszt.
A Sebes-Körös völgyében haladó Kissebes és Élesd közöti hegyvidéki szakaszon kezdődhet meg leghamarabb a Kolozsvár-Biharpüspöki vasúti pálya villamosítása és felújítása.
A CFR a Club Feroviar kérdésére jelezte, miért késtek számos fejlesztéssel. Az okok között a pandémia, illetve az ukrajnai háború miatt nehézkessé váló nyersanyag- és eszközbeszerzést, illetve a drágulást említik, ugyanakkor néhol akadályt jelentett bizonyos területek kisajátítása is. Nem várt gondokat okozott a Maros folyó mentén található talaj szerkezetének változékonysága, amely miatt késtek egyes hidak megépítésével, illetve régészeti leletek előbukkanása is hátráltatta a munkát. De a korszerű jelzőrendszerek összehangolásával is meggyűlt a bajuk a szakembereknek.
Visszavezeti a korszerűbb és gyorsabb intercity vonatokat vasárnaptól, december 11-étől az új menetrend érvénybelépésével kezdődően a Román Vasúttársaság (CFR).
A vasúti szakportál emlékeztet: tavaly nem adtak át új vasúti pályaszakaszt Romániában, csupán bizonyos csomópontok, pályaudvarok korszerűsítését fejezték be, illetve javítási munkálatokat végeztek. Ehhez képest óriási előrelépés lehet 100 kilométer új sínpár átadása, amivel a vasúti fejlesztések „megelőzhetik” az idei sztráda-megvalósításokat. Ugyanis év elején a közlekedési nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület azt közölte, hogy
Az 1000 kilométeres határ átlépését (a meglévő autópályák és gyorsforgalmi utak összhossza) várhatóan a török Nurol cég munkásai valósítják meg május-júniusban az észak-erdélyi sztráda Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 13,5 kilométeres szakaszának átadásával.
Idén sem éri el az 1000 kilométert a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hossza – derül ki a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások haladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület friss mérlegéből.
Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!