Kali Istvánnak (középen) nagy árat kellett fizetnie a véleménynyilvánításért
Fotó: Haáz Vince
Száműzték az RMDSZ tanácsosi listájának befutónak számító helyeiről Kali Istvánt. A marosvásárhelyi szervezet ügyvezető elnökének azt rótták fel, hogy Soós Zoltán polgármesterjelölt támogatását annak programjától tette függővé.
2020. június 28., 11:052020. június 28., 11:05
„Egy független polgármesterjelöltről beszélünk, én az ő programját, elképzeléseit a várost illetően nem láttam, amennyiben ezt látom, bele tudok olvasni és azt össze tudom egyeztetni a mi programunkkal, akkor lesz miről beszélnünk, jelen pillanatban azonban nem tudom ezt minősíteni” – ezzel a Soós Zoltánról szóló nyilatkozatával verte ki az RMDSZ bizonyos köreiben a biztosítékot Kali István, a marosvásárhelyi szervezet ügyvezető elnöke.
A fiatal jogász-politikus azok után állt az Erdélyi Magyar Televízió riporterének mikrofonja elé, hogy néhány nappal korábban az általa megfogalmazott és jogilag alátámasztott beadványnak köszönhetően a párt országos szabályzatfelügyelő bizottsága visszaállította jogaiba a marosvásárhelyi RMDSZ-t. Mint ismeretes, Erdély legnagyobb városi szervezetét a megyei vezetőség a Területi Állandó Tanács (TÁT) és a Területi Képviselők Tanácsának (TKT) segítségével függesztette fel – mint egy év után elteltével kiderült: szabálytalanul – az elmúlt esztendő júniusában.
Az eddigi történésekhez „méltó” fordulatot vett az állandóan forrongó marosvásárhelyi RMDSZ-szervezet ügye: egy évvel a tömeges felfüggesztések után a szövetség szabályzatfelügyelő bizottsága jogerősen elfogadta az „elűzöttek” óvását. A visszatért helyi, illetve a megyei vezetők közötti haddelhadd a v&
Mint utólag kiderült, Kalinak nagy árat kellett fizetnie a véleménynyilvánításért. Megbüntetését maga az RMDSZ független polgármesterjelöltje kérte, akinek június 24-i beadványa már másnap a TÁT tagjai elé került. Az ügyvezető elnök elleni döntés értelmében Kali Istvánt figyelmeztetésben részesítették.
– magyarázta lapunknak Péter Ferenc. Az RMDSZ Maros megyei elnöke nem örül annak, hogy egyesek, szembemenve Kelemen Hunor hónapokkal ezelőtt megfogalmazott kérésével, miszerint a cél érdekében a polgármesterjelöltet tilos támadni, egyesek mégis megpróbálnak odafricskázni Soós Zoltánnak. Mint ahogy azzal sem ért egyet, hogy Kali büntetésének hírét „kiszivárogtatták” a sajtónak.
A figyelmeztetésen túl azonban az igazi büntetés Kali István számára a városi tanácsosi listáról történt „kiiktatása” volt. Amint arról beszámoltunk, a helyi szervezet választmánya Kozma Mónika elnök után, az előkelő második helyre rangsorolta Kalit – ehhez képest a TÁT száműzte a befutó helyekről.
– nyilatkozta Péter Ferenc. A megyei elnök nem lát összefüggést Kali figyelmeztetése és a második helyről való elmozdítása között.
Ugyanígy vélekedik a marosvásárhelyi ideiglenes elnök, Kozma Mónika is, aki szerint csak annyi történhetett, hogy a TÁT tisztségviselői nem ismerik annyira az ügyvezető személyét és munkáját, mint a választmány tagjai. Az ideiglenes városi elnök a „hivatalos” szankcióval is egyetért. Szerinte nem lehet választást nyerni úgy, hogy közben egyesek a belső harcokra összpontosítanak. Kozma ugyanakkor elismerte, hogy Kali nyilatkozata nem volt negatív hangvételű; csupán fölösleges.
Védelmébe vette Kali Istvánt az RMDSZ tavaly lemondatott marosvásárhelyi elnöke. Facebook-bejegyzésében Vass Levente sajnálatosnak tartja, hogy a Soós programjára kíváncsi jogásznak és gondolkodó értelmiséginek a szavait egyesek kiforgatják és átértelmezik. „Úgy érzem, hogy az átkosra emlékeztető szólásszabadság-korlátozást vezetne be a jelölt” – utal Vass a panasztevő Soós Zoltánra. Közben a parlamenti képviselő is megcsipkedi a polgármesterjelöltet: „Soós annak a Bethlen Gábor-szobornak a felállítására tesz időpontjavaslatot, amely megvalósításáért nem ő, hanem Kali dolgozott az elmúlt négy évben” – olvasható az utóiratban.
Vass Levente a jelöltnek is üzen, arról biztosítva Soós Zoltánt, hogy ő megszavazza, ha mindössze az az ára annak, hogy szabadon véleményt nyilváníthasson. Vassnak az a véleménye, hogy Kalinak nem is annyira a Soóssal kapcsolatos nyilatkozata miatt kell vezekelnie, mint sokkal inkább azért, mert egy éven keresztül jogi harcot folytatott és nyert a megyei szervezet ellen a városi választmány visszaállítása elleni ügyben. „Most a megye kicsinálta, ez a véleményem erről a történetről” – fogalmazott a városi RMDSZ-szervezet egykori elnöke a Maszol.ro portálnak.
Bár érezte, hogy a két táborra szakadt TÁT-tagok nem igazán a jelöltet és munkáját készülnek mérlegelni, Magyary Elődnek is csalódást jelentett a befutó helyekről való ejtése. Ennél azonban sokkal aggasztóbbnak tartja mindazt, ami Kali Istvánnal történt.
– tett fel költői kérdéseket a volt frakcióvezető-helyettes. Magyary szerint már az is természetellenes, hogy Péter Ferencnek elkötelezett vidéki polgármesterek osszák a lapokat Marosvásárhelyen.
Kali Istvánnak nincs semmi gondja azzal, hogy büntetni akarták, csakhogy, állítása szerint, alkotmányellenesen jártak el. Az alaptörvény 24. cikkelye tisztán kimondja, hogy a védelemhez való jog garantált. „Az alkotmány bármilyen törvényt, alapszabályt, belső rendet fölülír. Engem meg úgy büntettek, hogy meg sem hallgattak, mi több, még a testület elé sem citáltak. Mindez a múlt rendszerre, annak is a legsötétebb, a koncepciós perek korszakára emlékeztet” – fejtette ki a Krónikának Kali István, aki ebben az ügyben is a szabályzatfelügyelő bizottsághoz készül fordulni. Az ügyvezető elnök úgy véli, tévényilatkozatában nem sértette sem Soós Zoltán személyét, sem a jelölt esélyeit.
– szögezte le. Kérdésünkre, hogy lát-e összefüggést a nyilatkozata és az igazi büntetés, azaz a listáról való kiiktatása között, az ügyvezető elnök úgy vélekedett, hogy a történet nem róla szól. „Néhány nappal korábban mi egy kompromisszumos listát állítottunk össze. A megyei vezetők a TÁT által elütötték a választmány békejobbját, és megmutatták, hogyan kell erőből politizálni. Egyszerűen átírták a listát, és helyzetbe hozták a saját embereiket” – vélekedett Kali István.
Bizonyítandó, hogy ő nem Soós-ellenes, az ügyvezető elnök egy Koncz Zsuzsa-slágert is dedikált a polgármesterjelöltnek. A Jöjj, kedvesem címűt, amelynek a refrénje úgy kezdődik: „Ne legyél bánatos, én komolyan gondolom, / Hogy hozzám tartozol, és én hozzád tartozom”. Mindemellett, két panasz iktatására is készül: egyrészt a hivatalos szankcióját készül megóvni, másrészt a választmány nevében az országos elnökséghez fordul, kérve, hogy a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) mondja ki az utolsó szót a vásárhelyi jelöltek listájáról.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!