A Miskolczy Dezső Központ szakmai fórumok, továbbképzések, egyetemi tárgyalások helyszíne lesz
Fotó: Haáz Vince
Ünnepélyes keretek közt avatták fel tegnap délután a Miskolczy Dezső Oktatásszervező és Egészség-szakpolitikai Innovációs Központot, amely a marosvásárhelyi magyar nyelvű felsőfokú oktatás háttérintézményeként működne. A létesítményre azért is volt szükség, mert az utóbbi években több ízben is előfordult, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) magyar oktatói kiszorultak a saját épületükből.
2021. július 28., 16:362021. július 28., 16:36
Miskolczy Dezső orvosprofesszorról, a kolozsvári egyetem rektoráról, majd a második világháborút követően Marosvásárhelyre költözött orvosi tanszékének vezetőjéről elnevezett központot avatott a Studium-Prospero Alapítvány. A vásárhelyi Szentgyörgy utcai egyházi ingatlanban berendezett központ afféle háttérintézményként elsősorban az anyanyelvű orvos- és gyógyszerészképzést szolgálná, ugyanakkor többi helyi egyetem oktatóinak és diákjainak is a rendelkezésére állna.
A tervek szerint a központ ünnepi eseményeknek, szakmai fórumoknak, továbbképzéseknek, valamint az egyetemet és a civil szférát érintő tárgyalásoknak a helyszíne lesz.
Vass Levente államtitkár, alapítványi elnök és egyben ötletgazda abban reménykedik, hogy a központ nemcsak hogy segíti az egyetemet, de annak rangját is emeli. A hangzatos megnevezéssel ellátott létesítményre azért is volt szükség, mert az utóbbi években több ízben is előfordult, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) magyar oktatói kiszorultak a saját épületükből, és egyházi vagy civil tulajdonban lévő épületekben volt alkalmuk összegyűlni. Arra is volt már példa, hogy a rektor tiltása miatt a magyar tagozat vezetője az udvari filagóriában volt kénytelen megtartani a sajtótájékoztatóját.
A magyar tagozat képviselői azt szerették volna, ha az intézmény a Marosvásárhelyhez semmiként nem kötődő George Emil Palade neve mellett az 1978-ban Budapesten elhunyt, Magyar Örökség-díjas orvosprofesszor nevét is felveszi. Miskolczy, aki a világégés után magyar állampolgárként Kolozsvárról Szegedre vagy Budapestre is telepedhetett volna, Marosvásárhelyen folytatta munkáját, pontosabban kezdte újra, hiszen a kosárdombi egyetemet szinte a nulláról kellett létrehozni.
Fotó: Haáz Vince
Amint videóüzenetében a fia, Miskolczy Ambrus történész fogalmazott: a valamikori hadapródiskola épülete, amelyet kiutaltak az akkor kizárólag magyar nyelvű orvosképzésnek, valóságos szemétdomb volt. Apja és kollégái viszont rövid időn belül jó hírű egyetem rangjára emelték.
Példa erre Mihail Sadoveanu író és Alexandru Moghioroş munkásmozgalmi aktivista, későbbi miniszterelnök-helyettes, akik nagyobb gond esetén kimondottan a Baján született orvoshoz fordultak segítségért. Miskolczy ugyanis rendkívül képzett orvos és jó oktató volt, mint ahogyan egykori tanítványa, Jung János nyugalmazott professzor, a Studium elnöke fogalmazott.
A tanszékvezető érdemeit emelte ki az ünnepélyen jelen lévő Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is. Mint mondta, Miskolczy nélkül nem biztos, hogy létrejött volna a vásárhelyi orvosi egyetem.
– nyilatkozta Potápi. Kérdésünkre, hogy miután egyre nyilvánvalóbb, hogy sem a tanári gárda, sem a romániai magyar érdekképviselet nem képes megakadályozni az anyanyelvű oktatás fokozatos kiszorítását a MOGYTTE-ről, Budapest szándékozik-e politikai és diplomáciai lépéseket megkísérelni a helyzet visszafordításáért, az államtitkár elmondta, az elmúlt tíz-tizenegy évben a kormány minden egyes lépését az érintettek konzultálása után lépte meg.
„Ez így van a MOGYTTE esetében is. Egyértelműen az az irányunkba megfogalmazott politikai kérés, hogy álljunk ki az egyetem mellett, támogassuk az önálló magyar kar létrehozását. A magyar kormány ezt az álláspontot képviseli” – szögezte le Potápi Árpád János.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!