Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A tavalyi „szűk esztendő” után 2023 lehet a vasúti fejlesztések éve: nagy valószínűséggel 100 kilométernyi új vasútvonalat adnak át idén Romániában. Ez több, mint a szakemberek szerint idén biztosan megépülő 78 kilométernyi autópálya – közölte a Club Feroviar.
2023. január 07., 18:102023. január 07., 18:10
A román állami vasúttársaság (CFR) a szakportál megkeresésére közölte, milyen eredmények, előrelépések várhatók idén infrastruktúra-fejlesztés terén.
Itt a várakozások szerint átadják a 614-es kilométerkő és az Arad megyei Berzova között 41 kilométeren keresztül húzódó új sínpárt. A felújítási munkálatok még 2017-ben kezdődtek, és a tervek szerint márciusban készülnek el vele; a beruházás pontosan 1 998 579 896,56 lejbe kerül.
Szintén 2017-ben láttak neki a Berzova és Iltő közötti 18 kilométeres vonal korszerűsítésének, amely augusztusban fejeződhet be, összesen 2 085 565 017,01 lej elköltésével. Az Iltőt a Hunyad megyei Guraszádával összekötő 6 km-es vonal bő hat év elteltével, decemberre készülhet el, 1 783 898 405,02 lejes áron. A Guraszáda és Piski közötti 23 kilométert már szeptemberben átadhatják, 3 101 195 448,78 lejes költséggel. Emellett júliusra várható a vasúti közlekedés visszaállítása a Bukarest–Grădiștea–Giurgiu-vonalon, miután átadják a Vidra és Comana közötti 12 km-es szakaszt.
A Sebes-Körös völgyében haladó Kissebes és Élesd közöti hegyvidéki szakaszon kezdődhet meg leghamarabb a Kolozsvár-Biharpüspöki vasúti pálya villamosítása és felújítása.
A CFR a Club Feroviar kérdésére jelezte, miért késtek számos fejlesztéssel. Az okok között a pandémia, illetve az ukrajnai háború miatt nehézkessé váló nyersanyag- és eszközbeszerzést, illetve a drágulást említik, ugyanakkor néhol akadályt jelentett bizonyos területek kisajátítása is. Nem várt gondokat okozott a Maros folyó mentén található talaj szerkezetének változékonysága, amely miatt késtek egyes hidak megépítésével, illetve régészeti leletek előbukkanása is hátráltatta a munkát. De a korszerű jelzőrendszerek összehangolásával is meggyűlt a bajuk a szakembereknek.
Visszavezeti a korszerűbb és gyorsabb intercity vonatokat vasárnaptól, december 11-étől az új menetrend érvénybelépésével kezdődően a Román Vasúttársaság (CFR).
A vasúti szakportál emlékeztet: tavaly nem adtak át új vasúti pályaszakaszt Romániában, csupán bizonyos csomópontok, pályaudvarok korszerűsítését fejezték be, illetve javítási munkálatokat végeztek. Ehhez képest óriási előrelépés lehet 100 kilométer új sínpár átadása, amivel a vasúti fejlesztések „megelőzhetik” az idei sztráda-megvalósításokat. Ugyanis év elején a közlekedési nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület azt közölte, hogy
Az 1000 kilométeres határ átlépését (a meglévő autópályák és gyorsforgalmi utak összhossza) várhatóan a török Nurol cég munkásai valósítják meg május-júniusban az észak-erdélyi sztráda Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 13,5 kilométeres szakaszának átadásával.
Idén sem éri el az 1000 kilométert a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hossza – derül ki a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások haladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület friss mérlegéből.
Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!