Fotó: Barabás Ákos
Teljes egészében megújul a bihardiószegi Zichy-kastély, miután várhatóan május végén bejelentik a még felújítatlan rész restaurálására vonatkozó kivitelezési szerződés aláírását – közölte Mados Attila polgármester a Krónika érdeklődésére.
2017. április 03., 11:482017. április 03., 11:48
A Bihar megyei községközpont elöljárója emlékeztetett arra, hogy a barokk stílusú, B kategóriás műemlék épületnek az egynegyedét, valamint a teljes tetőszerkezetét felújították 2012 és 2014 között egy határon átívelő együttműködési program keretében. Az épületszárny azóta egy helyi, érmelléki múzeumnak, könyvtárnak és közösségi térnek ad otthont. „A vidékfejlesztési minisztériummal tavaly aláírtuk a szerződést, amelyben európai uniós forrásokból, 500 ezer euróból gyakorlatilag a teljes kastélyépületet fel fogjuk újítani\" – mondta el lapunknak Mados.
Az 1700-as években egy holland generális által építtetett ingatlan 1810-ben került a Zichy család oroszvári ágának birtokába. Nevét Zichy Ferencről kapta, akinek leszármazottai közül Zichy Tivadar – az 1920-as román agrárreformot követően – 1930-ban ruházta át a kastélyt a román államra. Feltételként megszabta, hogy a birtok befogadja a vincellériskolát, ám az csak 1965-ig működhetett ott. Később a Bihar megyei Agronómusok Háza, varroda és tésztakészítő laboratórium is volt az egykori impozáns kúriában. Főnemesi örökösök hiányában a rendszerváltás után a helyi önkormányzat igényelte vissza, hogy aztán hosszas pereskedés után 2012-ben jogerősen is birtokba vegye.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.