Kilenc vendéglátó-ipari egység tevékenységét felfüggesztette, öt éttermet pedig bezárt az élelmiszer-biztonsági hatóság, amely széleskörű ellenőrző akciót tartott országszerte. A Kovászna és Bihar megyei hatóságok eközben arról tájékoztattak: a térségben nem kell tömeges ételmérgezéstől tartani.
2013. augusztus 04., 18:142013. augusztus 04., 18:14
2013. augusztus 04., 18:162013. augusztus 04., 18:16
Az elmúlt időszakban több erdélyi városban is előforduló tömeges ételmérgezéses esetekkel párhuzamosan az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) széleskörű ellenőrző akciót tartott, amelynek során közel 150 ezer lejnyi bírságot róttak ki az ország számos éttermére, étkezdéjére.
A hatóság egy hónap leforgása alatt, június és július folyamán mintegy négyezer közélelmezési egységet ellenőrzött, ezek közül kilenc tevékenységét ideiglenesen felfüggesztették, öt éttermet pedig véglegesen bezártak. Az ANSVSA emellett mintegy 400 büntetést és figyelmeztetést rótt ki, ugyanakkor lefoglalt 530 kilogrammnyi élelmiszert, amelynek értéke meghaladja a 2000 lejt. Az élelmiszer-biztonsági hatóság közleménye szerint leggyakrabban az élelmiszerek nem megfelelő tárolása miatt bírságoltak, de több helyen kifogásolható volt a raktárak és a felszerelés higiéniai állapota is.
Az elmúlt hetek sorozatos ételmérgezései kapcsán a Krónika arra volt kíváncsi, hogy az erdélyi megyékben a helyi hatóságok hogyan próbálják elejét venni a hasonló eseteknek. Mint megtudtuk, a Kovászna megyei élelmiszer-biztonsági igazgatóság a megelőzésre fekteti a hangsúlyt. Sikó Barabási Sándor, az intézmény vezetője lapunknak elmondta: az ellenőrzések mellett állandó az általános felügyelet, ennek tulajdonítható, hogy a térségben mostanában nem történt ételmérgezés.
„Az érintett egységeknek rendszeresen tájékoztatókat, körleveleket küldünk, hangsúlyozva, hogy élelmiszert csak azok dolgozhatnak fel és forgalmazhatnak, akik szerepelnek az igazgatóság nyilvántartásában. Az előírások nemcsak a cégekre, hanem a családi vállalkozásokra, illetve az egyéni engedéllyel rendelkező fizikai személyekre is vonatkoznak\" – magyarázta a háromszéki szakember. Az illetékes rámutatott: a legveszélyesebbek a tojás-, tej- és húskészítmények, ezért nagyon fontos ezek megfelelő hőmérsékleten való szállítása, tárolása és feldolgozása.
\"Gyakran előfordul, hogy a vidéken vagy kisvárosban lakók a legközelebbi nagyváros áruházaiban vásárolnak be, és délben, a nagy melegben szállítják haza az árut. Amire hazaviszik, a hús már levet enged. Ha nem tudják azonnal feldolgozni, jobb ha eldobják\" – javasolta a szakértő. Mint hangsúlyozta, az is veszélyes lehet, ha a lakodalmakat, keresztelőket, nagyobb családi rendezvényeket vidéki kultúrotthonokban szervezik, ahol nincs lehetőség a romlandó ételek, a majonézes fogások, a tojáskrémes, tojáshabos sütemények tárolására.
Nagyon fontos a gyakori kézmosás
A Kovászna megyei igazgatóság egyébként ebben az időszakban a vendéglőket arra figyelmezteti, hogy nem fogadhatnak el otthon készített krémes süteményeket, tortákat. \"Otthonról csak száraz süteményt vihetnek be, a krémeseket, tortákat az étteremben kell elkészíteni, vagy engedéllyel rendelkező, bejegyzett cégtől kell megrendelni\" – részletezte Sikó Barabási Sándor. Hozzátette: az élelmiszernek mindig megbízható, ellenőrzött helyről kell származnia, nem szabad megvásárolni a húst valakitől csak azért, mert olcsóbban kínálja. Gyanús lehet, ha az étel fogyasztáskor szokatlan ízű, szagú, jellegű – bár a mérgezéses esetek többségénél az ételen semmilyen elváltozás nem látszik, az ízén sem érezhető.
A szakember azt is kifejtette, hogy a baktériumot tartalmazó, megromlott vagy fertőzött ételt egyszerű főzéssel, illetve sütéssel nem lehet megbízhatóan ártalmatlanná tenni. Az ételmérgezés okozója lehet a szakács is, ezért a közélelmezésben dolgozók kötelező időszakos ellenőrzéseken esnek át, azonban mindenkire vonatkozik, hogy ha gyomorrontása van, ne főzzön. Az illetékes leszögezte: a megelőzés legfontosabb eleme a gyakori kézmosás.
A minisztériumnak is jelentést küldenek
Bihar megyében is rendszeresen ellenőrzik a közélelmezési egységeket, ezért nem érkezett bejelentés tömeges ételmérgezésről – számoltak be az illetékes hatóságok. \"A nyári időszakban rendszeresen kivizsgálásokat tartunk. Elsősorban az ételek elkészítésére és tárolására figyelünk, erről naponta küldünk jelentést az egészségügyi minisztériumnak\" – közölte lapunkkal Daniela Rahotă, a Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Súlyos kihágásokat nem tapasztaltak, étel okozta kisebb megbetegedések is csak családi környezetben fordultak elő.
A fogyasztóvédelmi hivatalhoz sem érkezett még bejelentés romlott vagy kétes minőségű élelmiszerről, de ettől függetlenül kánikula idején a hatóság fokozott ellenőrzéseket tart a vendéglátó egységekben és az üzletekben. Adela Baziuliu felügyelő arról tájékoztatott, hogy különös figyelmet fordítanak a piacokon és az \"improvizált\" élelmiszer-árusító helyekre, de augusztustól szeptemberig végigjárják a vendéglőket és a gyorséttermeket is. Az elmúlt időszakban főleg a strandokat és a szabadidős központokat vették górcső alá, ott főleg címkézetlen termékek, illetve a fogyasztók hiányos tájékoztatása miatt bírságoltak.
Amint arról a Krónika is beszámolt, legutóbb, egy héttel ezelőtt Nagybányán történt tömeges ételmérgezés, amely miatt 45 személyt, köztük a megyei egészségügyi hatóság egyik vezetőjét utalták kórházba. Az érintettek ugyanazon a keresztelői ünnepségen vettek részt. Máramaros megyében az elmúlt időszakban ez volt a negyedik tömeges ételmérgezés: egy héttel korábban 25 személy került kórházba, ők a megyei tanácselnök születésnapi ünnepségén betegedtek meg.
Több tömeges ételmérgezéses esetet jelentettek az elmúlt két hétben a Beszterce-Naszód megyei Magyardécséről is, ahonnan egy lakodalom, illetve egy születésnapi ünnepség vendégei kerültek kórházba, míg Szatmárnémetiben be is zártak egy éttermet, miután többtucatnyi vendég megbetegedett az ott fogyasztott ételektől. Mint kiderült, a szatmárnémeti Romantic vendéglő szakácsnője volt a staphylococcus aureus baktérium hordozója, tőle származtak a megbetegedést okozó organizmusok.
Félezernél több felnőtt és gyerek került az utóbbi hetekben ételmérgezés gyanújával kórházba Kína-szerte – jelentette a helyi országos média. Több településen tucatnyi diák és kisiskolás szorult ellátásra, ugyanakkor egy élelmiszer-előállító 160 alkalmazottja is rosszul lett, az étkezde mosogatóját pedig holtan találták – halálának okát egyelőre nem közölték.
Tűzoltók, rendőrök, csendőrök, katonák és önkéntesek küzdenek továbbra is az áradás következményeivel, erősítik és magasítják a gátakat, töltéseket, szivattyúzzák a vizet a gazdaságokból – közölte a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Tönkrementek a mélyben levő sókészletek a parajdi sóbányában, de az Országos Sóipari Vállalat (Salrom) szerint mindent elkövetnek, hogy újraindítsák a sókitermelést és a turisztikai tevékenységet egyaránt.
Többéves pereskedés után elkezdődhet az építkezés az egykori Minerva részvénytársaság Brassai utcai telkén, ahol erdélyi jelentőségű, többfunkciós művelődési és tudományos központot hoznának létre. A terveket sajtótájékoztatón ismertették.
Hat diák rosszul lett az aradi sportiskolában csütörtök délben. A katasztrófavédelmi felügyelőség vegyianyag-vizsgáló szakértői és a közegészségügyi igazgatóság is helyszíni vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, mi okozta a csoportos rosszullétet.
Elöntötte a bezúduló víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek megmentésében még bíztak Parajdon – nyilatkozta csütörtökön a székelyföldi település polgármestere.
Az elmúlt napok heves esőzései nyomán még mindig óriási gondokat okoznak az árvizek Kovászna megyében, sokak voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat, és van, ahol még mindig kritikus a helyzet.
Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Négynapos magánlátogatást tesz a Székelyföldön Sulyok Tamás köztársasági elnök – közölte az Agerpres román hírügynökség a budapesti Köztársasági Elnöki Hivatalra hivatkozva. Az államfő részt vesz a pünkösdi búcsún is Csíksomlyón.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Elfogtak két holland kábítószer-kereskedőt a rendőrök a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Arad megyei szakaszán. A két férfit őrizetbe vették, a náluk lévő több mint öt kilogramm kábítószert lefoglalták.
szóljon hozzá!